שתף קטע נבחר

ועדת החוקה אישרה את חוק ביטול הבחירה הישירה

בתום דיון סוער אישרה ועדת החוקה את החוק לביטול הבחירה הישירה, שיובא מחר לקריאה שנייה ושלישית בכנסת. הנוסח שגובש בוועדה קובע שהחוק ייכנס לתוקפו מייד

ועדת חוקה של הכנסת אישרה בצהריים (ג') את החוק לביטול הבחירה הישירה לראשות הממשלה, והחוק יעלה מחר במליאה לקריאה שנייה ושלישית.
הצעת החוק אושרה לאחר דיון סוער בוועדת חוקה וחילופי צעקות בין חברי הכנסת. יו"ר הוועדה, ח"כ אמנון רובינשטיין, נאלץ אף להפסיק את הדיון כמה פעמים. המחלוקת נגעה לכמה סעיפים עיקריים, ובהם אופן פיזור הכנסת על ידי ראש הממשלה, הצבעות אי אמון, וכן מועד תחולת החוק ושריונו.
אחד מהסעיפים בחוק החדש שאושר בוועדה מתייחס ל"הצבעת אי אמון קונסטרוקטיבית" - לפיו יוכלו 61 ח"כים להביע אי אמון בראש הממשלה, אך יצטרכו להציג מועמד חלופי מטעמם לראשות הממשלה.
כמו כן אושר סעיף המתנה את סמכות ראש הממשלה לפזר את הכנסת בהסכמת נשיא המדינה. ח"כ יוסף לפיד (שינוי) הציע לסייג את סמכות הנשיא בכך שיתאפשר לו רק לעכב את החלטת ראש הממשלה לתקופה של שבועיים, ולא תינתן לו זכות וטו מלאה על החלטת ראש הממשלה. הצעתו של ח"כ לפיד תעלה אף היא בהצבעה במליאה.
הסערה העיקרית בוועדה היתה על סעיף בהצעת החוק שקובע כי שינוי בחוק יסוד הממשלה יתבצע רק ברוב של 61 ח"כים בכל אחת משלוש הקריאות. בסופו של דבר, לאחר הצבעה שגררה חילופי צעקות והצבעה חוזרת, אושר הסעיף. נוסח החוק שיעלה להצבעה במליאה ייכנס לתוקפו עם כינון ממשלת שרון, למרות שהוא נבחר בבחירה ישירה.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שאולי שם-טוב
רובינשטיין. ויכוח בוועדה
שאולי שם-טוב
מומלצים