שתף קטע נבחר

פשיטה לילית על עציץ קנאביס בחדר השינה

שוטרים הגיעו ללא צו לביתו של אדם ותפסו שתיל במשקל של כחצי קילוגרם. אבל שופטת קבעה שהחיפוש לא היה חוקי ולכן זיכתה את הנאשם

בית משפט השלום בירושלים זיכה לאחרונה נאשם שהודה במשטרה בגידול שתיל קנאביס במשקל כחצי קילו בארון בחדר השינה. השופטת שרון לארי-בבלי פסלה את ההודאה ואת הסם שנתפס לאחר שקבעה כי החיפוש בבית לא היה חוקי ופגע קשות בפרטיותו.

 

בכתב האישום שהוגש בשנה שעברה נטען כי בחיפוש שבוצע בביתו של הנאשם באחד הלילות במאי 2017 התגלתה בארון נייד בחדר השינה שלו מעבדה לגידול קנאביס ובה שתיל במשקל 541.19 גרם.

 

הנאשם כפר בבית המשפט במיוחס לו וביקש לפסול את הראיות נגדו בטענה שהחיפוש לא היה חוקי כיוון שנעשה ללא חשד סביר או דחיפות מיוחדת שהצדיקה להיכנס לביתו באישון לילה ללא צו.

 

אילוס אילוסטרציה קנאביס מריחואנה (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

התביעה המשטרתית טענה מנגד שהחיפוש היה כשר נוכח מידע מודיעני חסוי שהתקבל בעניינו של הנאשם. לחילופין נטען כי הנאשם הודה במעשיו בחקירה ולכן גם אם היו בחיפוש פגמים הם לא מצדיקים לפסול את הראיות נגדו.

 

אבל השופטת שרון לארי-בבלי קבעה שהמשטרה פעלה באופן לא חוקי בעליל ופגעה באורח חמור בפרטיותם של הנאשם ואשתו. ראשית משום שלא הוכח שאכן היה בידיה מידע מודיעיני שהקים חשד סביר שהצדיק חיפוש ללא צו של בית משפט. היא הפנתה בהקשר הזה לדו"ח החיפוש שערך אחד השוטרים, שבו לא צוין דבר על אודות מידע מודיעני. כל שנכתב בו הוא שהשוטר הריח ריח חזק של סמים.

 

השופטת הוסיפה כי עדותו במשפט לא עזרה להפיג את העמימות סביב החיפוש. הוא אמנם אמר שהורו לו שלא לכתוב על המידע עקב חיסיון, אבל לא ברור מדוע אסור היה לו לציין את עצם קיומו מבלי לחשוף את תוכנו. כמו כן, צרמה לה ההיעדרות של שוטרת נוספת שנכחה בחיפוש וכלל לא ידוע מה היה תפקידה.

 

עוד נקבע כי בהיעדר פירוט על המידע המודיעיני, התביעה המשטרתית לא הוכיחה מה הייתה הדחיפות שהצדיקה לערוך חיפוש בהול בלי צו של בית משפט בגלל חשד לגידול סמים (להבדיל ממקרה שבו מתקבל דיווח על עסקת סמים חמה, למשל).

 

לנוכח הממצאים החמורים על התנהלות המשטרה והפגיעה בזכויות הנאשם דחתה השופטת את בקשת התביעה שלא לפסול את ההודאה והסם שהושגו בעקבות החיפוש הלא חוקי. בתוך כך היא ציינה כי בסופו של דבר לא מדובר כאן בסוחר סמים אלא באדם שגידל קנאביס בביתו – סם שהמדיניות לגביו הולכת ומשתנה.

 

נקבע שאי אפשר להשלים עם דו"ח חסר שמעלה חשד להתנהלות בלתי חוקית מצד המשטרה. "מידע מודיעני כבודו במקומו מונח. הוא מסייע במלאכת המשטרה לשמירה על סדר הציבורי בכלל, ולשמירה על רחובות הארץ נקיים מסמים בפרט. ברם, אין המדובר במילת קסם אשר בהתקיימותה נסוגות יתר זכויותיהם של חשודים ונאשמים", כתבה.

 

לפיכך, השופטת פסלה את הראיות שהשיגה המשטרה וזיכתה את הנאשם מהעבירה שיוחסה לו.

 

  • לקריאת הכרעת הדין המלאה – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • המאשימה באמצעות תביעות ירושלים
  • ב"כ הנאשם: עו"ד זכריה שינקולבסקי
  • עו"ד נדב גרינולד עוסק בפלילי
  • הכותב לא ייצג בתיק
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
עומר לוי
עו"ד נדב גרינולד
עומר לוי
מומלצים