שתף קטע נבחר

להפסיק לפנטז ולהתחיל לעשות: גמישות מחשבתית והדרך האישית להצלחה

מה צריך כדי להצליח להתמודד עם שינויים בחיים, דוגמת אלה שמציפים אותנו בחצי השנה האחרונה, כיצד לגמישות ולתנועתיות של כפות ידינו יש קשר לכך ומה אפשר לעשות כדי להיות קצת יותר החלטיים לגבי חיינו? לאונרדו דניאל מסביר

 אין ספק שיש מספר גורמים שקובעים עד כמה יש לנו את היכולת ליצור את המציאות שאנחנו רוצים ליצור בחיינו. ארגז כלים אישי ובו מפתחות שיכולים לסייע לנו להצליח בחיים ולהתמודד עם שינויים לא צפויים הוא משהו שמומלץ שיהיה לכל אחד.

 

אחד המפתחות הללו, למעשה תת-סעיף במפתח שנקרא "חשוב כמו יוצר" (מתוך ספרי "מאסטרינג צ'יינג'" בו מצוינים חמישה מפתחות להצלחה בחיים ולהתמודדות עם שינויים לא צפויים) - לחשוב כמו יוצר זו היכולת לכוון את דרכי החשיבה שלנו בצורה כזאת שתאפשר לנו לפעול בצורה פרואקטיבית – יזומה, באופטימיות ריאלית ובמידה נכונה של גמישות מחשבתית.

כיוון דרך בחיים (צילום: shutterstock)
ללכת בדרך המוכרת או לנסות דרך חדשה?(צילום: shutterstock)

מה היא גמישות מחשבתית?

גמישות מחשבתית היא היכולת לחשוב ולקחת בחשבון מספר נושאים במקביל, להתאים את יכולת קבלת ההחלטות שלנו לפי המידע החדש שמגיע מהעולם החיצון או מעולמנו הפנימי, ולשנות הרגלים ישנים, שכבר לא מתאימים לנו, בהרגלים חדשים שיאפשרו לנו להתקדם אל היעד האישי והרוחני שמתאים לנו.

 

גמישות מחשבתית מאפשרת לנו להתאקלם לנסיבות משתנות של החיים ולהתאים את עצמנו לשינויים בצורה חלקה יותר. בעזרתה אנחנו יכולים לחשוב על פתרונות מחוץ לקופסה, ללמוד נושאים חדשים, לשמוע דעות של אחרים, ולקחת אותן בחשבון במערך השיקולים שלנו לפני כל קבלת החלטה.

 

מי שגמיש מחשבתית, פתוח יותר חברתית, מסוגל ליצור קשרים חברתיים טובים יותר ורמת הסקרנות שלו כלפי העולם גדולה יותר.

 

אדם גמיש מחשבתית לא פועל רק לפי הספר אלא שואל את עצמו "מה עוד אפשר לעשות כאן?" או "איזה עוד פתרון אפשר ליישם שעוד לא חשבנו עליו?" וזה בדיוק המצב התודעתי -ה-State of mind שמאפשר לנו להתמודד עם קשיים, להתגבר על מכשולים ולפלס את דרכינו בעולם, שכידוע, לא תמיד פשוט.

 

הדרך להצלחה (צילום: Shutterstock)
להתמודד עם הפחדים או לישאר בצד המואר והמוכר?(צילום: Shutterstock)

אנשים שחסרים גמישות מחשבתית הולכים רק במסלול שנמצא מולם, המוגדר והידוע, והמתוכנן מראש. הרבה מראש. הם אינם מסתכלים לצדדים ומחפשים עוד דרכים.

 

אלו אנשים שאוהבים להתמיד בהרגלים הישנים (שלא תמיד טובים), קשה להם לשנות נקודת מבט או להקשיב לנקודות מבט של אחרים, הם לא ספונטניים והכל מבחינתם צריך להיות ברור, ידוע, ומתוכנן מראש. זה מרגיע אותם לדעת שהיום יהיה כמו אתמול ומחר יהיה כמו היום.

 

יש להם דעות ברורות ומקובעות ומאוד קשה להזיז אותם מהעקרונות הנוקשים שלהם. לאנשים כאלה קשה להם להתמודד עם שינויים, כי שינויים דורשים לא אחת לשנות הרגלים ישנים ולאמץ דרכי פעולה חדשות שתואמות יותר למצב החדש.

 

הדרך להצלחה (צילום: Shutterstock)
הולכים בדרך שלהם ולא זזים ממנה(צילום: Shutterstock)

אבל לא על חסרי הגמישות המחשבתית נשים דגש, אלא על אלה שנמצאים בצד השני של הסקאלה. אלה שהם יותר מדי גמישים מחשבתית – Over Mind Flexible ומשתי סיבות:

1. אלה שהם חסרי גמישות מחשבתית, למרות שקשה להם להתמודד עם שינויים יש להם יתרון משמעותי אחד: יש להם משמעת מאוד טובה כדי להשיג את המטרות שלהם. כמו בולדוזר שמתוכנן להגיע מנקודה A ל- B ולא רואה ממטר.

 

2. אנשים שהם גמישים מדי מחשבתית, הם כמו זיקית שמתאימה את עצמה לתוואי השטח, לסביבה, ולמצב, אבל בדרך מאבדים את האמת שלהם, את המוטיבציה, ואת הזהות הגרעינית שלהם. ולכן, במצבי קיצון, דווקא הם יישברו בדרך, למרות היכולת, לכאורה, להתמודד כמעט עם כל מצב חדש.

כיוון דרך בחיים (צילום: shutterstock)
פנוי לכל מסלול - גמישות מחשבתית?(צילום: shutterstock)

 

הגמישות המחשבתית בכף היד

גמישות מחשבתית היא אחד הדברים הראשונים לבחינה כאשר מגיע מועמד לתפקיד ניהולי או אדם העומד בפני אבחון קריירה או מבקש לדעת על מערכות יחסים בחייו, וזאת משום שהמידע הזה יגדיר רבות את גבולות הגזרה של הדברים אותם הוא יעשה או יימנע מהם.

 

למשל, לאדם בעל גמישות מחשבתית יתרה, לא מומלץ לעבוד במשרד מ-9 עד 18 בתיוק מסמכים או בהכנת אקסלים. רוב הסיכויים שלא יחזיק מעמד יותר משבוע וחצי.

 

איך מבחינים בגמישות מחשבתית בכף היד? ככל שגמישות האצבעות רבה יותר, וניתן לכופף את האצבעות אחורה לזווית של מעל ל-45 מעלות, לאדם יש גמישות מחשבתית רבה.

 

אם גמישות היד מגיעה ל-90 מעלות, כמו בתמונה למטה, לאדם יש גמישות מחשבתית רבה מאוד, או מה שנקרא בכירולוגיה הפסיכו דיאגנוסטית – אפקט הזיקית.

אפקט זיקית
אפקט זיקית

 

אלה הם אנשים שאוהבים ללמוד כל הזמן נושאים חדשים, לחוות דברים חדשים כל הזמן, להיות בתנועה, להתחבר לאחרים, לשמוע דעות שונות ולהכיר תרבויות רחוקות. הם יכולים להתאים את עצמם לנסיבות משתנות מאוד בקלות.

 

אז מה הבעיה איתם בעצם? הבעיה מתעוררת כאשר בנוסף לגמישות הרבה של האצבעות, שמלמד על גמישות מחשבתית רבה, מתווסף לכך גם מרקם רך של כף היד. כאשר לוחצים על כף היד ומרגישים רפיון בשרירים, הדבר מעצים את המרכיבים השליליים של אפקט הזיקית.

 

אנשים מאוד גמישים עם ידיים רכות מדי הם אנשים שבורחים אל עולמם הפנימי כאשר נתקלים במצבים של קושי. הם מסתגרים בתוך עצמם, בעולם הפנטזיות העשיר שלהם ועלולים להתמכר לחומרים שונים כדי להימנע מלהתמודד עם העולם החיצון.

 

קשה להם לקחת אחריות על החיים שלהם. החשיבה שלהם היא ש"הכל יהיה בסדר, אני תמיד אסתדר". אבל הם לא מסתדרים. הם שורדים. הם שורדים בזכות יכולת ההתאקלמות שלהם, אבל לא מתקדמים לשום מקום כי אין להם את האנרגיה ואת המיקוד לקבוע יעד ולהתמיד בדרך לשם.

 

בחור בשנות ה-30 ישב מולי בפגישת אבחון וסיפר לי שמאז השחרור מהצבא לא מוצא את עצמו. הסתכלתי על כפות ידיו וראיתי שמדובר באדם מאוד חכם, תקשורתי, עם גמישות מחשבתית רבה מאוד. הייתי יכול לכופף את אצבעותיו לזווית של מעל ל-90 מעלות והידיים שלו היו רכות מאוד.

שאיפות עצמיות בדרך למעלה (צילום: shutterstock)
לאן אני הולך מכאן?(צילום: shutterstock)
 

 

"אתה לא מוצא את עצמך כי אין לך את המשמעת ואת הכוח להתמיד בשום דבר. גם כשאחרים רוצים לעזור לך אתה אומר להם שאתה בסדר וסוגר את הדלת אחריך". כשסיימתי את דברי הסתכל עלי מופתע, כאילו ידעתי עליו מידע מסווג שרק מעטים היו רשאים לדעת.

 

לא, לא תקשרתי את המידע הזה מעולמות עליונים. זה היה כתוב לו בכף היד.

 

לאחר מכן התוודה שלא מצליח להתמיד בעבודות, אין לו רצון ללמוד וחסר מוטיבציה בחייו, וכדי לברוח מכל זה התמכר למריחואנה.

 

האם אנשים כאלה, שמרוב שהם גמישים מחשבתית, אבל חלשים תודעתית נועדו לבלות את שארית חייהם בייאוש וחוסר עשייה משמעותית ומבלי להגשים את עצמם?

 

התשובה היא "לא", אבל זה תלוי בהם.

 

אם יצליחו להקטין במידה מסוימת את רמת הגמישות היתרה שלהם ולחזק את העמידות התודעתית על ידי חיזוק שרירי כף היד, המוח ישנה את דרכי פעולתו והאישיות שלהם תתחזק, בצורה כזאת שזה יאפשר להם להכניס משמעת לסדר יומם ולהיות יותר נאמנים לזהות האמיתית שלהם ולייעוד הרוחני שלהם.

 

תרגיל לחיזוק שרירי כף היד ולהקטנת הגמישות המחשבתית

לאנשים שיש להם גמישות יתר מלווה בטונוס שרירים חלש בכף היד מומלץ התרגיל הבא:

 

קנו כדור סיליקון שמיועד לתרגילים של כף היד.

 

לחצו על הכדור כאשר האצבעות ישרות (ראו תמונה), כאשר הכדור נמצא בין האגודל לאצבעות. תחזרו על הפעולה 15 פעם X 3 סטים, פעמיים ביום במשך 3 חודשים.

תרגיל גמישות יתר
תרגיל גמישות יתר

התרגיל יחזק את האצבעות ויקטין את מידת הגמישות ובד בבד יחזק את השרירים של כף היד, מה שיעניק לאישיותכם אנרגיה גבוהה יותר.

 

גמישות מחשבתית היא חיונית וקריטית כדי להצליח להתמודד עם שינויים וליצור מציאות חדשה בחיינו. יחד עם זאת, כל קיצוניות מביאה איתה צדדים שליליים, ובמקרה הזה – הבריחה אל הפנטזיה וחוסר התמודדות עם העולם האמיתי.

 

מטרת הטיפול הכירולוגי היא להעצים את המרכיבים החיוביים של התכונות הרצויות ולהקטין את המרכיבים השליליים, ובכך להנות משתי העולמות.

 

אני מאחל לכם מכל הלב שתמיד תהיו המאסטרים של השינויים בחייכם ושתמיד תדעו שיש לכל בעיה, פתרון.

 

לאונרדו דניאל – מומחה לכירולוגיה אבחונית וטיפולית, לקריירה ויחסים. אבחון-הכוונה-העצמה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אפקט הזיקית
צילום: דני בכר
לאונרדו דניאל
צילום: דני בכר
מומלצים