שתף קטע נבחר

בדיקות הדם שיכולות להתאים את הטיפול בסרטן

במשך שנים, ביופסיה מרקמה היתה הבדיקה הסטנדרטית, אולם המציאות היא שלא כל החולים יכולים לבצע ביופסיה מרקמה. ביופסיה נוזלית היא בדיקת דם פשוטה, אך ייחודית, שבאמצעותה ניתן לבצע פרופיל גנומי. לבדיקה זו יתרונות רבים באיתור מוטציות וביכולת לסייע לאונקולוגים לטפל בחולים בצורה יעילה יותר לאורך כל שלבי המחלה

רפואה מותאמת אישית בסרטן התפתחה באופן ניכר. אחד הגילויים המשמעותיים של השנים האחרונות הוא שסרטן אינה מחלה אחת זהה אצל כולם, אלא אוסף של תתי-סוגים של מחלות, ולכל מחלה מאפיינים משלה, וטיפולים שונים המתאימים לה. המשותף לכל תת סוגי הסרטן הוא המצב של חלוקה מהירה של תאים ללא שליטה.

 

לכל סרטן יש דפוס התנהגות ייחודי, ואפילו סרטן שמקורו באותו איבר, למשל סרטן שד או סרטן ריאה, יכול להתנהג בצורה אחרת בהתאם לפרופיל המולקולרי שלו ולגורמים נוספים. מכיוון שהמאפיינים של כל סרטן שונים, גם צורת הטיפול במחלה מתחילה להשתנות. לדוגמה, קיימות כיום תרופות המשמשות לטיפול במספר סוגים של סרטן, הניתנות על פי השינויים הגנומיים או המולקולריים בגידול, ולא על פי המיקום שממנו הסרטן החל (Tumor-agnostic therapies).

 

  (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

ביופסיה מהרקמה היא הליך חיוני עבור חולי סרטן, ועל בסיסה ניתן לגלות מהם השינויים המולקולריים בגידול ולהתאים את הטיפול. למידע הקליני שהביופסיה נותנת יש גם משמעות מכרעת באבחון, בפרוגנוזה ובניבוי התגובה של החולה לטיפול והאם הגידול עמיד לטיפול. במשך שנים, ביופסיה מרקמה היתה הבדיקה הסטנדרטית, אולם המציאות היא שלא כל החולים יכולים לבצע ביופסיה מרקמה. בסוגי סרטן שונים קשה להשיג בביופסיה מספיק רקמה. מצב זה קורה מסיבות שונות, לדוגמה, אין מספיק רקמה בגידול, לא ניתן להגיע לגידול, או שבריאותו של החולה אינה מאפשרת הליך של ביופסיה פולשנית.

 

מעוניינים בפרטים לגבי אפשרויות טיפול ממוקד מטרה לסרטן? לחצו כאן או פנו לרופא המטפל >>

  

ביופסיה נוזלית היא בדיקת דם פשוטה, אך ייחודית, שבאמצעותה ניתן לבצע פרופיל גנומי. אונקולוגים עשויים להמליץ על ביופסיה נוזלית במקרים שבהם לא ניתן לדגום רקמת גידול או כשמסוכן מדי לבצע ביופסיה מרקמה או כאשר הביופסיה הנוזלית מספקת מידע משלים לבדיקה גנומית מהגידול. הביופסיה הנוזלית היא בדיקה שגם קל יותר לחזור עליה מספר פעמים.

 

לא רק מוטציות

מזה עשורים ידוע שגידולים סרטניים משחררים ביומרקרים שונים לדם. באמצעות טכנולוגית מתקדמות ניתן כיום לבודד דנ״א חופשי ומרכיבים אחרים מהגידול הנמצאים בדם, ולהשתמש בהם לצורך זיהוי ומעקב אחר מוקדי טיפול בגידול, לאבחן גידולים סרטניים, לנבא מהי הפרוגנוזה ולעקוב אחר עמידות לטיפולים.

  (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)
 

 

אחד היתרונות הגדולים ביותר בביופסיה נוזלית הוא היכולת לאתר התקדמות מחלה או עמידות לטיפול, הרבה לפני שמבחינים בתסמינים קליניים או שרואים אותם בבדיקות הדימות. לדוגמה, חלק מהגידולים מפתחים עמידות לטיפולים הממוקדים בשינויים בגן שנקרא EGFR (הניתנים פעמים רבות בסרטן ריאה מסוג תאים-לא קטנים), וניתן לגלותם באמצעות ביופסיה נוזלית. אם הבדיקה מגלה שינוי גנומי המעיד על עמידות, ניתן לשנות את הטיפול או לתת טיפולים אחרים המתגברים על עמידות זו. בנוסף, חלק מסוגי הסרטן נוטים להכיל יותר משינוי גנומי אחד. מכיוון שביופסיה נוזלית יכולה לסרוק מאות גנים במקביל, היא משפרת את הסיכוי לאתר שינויים גנומיים, בהשוואה לבדיקות הגנומיות הפרטניות המבוצעות בבתי החולים.

 

  (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)
 

עד לפני שנתיים, ביופסיה מרקמה היתה הבדיקה היחידה שאיפשרה זיהוי ביומרקרים המכונים MSI ו-TMB, המסייעים לנבא תגובה לאימונותרפיה. היום, ביופסיה נוזלית מסוג FoundationOne Liquid CDx, המאושרת על ידי ה-FDA, מאתרת גם את הביומרקרים הללו הנותנים מידע לגבי נקודות התורפה של הגידול שבהם ניתן לטפל על ידי אימונותרפיה. בדיקה זו גם סורקת במקביל 324 גנים, בדומה לבדיקה גנומית מקיפה מרקמה. למעשה, זוהי בדיקת הביופסיה הנוזלית המקיפה ביותר המאושרת FDA שזמינה לחולים כיום, המפיקה דו״ח מעמיק המפרט את הפרופיל הגנומי של הגידול, בדומה לפרופיל המתקבל מבדיקת רקמה.

 

הביופסיה הנוזלית אינה באה להחליף ביופסיות מרקמה לאבחון הראשוני, אך לבדיקה זו יתרונות רבים באיתור מוטציות וביכולת לסייע לאונקולוגים לטפל בחולים בצורה יעילה יותר לאורך כל שלבי המחלה.

 

לעוד מידע על ביופסיה נוזלית ואפשרויות הטיפול, לחצו כאן או פנו לרופא המטפל >>

 

מאת הראלה הלוי.  הכתבה בחסות חברת רוש, נציגת פאונדיישן מדיסין בישראל

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים