שתף קטע נבחר

מה ומי במיאמי

תכנית המלגות "!IMPACT" של ארגון ידידי צה"ל בארה"ב ובפנמה (FIDF) ציינה לפני שבוע ח"י שנים לפעילותה באירוע וירטואלי ששודר בשידור חי לאלפי המלגאים בישראל, לתומכי הארגון בארה"ב ובפנמה - ביניהם פילנתרופים ואנשי עסקים מובילים, ולשותפי התכנית.

 

באירוע הופיעו הזמרת עדן אלנה, הזמר עידן עמדי ושחקן פאודה, יעקב דניאל זדה, בוגר תכנית IMPACT בעצמו.

 

במהלך האירוע הוצגו סיפורי ההצלחה האישיים של בוגרי התכנית, ביניהם מחמוד שנאן, מנכ"ל המרכז למורשת הדרוזים; ד"ר עמית זבטני, מתמחה בכירורגיה אורתופדית בבית החולים שיבא תל השומר ולירן שלאק, דוקטורנטית, מדענית וחוקרת במכון ויצמן. במהלך האירוע נתרמו כ-1,000 מלגות בהיקף של כ-16 מיליון דולר.

 

עוד השתתפו באירוע החגיגי: שר החוץ רא"ל (במיל') גבי אשכנזי, שתרם מלגה נוספת בזמן האירוע; שר החינוך אלוף (במיל') יואב גלנט; מנכ"ל FIDF אלוף (במיל') מאיר כליפי-אמיר; מנהל FIDF בישראל תא"ל (במיל') אפי עידן; מנהלת תכנית IMPACT אורנה פסח; אשת העסקים מלאני ברונפמן, שתרמה באירוע 18 מלגות חדשות לסטודנטים ועוד.

 

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין וראש הממשלה החליפי ושר הביטחון רא"ל (במיל') בנימין (בני) גנץ, שלחו סרטונים מוקלטים בהם בירכו את המלגאים והבוגרים על הצלחתם, נחישותם ותרומתם העמוקה לצה"ל ולמדינת ישראל.

 

תכנית המלגות IMPACT של ארגון FIDF נוסדה בשנת 2002 במטרה להוקיר את הלוחמים על שירותם הצבאי המסור ותרומתם להגנת המדינה וביטחונה. המלגות מוענקות לחיילים משוחררים מהמערך הלוחם בצה"ל, לוחמים ותומכי לחימה, ממשפחות מעוטות יכולת כלכלית. גובה המלגה הינו $4,000 לכל שנת לימוד, כאשר כל מלגאי ממומן ע"י תורם אישי, המלווה אותו לאורך כל לימודי התואר הראשון.

 

במסגרת התכנית מבצעים הסטודנטים 130 שעות למען הקהילה כחלק מפרויקט '!IMPACT לקהילה' בו שותפים 24 ארגוני התנדבות שונים בארץ. מאז הקמתה, ביצעו מלגאי התכנית למעלה מ- 6.1 מיליון שעות למען הקהילה במדינת ישראל והשפיעו על איכות חייהם של למעלה מ-1 מיליון ישראלים.

 

ב-18 שנות פעילותה, העניקה התכנית מלגות לכ-16,000 סטודנטים בהיקף של כ-185 מיליון דולר. בשנת הלימודים תש”פ (2019-20), שנת הפעילות ה-18 של התכנית, מוענקת המלגה לכ- 4,600 מלגאים, הלומדים בכ-90 מוסדות לימוד בארץ, מתוכם הצטרפו השנה לתכנית 1,353 מלגאים חדשים. מלגאי התכנית מגיעים מ-66 מדינות ברחבי העולם ואחוז המסיימים את הלימודים עומד על 92%, לעומת 70-81% בקרב האוכלוסייה הכללית בישראל.

 

אלוף (במיל') מאיר כליפי-אמיר, מנכ"ל FIDF: "תכנית המלגות להשכלה גבוהה !IMPACT, מוקירה את תרומתם המכרעת של לוחמי צה"ל לביטחון ישראל ואזרחיה, מעניקה הזדמנות שווה לאלו שידם אינה משגת, מאפשרת לצמצם פערים חברתיים ומקדמת חברה שוויונית יותר. אנחנו שמחים וגאים לחגוג 18 שנים לתכנית המיוחדת הזאת, יחד עם הבוגרים, המלגאים, התורמים והשותפים שלנו באקדמיה ובקהילה. אני מבקש להודות לאלפי התורמים לארגון ה-FIDF ולתכנית IMPACT! שכן מעבר להוקרה האישית כלפי החיילים עצמם, מהווה התכנית גשר איתן לחיזוק הקשר שבין קהילות יהודיות ולא יהודיות בארצות הברית ובפנמה למדינת ישראל ולצה"ל".

 

מלגות ארבע שנים של FIDF ניתנות לחיילים קרביים לשעבר מרקע סוציו-אקונומי נמוך, מה שמאפשר להם להשיג את חלומותיהם להשכלה גבוהה. תוכנית אחת מסוג זה מספקת גם כספים לכיסוי הוצאות המחיה של חיילים בזמן שהם לומדים ומעניקה להם את היתרון הייחודי של קשר ישיר עם נותני החסות שלהם.

 

 

דגנדגנ ()
אורנה פסח וסם משה.צילום: FIDF

 

אחרי שנים רבות במהלכן נעלם אל מתחת לרדר, עמיר עדן, מייסד ארגון הסטודנטים הישראלי במיאמי, שב אלינו במיזם חדש. והפעם כשחקן/מחנך באמצעות תכנית: "עברית בארץ הפלאות"

יש הזוכרים את עמיר עדן כמייסד ארגון הסטודנטים הישראלי:״כחול לבן בקמפוס״, יש הזוכרים אותו כמנהל נבחרת הכדורגל של הקונסוליה הישראלית ויש הזוכרים אותו כחבר הנהלת בית הספר, על שם דונה קליין בבוקה ראטון. מאז, עמיר צבר שנים של ניסיון בהוראת עברית ובניהול, עבר ללאס ווגאס, הקים שם את שבט הצופים ״שבט פסגה״ ואת הסניף של ארגון .IAC היום הוא עמל על מיזם חדש הנקרא: ״עברית בארץ הפלאות״.

 

מלא חיוניות מתאר עמיר את המיזם החינוכי שלו:תוכנית המיועדת להורים המחפשים לחשוף את ילדיהם ללימוד עברית בפעם הראשונה, או שירצו שהם ילמדו את השפה העברית בצורה מהנה.

"הרעיון לכתוב תוכנית ללימודי עברית מלווה אותי כבר שנים. לצערי, הייתי עסוק בפרויקטים שונים ולא מצאתי לכך זמן. לשמחתי, ריקי, חברה יקרה שלי העובדת כמורה בבית ספר יהודי בניו יורק, יצרה איתי קשר וביקשה שאשתף איתה פעולה בתוכנית שהיא כתבה. ריקי כתבה סיפור חינוכי שיסייע לילדים ללמוד עברית בצורה מהנה וללא מאמץ.

 

הפרק הראשון של התוכנית נפתח כשריקי, המשחקת את הפיה נילי, מתכוננת לקרוא סיפור לילדים, אך מגלה כי כל האותיות נעלמו. היא קוראת לקוסם גילי, עבדכם הנאמן, ויחדיו אנו יוצאים לחפש את האותיות בארץ הפלאות.התוכנית יוצרת סקרנות ועניין והצופים נקשרים לשתי הדמויות.בזה אחר זה, הילדים נחשפים לאותיות ולצלילים.

 

מה אתה יכול לספר על ריקי?

"ריקי ואני נפגשנו כשלמדנו באוניברסיטה בסן פרנסיסקו, קליפורניה. אני למדתי לתואר שני במנהל חינוכי והיא למדה רפואה סינית. מאז שהיא נכנסה לעולם החינוך היהודי, היא צברה ניסיון רב בלימוד עברית כשפה שנייה. בישראל היא הייתה בעלת חברה לקורסי העשרה בבתי ספר במרכז".

האם אתם מלמדים רק את האלף בית?לא, הפרק הראשון עוסק בכך אך הפרקים הבאים מלמדים: צבעים, מספרים וכו.

 

מחקר בראשות פרופסור לאון פסקאל, מאוניברסיטת הרווארד, קובע כי ככל שהלומדים צעירים יותר, כך הם טובים יותר בחיקוי צלילים חדשים ואימוץ דרכים חדשות להגייתם. ילדים לומדים מהר וטוב יותר, כאשר הם צופים בסרטים קצרים בהם הלמידה היא עלילתית. בנוסף, ילדים הגדלים בדו לשוניות, מפתחים אמפתיה לאחרים וסקרנות לתרבויות ולרעיונות שונים. חוץ מהעובדה שילדיכם יוכלו לשוחח עם קרובי משפחתכם בארץ, הם גם יזכו בעתיד לפיתוח פוטנציאל תעסוקתי, כשיוכלו להציע את יתרונם בכניסתם למקום עבודה חדש.

 

מחקרים נוספים מראים שרכישת שפה שנייה מגבירה את היכולות הקוגנטיביות של המוח ומפתחת יצירתיות. אם תרצו לפתח תכונות אלה אצל ילדיכם, רכשו את "עברית בארץ הפלאות״.

 

צפיתי בסרטונים ונראה שאתה ממש נהנה לשחק. האם יש לך רקע במשחק?(צוחק בקול) כן, קיבלתי המון תגובות מחברי קהילה, שאמרו שאני צריך להיות שחקן.בצעירותי, שיחקתי בסרט ישראלי בשם ״רובה חוליות״, הייתי חבר בתיאטרון באר שבע לצעירים ואף נטלתי חלק בשתי פרסומות בטלוויזיה האמריקאית. אבל אין לי כוונות להתחרות בגל גדות או באלון אבוטבול.

 

מה הצעד הבא?

אנחנו מתכננים לשווק את התוכנית בקהילות יהודיות במדינות שונות. כבר יצרנו קשרים עם בתי ספר בארה״ב, במקסיקו, קנדה, גרמניה, צרפת, ספרד, דנמרק ואוסטרליה. נשמח לשווק את התוכנית גם למשפחות עם ילדים צעירים, שאינם לומדים בבתי ספר יהודיים.

כיצד ניתן לשמור אתכם על קשר?האתר שלנו בשלבי פיתוח ויהיה מוכן בעתיד הקרוב.

 

כתובת האימייל של הפרויקט היא: info@hebrewinwonderland.com

מי שמעוניין ליצור איתי קשר באופן אישי, מוזמן לכתובל:amirproisrael@gmail.com

 

 

דגנדגנ ()
ריקי ועמיר, מתוך בתכנית "עברית בארץ הפלאות"

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים