שתף קטע נבחר

אושר: צאצאי נרדפים זכאים לאזרחות אוסטרית

חוק חדש מאפשר את הזכאות לנרדפי הנאצים שגרו במדינה. מדובר בהזדמנות עבור רבים שיכולים לקבל דרכון של האיחוד בהליך פשוט יחסית

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

הפרלמנט האוסטרי חוקק לאחרונה חוק שנכנס לתוקף ב-1 לספטמבר 2020 ומבסס זכאות לאזרחות למי שהיו אזרחים אוסטרים, או אזרחי מדינות שהיו חלק מהאימפריה האוסטרו-הונגרית (איטליה, יוגוסלביה, קרואטיה, סרביה, סלובניה, פולין, רומניה, צ'כוסלובקיה והונגריה), ונאלצו לעזוב את המדינה לפני 15 במאי 1955 בשל רדיפה או חשש מרדיפה של הנאצים. כמו כן זכאים לאזרחות צאצאים של מי שלא הייתה להם אזרחות באותה עת אבל גרו באוסטריה באותה תקופה ועזבו בשל חשש מרדיפה לפני התאריך הקבוע בחוק.

 

מדובר בתיקון חשוב המרחיב את מעגל הזכאים לאזרחות אוסטרית ומאפשר קבלת אזרחות לצאצאים של תושבי אוסטריה שנרדפו על ידי הנאצים, שעד כה לא היו זכאים לאזרחות בשל מגבלות שונות בחוק.

 

קריטריונים מקלים

הקריטריונים החדשים לקבלת אזרחות אוסטרית מקלים מאוד בהשוואה לחוק הקודם. כך, בעוד שבעבר רק גברים יכלו להעביר אזרחות אוסטרית לצאצאיהם, החוק החדש קובע שהזכאות לאזרחות נקבעת ללא קשר לשאלה האם הנרדף שעליו מסתמכים היה זכר או נקבה.

 

כמו כן, שירות קבע או שירות במשרד הביטחון של מבקש האזרחות (או של אחד מהאבות שעליהם מסתמכים בבקשה לאזרחות) מנעו בעבר קבלת אזרחות אוסטרית. כיום, שירות קבע לא פעיל אינו מונע את קבלת האזרחות.

 

הקלה נוספת קשורה למועד עזיבת המדינה. כיום, מי שאבותיו התגוררו באוסטריה (על פי גבולותיה כיום) ועזבו לפני 15 למאי 1955 יהיה זכאי לקבל אזרחות בעוד בעבר התקופה הייתה קצרה בהרבה.

 

זאת ועוד, כיום, אין מניעה לאשר אזרחות אוסטרית למי שיש אזרחויות נוספות, וזאת ללא צורך לוותר על אזרחויות קיימות.

 

יתרונות קבלת האזרחות

אזרחות אוסטרית מאפשרת קבלת דרכון אוסטרי אשר הינו דרכון האיחוד האירופי. המשמעות היא אפשרות לחיות ולעבוד בכל מדינות האיחוד באופן חוקי, כניסה לארצות הברית ללא צורך בהוצאת ויזה תייר, אפשרות ללמוד במוסדות אקדמיים ברחבי האיחוד האירופי בעלות מופחתת השמורה לתושבי האיחוד ועוד הטבות רבות נוספות שמקבלים אזרחי האיחוד.

 

בשונה מאזרחויות אירופאיות אחרות, מי שמבקש אזרחות אוסטרית אינו נדרש לעבור מבחני שפה או לגור באוסטריה בטרם קבלת האזרחות. כמו כן, לא הכרחי שהדורות הקודמים עליהם מבקש האזרחות מסתמך לשם קבלת האזרחות, יוציאו אף הם אזרחות אוסטרית (חסכון נוסף בעלויות מיותרות). עם זאת, כדי לקבל אזרחות יש להוכיח כי למבקש אין עבר פלילי.

 

לסיכום, הדרישה המרכזית והכמעט יחידה ממבקש האזרחות היא להוכיח שהוא צאצא לנרדפי הנאצים שהתגוררו בשטחי אוסטריה של היום והיו אזרחי המדינה או האימפריה האוסטרו-הונגרית או מחוסרי אזרחות, ונאלצו לעזוב לפני 15 במאי 1955.

 

בכך נפתח בפני רבים חלון הזדמנויות שלא היה קיים בעבר לקבלת דרכון של האיחוד האירופי.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
דגל אוסטריה
צילום: shutterstock
צילום: צלם ג'ורגיו שוויגר
עו"ד אתי אלמגור
צילום: צלם ג'ורגיו שוויגר
מומלצים