שתף קטע נבחר

יש לכם גב בנושא ייעוץ המשכנתאות - התאחדות יועצי המשכנתאות היא המפקח האמיתי על התחום

ישראלים רבים כלל לא מכירים את האופציה של ייעוץ משכנתאות, אשר יכול לחסוך עשרות ולעתים מאות אלפי שקלים בתהליך לקיחת משכנתא. מהם השירותים שמעניקים יועצי המשכנתאות בישראל? מדוע אין פיקוח על התחום? ומהו התפקיד החשוב של התאחדות יועצי המשכנתאות בביקורת הפנימית ובסיוע לקהל הרחב?

עבור הרוב המכריע של הישראלים, משכנתא היא ההלוואה הגדולה ביותר שהם לוקחים במהלך חייהם. בשנים האחרונות הלך וצמח תחום ייעוץ המשכנתאות, הכולל ליווי צמוד של יועץ מומחה לאורך תהליך בחירת תמהיל המשכנתא והבנק המספק אותה. יועץ משכנתאות מוצלח יכול לחסוך בין עשרות למאות אלפי שקלים עבור נוטלי המשכנתא. למרבה הצער, תחום ייעוץ המשכנתאות עדיין לא מפוקח ואין רגולציה בתחום.

 

מה נכלל בשירות של יועץ משכנתא, וכיצד משמשת התאחדות יועצי המשכנתאות בתור הגוף המפקח בפועל על התחום?

 

השירות שיעזור לכם לחסוך בעלויות ולהתאים משכנתא שמתאימה רק עבורכם

תהליך לקיחת משכנתא הוא תהליך מורכב הכולל אינספור פרמטרים לשיקול. בהתאם, תפקידו של יועץ המשכנתאות מורכב גם הוא: ראשית, עליו לנתח את עסקת הרכישה מבחינת כדאיות עכשוויות ועתידית בהתאם למצב הפיננסי של הלקוח. לאחר מכן, היועץ בונה תמהיל משכנתא מדויק על פי הפרופיל הכלכלי של הלקוח והשינויים הצפויים בחייו בעתיד. בהמשך היועץ משמש בתור חלק מכוח המיקוח מול הבנקים, בניסיון להשיג עבור הלקוחות את הריבית הטובה והעסקה המתאימה ביותר עבורם.

 

חברי הנהלת התאחדות יועצי המשכנתאות  (צילום: איתן ברנט)
חברי הנהלת התאחדות יועצי המשכנתאות (צילום: איתן ברנט)

יועץ מנוסה ומקצועי מלווה את הלקוחות לאורך כל הדרך, החל ממתן הסברים על המונחים השונים בתחום, דרך ייעוץ בבחירת התמהיל והבנק, ועד בדיקת כדאיות כלכלית בהמשך הדרך באשר למחזור משכנתא לאחר מספר שנים, בהתאם למצב הכלכלי של הלקוח.

 

נכון ל-2020: אין פיקוח ורגולציה על התחום

נכון להיום, תחום ייעוץ המשכנתאות פועל ללא פיקוח כלל מטעם המדינה או מוסדות רשמיים כלשהם. אין ליועצים תנאי סף לכניסה לתחום, אין כללי אתיקה ברורים ואין אפילו גוף שמוודא שליועץ אין עבר פלילי. יועצים מתחילים לא נדרשים לרישיון או אפילו לא לקורס בסיסי בתחום. התוצאה המצערת היא הצפה של השוק ביועצים חסרי מיומנות ואמינות, אשר לא מספקים את הערך הראוי ללקוח, ולעתים גובים שכר טרחה מנופח עבור שירות לא מקצועי.

 

יועץ משכנתאות מיומן צריך להחזיק בידע והבנה בתחומים כמו מימון, דיני חוזים, דיני מקרקעין ותחומי ידע אחרים המשיקים לעולם המשכנתאות.

 

היעדר כללי אתיקה ברורים מוביל לניגודי אינטרסים, חוסר שקיפות ופגיעה פוטנציאלית בקהל הלקוחות.

 

התאחדות יועצי המשכנתאות - מספקים ידע, פיקוח וסיוע ליועצים ולקהל הרחב

הגוף הראשון אשר הוקם מתוך מטרה "לעשות סדר" בעולם ייעוץ המשכנתאות הוא התאחדות יועצי המשכנתאות, שהוקמה ב-2016 ומנוהלת ללא מטרת רווח על ידי גורמים מובילים בתחום.

 

   (עיצוב: ואגס VGS)
(עיצוב: ואגס VGS)

 

הסיבה המרכזית להקמת התאחדות היתה הבטחת הזכויות של האזרחים לייעוץ הוגן ואיכותי מול הבנקים. במהלך השנים סיפקה ההתאחדות מענה לשני צרכים החסרים בתחום: הראשון הוא רגולציה פנימית וביקורת על פעילות היועצים, לרבות ניסיון לקביעת כללי אתיקה מוסכמים וחיוב ברישיון והסמכה עבור כל יועץ משכנתאות.

 

הצורך השני שההתאחדות מספקת לו מענה הוא מתן כלים להתמודד עם מקרים של הונאה, עושק או חוסר מקצועיות, הן מצד היועצים והן מצד הבנקים. ההתאחדות מחזיקה בקשרים עם הרשות להגנת הצרכן והבנקים בישראל, הכל מתוך מטרה לטפל במקרי קצה מצערים ולתת ללקוחות את הכלים להתמודד עם המצב.

 

בין היתר, ההתאחדות מספקת כלים להעמקת ידע בקרב היועצים באמצעות כנסים והשתלמויות, לצד מתן מידע, עדכונים וסיוע לקהל הרחב.

 

נכון להיום חברים בהתאחדות כ-600 יועצי משכנתאות, כאשר תנאי הקבלה הוא חתימה על אמנת כללי אתיקה ומבחן כניסה מסנן , על מנת לוודא כי לחברי ההתאחדות יש את המיומנות והכלים לסייע לאזרחים בייצוג מול הבנקים.

 

נקלעתם לבעיה סביב ייעוץ משכנתא? אפשר לפנות להתאחדות!

התאחדות יועצי המשכנתאות מעודדת כל אזרח לפנות להתאחדות בנושאים הקשורים להונאה, עושק או חשד להתנהלות לא מקצועית מצד יועצי משכנתאות - בין אם מדובר ביועץ חבר ההתאחדות ובין אם לא.

המטרה החשובה ביותר של ההתאחדות היא שכלל האזרחים יקבלו ייעוץ מקצועי ומהימן עבור שכר טרחה הוגן, לצד קבלת ייצוג ראוי בהתנהלות מול הבנקים.

 

בפעם הבאה שאתם עומדים מול לקיחת משכנתא, ודאו שאתם פונים ליועץ מקצועי ומיומן, וזכרו שיש לכם גב בהתאחדות יועצי המשכנתאות.

 

לפרטים נוספים ולרשימת היועצים החברים בהתאחדות יועצי המשכנתאות, היכנסו>>

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים