שתף קטע נבחר

560 אלף שקל לבייביסיטר שנפלה במדרגות

השמרטפית החליקה על שקית ונפצעה בברך בבית שבו שמרה על ילדים. בבית המשפט נקבע שהמעסיקה הייתה צריכה לוודא שבבית אין מכשולים

בית משפט השלום בבת ים פסק לאחרונה פיצויים של כ-560 אלף שקל לבת 36 שנפצעה בברך כשהחליקה על שקית זרוקה במדרגות בבית שבו עבדה כשמרטפית. השופט שי משה מזרחי הטיל את רוב האחריות לנזקיה על המעסיקה, שהייתה צריכה לוודא שבבית אין מכשולים לפני שיצאה. הפיצויים ישולמו באמצעות חברת הביטוח "הפניקס".

 

לפי גרסת התובעת, באוגוסט 2012 היא הגיעה לבית כדי לשמור על הילדים וכשירדה מהקומה העליונה לכיוון הסלון שבקומה השנייה החליקה על שקית שהייתה זרוקה על המדרגות. היא נפלה ארצה ונחבלה בעיקר בברך ימין.

 

המעסיקה שלה וחברת הביטוח "הפניקס" הכחישו בכתב ההגנה את האירוע אבל בעדותה אישרה המעסיקה שהתובעת דיווחה לה על התאונה כמה ימים לאחר שהתרחשה. בנוסף, כשהתובעת סיפרה לה שתצטרך לעבור ניתוח אמרה לה שיש לה ביטוח לבית והזמינה אותה לתבוע אותו. כמו כן היא ציינה כי במדרגות אין שקיות סנדביץ' אבל לפעמים מניחים עליהן שקיות צבעוניות של חנויות.

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

בשלב הסיכומים נטען על ידי הנתבעות כי אי אפשר לחייב מעסיקי שמרטפים לשמור על בית סטרילי, וכי יש להטיל אחריות מלאה על התובעת, שהכירה את הבית היטב והייתה אחראית עליו. עוד נטען כי מקור החבלה בנפילה בבריכה בעת חופשה.

 

אלא שהשופט שי משה מזרחי קבע כי החבלה הקודמת של התובעת הייתה בקרסול ולא בברך, וקיבל את גרסת התובעת שלטעמו הייתה מהימנה באופן כללי. בהקשר הזה הוא ציין כי גרסתה אף נתמכה בחלק מהמסמכים הרפואיים, בדברי המעסיקה שהודתה שקיבלה עליה דיווח ובכך שהתובעת נעדרה מהעבודה למשך 10 ימים.

 

באשר לאחריות, השופט לא הסכים עם טענת הנתבעות וקבע כי מי שמזמין שירותי בייביסטר צריך לצפות כי שקית בצד המדרגות עלולה לגרום לתאונת החלקה. גם אם הנוהג הזה היה "מקובל" בבית הנתבעת והתובעת הכירה אותו, זה לא הופך אותו לדבר סביר ונכון, הבהיר.

 

בסיכומו של עניין השופט קבע כי לפני שיצאה מהבית הייתה המעסיקה צריכה לוודא שאין בו מכשולים שיכולים לגרום לפגיעה, ומשלא עשתה זאת הרי שהיא אחראית לנזקים שנגרמו לתובעת.

 

עם זאת, השופט החליט להטיל אשם תורם של 25% על התובעת, שהכירה את הבית "על מגרעותיו" וידעה שנוהגים להניח בו שקיות בצדי המדרגות.

 

באשר לנזקי התובעת, נקבע כי בהתאם לחוות דעת מומחה שמונה מטעם בית המשפט היא סובלת מפגיעה עצבית עם כאבים והפרעת תחושה, והשופט העמיד את הנכות הרפואית והתפקודית שלה על 18%.

 

סך הנזקים הכולל עבור הפסדי שכר ופנסיה, כאב וסבל והוצאות רפואיות הוערך ב-602,755 שקל. לאחר הפחתת 150,688 שקל בגין האשם התורם ותוספת שכר טרחת עו"ד, אגרות והוצאות משפט, נפסקו לתובעת כ-560 אלף שקל.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובעת: עו"ד א. לביא צוקרמן ועו"ד ז. פשלי
  • ב"כ הנתבעות: עוה"ד ע. טרוזמן וב. חודיאק
  • עו"ד רינת דמרי פרי עוסקת בנזיקין
  • הכותבת לא ייצגה בתיק
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים