שתף קטע נבחר

אחים שנחטפו לארץ יישארו עקב סכנה לשלומם

ישראלי לקח את ילדיו מאימם בדנמרק וסירב להחזירם בשל התנהלות בן זוגה. ביהמ"ש קבע שהאב עבר על החוק, אבל לא ניתן להחזיר את הילדים

בית המשפט למשפחה בצפת דחה תביעה שהגישה תושבת דנמרק להחזרת שני ילדיה שנחטפו לישראל על ידי אביהם: בפסק דין שהותר לאחרונה לפרסום קבעה השופטת אביבית נחמיאס שהילדים יישארו בישראל חרף המעשים הלא חוקיים של האב שכוללים גם הסתה נגד האם.

 

בני הזוג הכירו בדנמרק והתגוררו בישראל עד שנפרדו ב-2013, אז חזרה האם לדנמרק והילדים נשארו אצל אביהם. ב-2017 הם עברו לדנמרק בהסכמת האב והתגוררו עם אמם ובעלה החדש במשך כשנתיים. לפני כשנה וחצי הגיע האב לדנמרק לבקר את בנו הגדול שאושפז בבית החולים. בשלב הזה נודע לו לטענתו שהילד חולה אנורקסיה.

 

בהמשך, בחופשת הקיץ הגיעו הילדים לארץ וביום שהיו אמורים לעלות על טיסה לדנמרק הוא הודיע לאם במסרון שהם לא רוצים לחזור.

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

האם הגיבה בתביעת חטיפה לפי חוק אמנת האג. באמצעות עו"ד דורית סברדליק ועו"ד יניב סברדליק היא ביקשה מבית המשפט להחזיר את הילדים לדנמרק בטענה שהם חשופים להסתה קשה מצד האב.

 

האב, שיוצג באמצעות עו"ד רועי קורץ, טען כי החזרת הילדים כרוכה בסכנה ממשית לשלומם. לטענתו, האם הזניחה את הילדים ואפשרה לבעלה לבצע בהם מעשים מזוויעים שכוללים הטרדה מינית ואלימות. האב טען שהילדים רוצים להישאר בישראל והילד הגדול מאיים להתאבד אם יכפו עליו לחזור.

 

השופטת אביבית נחמיאס קבעה שהאב חטף את הילדים ואלמלא הנסיבות החריגות והסכנה הממשית להידרדרות במצבם הנפשי היה מקום להורות על השבתם לדנמרק.

 

היא התבססה בעיקר על חוות דעת של מומחית שהתרשמה כי חזרה לדנמרק עלולה לפתח אצל הילדים הפרעות נפשיות קשות. המומחית ציינה כי היא אכן מצאה שהם חשופים להסתה אבל בצד זאת החששות שלהם מחזרה לדנמרק אותנטיים. בעיקר אלה של הבן הגדול שסיפר על חוויות חברתיות לא פשוטות ומקרים לא נעימים מול בעלה של האם.

 

השופטת אמנם לא מצאה שההאשמות הקשות של האב כלפי בעלה של האם היו נכונות, גם אם חטא באמירות לא מותאמות גיל, אבל עם זאת היא התרשמה שהמצוקה של הילדים מהחזקה לדנמרק אמיתית ובעיקר, היא עשויה להעמיד את הילד בסיכון ממשי לדיכאון ולהידרדרות בהפרעת האכילה שזה עתה החלים ממנה.

 

לפיכך, ולמרות ההסתה וההתנהלות הלא חוקית של האב, נקבע כי המקרה הקיצוני מחייב בחירה באפשרות הגרועה פחות של הישארות בישראל על פני עשיית צדק עם האם.

 

בתוך כך השופטת הורתה לאב לממן לילדים טיפול אצל מומחה לניכור הורי, לוודא שהקשר עם האם יהיה רציף ותקין ולשאת בעלויות הביקורים של הילדים בדנמרק לפחות ארבע פעמים בשנה. בנוסף, היא חייבה אותו בהוצאות משפט ושכר טרחת עו"ד של 45 אלף שקל למרות דחיית התביעה.

 

  • לקריאת פסק דין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובעת: עו"ד דורית סברדליק, עו"ד יניב סברדליק
  • ב"כ הנתבע: עו"ד רועי קורץ
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים