שתף קטע נבחר

קורבן או רמאית? צעירה תזכה להפטר חובות

חד-הורית בת 26 צברה חוב של 87 אלף ש', רובו עקב רכישת סלולרים. ביהמ"ש התרשם שהיא פעלה ממצוקה והחליט לעזור לה לפתוח דף חדש

אם חד-הורית בת 26 שצברה חובות של כ-87 אלף שקל – רובם לחברות סלולר – תקבל הפטר אם תפקיד כשליש בתוך חמש שנים - כך קבעה לאחרונה שופטת המחוזי בחיפה רבקה איזנברג, שדחתה את בקשתו של המנהל המיוחד להחריג מההפטר את חובות הסלולר בטענה שנוצרו במרמה כשהחייבת רכשה ניידים ומכרה אותם בידיעה שלא תשלם עבורם.

 

ההליך החל בינואר 2019. כ-80% מהחובות הם לפרטנר, פלאפון וסלקום בגין רכישת מכשירים ניידים. בשנה וחצי האחרונות היא שילמה 400 שקל מדי חודש לקופת הנושים, ולאחרונה ביקשה לקבל הפטר אחרי שתפקיד עוד 60 תשלומים בלבד.

 

המנהל המיוחד טען כי אם יינתן לחייבת הפטר הוא לא צריך לכלול את החובות לחברות הסלולר שנוצרו ממעשי מרמה, כשלטענתו, החייבת רכשה מכשירים רבים במטרה למכור אותם אף שלא היה לה עסקה וידעה שלא תשלם עבורם.

טלפונים סלולריים (צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

החייבת הכחישה כוונה כלשהי "לעקוץ" את חברות התקשורת. היא טענה כי בעלה לשעבר ניצל את התמימות שלה ורכש דרכה את המכשירים. כשנקלעה לתקופה קשה היא נאלצה למכור חלק מהרכוש כדי לשרוד כלכלית ולפרנס את הילדה שלה, ומכרה גם את המכשירים.

 

השופטת רבקה איזנברג האמינה לה וקבעה כי המנהל המיוחד לא הוכיח שהיא פעלה בכוונת מרמה קיצונית שמצדיקה לשלול ממנה את הזכות להשתקם.

 

בפסק הדין צוין כי הוצאת חובות מהפטר היא חריג שמיועד למקרים קיצוניים שבהם החובות נוצרו כתוצאה מעבירות מוסריות קשות כמו אלימות, מין או מרמה חמורה. בדרך כלל, הוסיפה השופטת, מדובר בחייבים שהורשעו בפלילים והחובות שלהם קשורים לביצוע העבירה. לצורך הדוגמה הפנתה השופטת לפסק דין שהורה על החרגת חובות של חייב כלפי המעסיק שלו לאחר שהורשע בגניבה ומעילה.

 

השופטת לא שוכנעה שהמקרה הנוכחי דומה. היא ציינה כי לא הוכח שהחייבת תכננה מראש לרכוש את המכשירים כדי למכור אותם. אמנם העובדה שאפשרה לבעלה לרכוש מחשבונה מכשירים בידיעה שלא תוכל לשלם עליהם מעוררת אי-נוחות, קבעה, אבל זה לא אומר שהיא ביצעה עבירת מרמה, והטענה שלה כי נאלצה למכור אותם עקב מצוקה כלכלית לא נסתרה.

 

"לא כל מקרה של חוסר תום לב שקול מידית למרמה", כתבה. "ההלכה הינה כי החריג יוחל רק במצב בו אדם בזדון ובכוונת מכוון מוליך שולל את הנושה. לא הוכח כי כזה הוא המקרה שלפניי".

 

לבסוף ציינה השופטת כי מדובר בחייבת צעירה שחלתה בסרטן והחלימה, מגדלת לבד ילדה קטנה ומתפרנסת מעבודה כסייעת בגן, כך שגם הנסיבות האישיות שלה מצדיקות להעדיף את האינטרס השיקומי ולאפשר לה לפתוח דף חדש בחיים.

 

לפיכך, השופטת קיבלה את הצעת החייבת וקבעה כי תזכה בהפטר אחרי שתפקיד 60 תשלומים של 400 שקל בחודש לקופת הנושים.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים