שתף קטע נבחר

הגרושה, העד ה"פסול" והחתונה שלא תהיה

חרף האיסור ההלכתי, אישה ביקשה להינשא לבן הזוג שלה, שמערכת היחסים איתו החלה כשהייתה נשואה לבעלה הראשון. היא נדחתה בבית הדין

בית הדין הרבני הגדול דחה לאחרונה בקשה של בני זוג לאשר להם להתחתן אף שהקשר ביניהם החל בזמן שהאישה עוד הייתה נשואה לבעלה הראשון (ולפיכך האישה אסורה על פי ההלכה לבעלה ולבועלה). הם טענו שנישואיה הראשונים היו חסרי תוקף בשל עד פסול, אבל נדחו על ידי הדיינים.

 

האישה התגרשה בספטמבר 1999. בפסק הדין של הגירושין נכתב כי היא אסורה לחזור לבעלה ואסורה גם על בן זוגה החדש. בתחילת 2010 הגישו בני הזוג בקשה להתיר את נישואיהם ולהכרה באבהות בן הזוג על ילדים שנולדו לאישה לאחר גירושיה. ב-2011 הבקשה נדחתה. בין היתר נכתב בפסק הדין כי האישה עזבה את הבית והילדים ועברה לגור עם בן זוגה הנוכחי עוד בתקופת נישואיה. כמו כן צוין כי נולדה לאישה בת לאחר שמונה וחצי חודשים מהגירושין.

 

לפני כשנתיים העלו בני הזוג טענה חדשה שלפיה אחד מעדי הקידושין בחתונתה של האישה היה פסול ולכן אין תוקף לנישואיה והיא אינה אסורה לבן זוגה הנוכחי. הם טענו בין היתר שהעד, שהלך לעולמו בינתיים, היה לא כשר מאחר שלא הקפיד על האיסור ההלכתי להתגלח בתער והשתמש בחשמל בחגים.

  (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

בפסק דין מ-2019 קבע בית הדין כי יש להשאיר את האיסור על כנו. בין היתר נפסק כי עדות על חטאים הנפוצים בישראל כמו תגלחת בתער אינה פוסלת עד חופה וקידושין. כמו כן, שימוש בחשמל ביום טוב אינו עילה לפסול לעדות שכן היו מחכמי מרוקו שהתירו זאת.

 

על כך הגישו בני הזוג ערעור לבית הדין הרבני הגדול, אבל הוא כאמור נדחה על ידי הרב מיכאל עמוס. הוא הבהיר שבית הדין האזורי כתב פסק דין ארוך ומנומק ואין עילה להתערבות בתוצאה. כמו כן, ממכתב מאת בנו של העד המנוח עולה כי אמנם נהג להתגלח בתער במרוקו אך כשעלה לארץ עבר לשימוש במכונת גילוח. בנסיבות אלה הוא עשה תשובה, אף שלא ברור אם בזמן שהיה עד עדיין השתמש בתער או לא.

 

יתר על כן, העד השני היה רב ידוע, תלמיד ושליח ציבור קבוע של "בבא סאלי". מדובר באדם שידע הלכות קידושין כדבעי, הכיר את תושבי השכונה ואורחות חייהם והקפיד לעשות חופה וקידושין כדת וכדין. בנסיבות אלה, ההנחה היא שבירר קודם על כשרותו של העד לפני שלקח אותו לעדות.

 

הדיינים הרב דוד ברוך לאו והאב אליעזר איגרא הצטרפו להחלטה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
צילום: יובל כהן אהרונוב
עו"ד חיה רודניצקי-דרורי
צילום: יובל כהן אהרונוב
מומלצים