שתף קטע נבחר

לימור לבנת שרת החינוך; שטרית שר המשפטים

שרון הפתיע בשורת מינויים לא צפויים: לבנת שרת החינוך, שטרית שר המשפטים, עוזי לנדאו השר לביטחון פנים, סילבן שלום שר האוצר, רובי ריבלין שר התקשורת וצחי הנגבי השר לאיכות הסביבה. ציפי לבני שרה בלי תיק במשרד ראש הממשלה, ודני נווה שר בלי תיק המתאם בין הממשלה לכנסת. יהושע מצא סירב להיות סגן השר לביטחון פנים: "זו פגיעה אישית בי". גם איוב קרא יצא זועם: "הפנקס פתוח והיד רושמת"

ראש הממשלה, אריאל שרון, הפתיע אמש (ג') בשורת מינויים שטרפו את כל ההערכות המוקדמות על המינויים הצפויים בממשלה. גורמים בליכוד אמרו כי שרון נאלץ לשנות את תוכניותיו ברגע האחרון, בעקבות הודעתו של היועת המשפטי לממשלה על סגירת תיק החקירה נגד ח"כ צחי הנגבי.
שרון הטיל את תפקיד שרת החינוך על חברת הכנסת לימור לבנת, בניגוד להערכות המוקדמות, שלפיהן יקבל שטרית את התיק. לבנת אמרה כי זה התיק שאותו היתה מעונינת לקבל מלכתחילה, והיא מאושרת שקיבלה אותו. לדבריה, תתמקד בחיזוק הערכים היהודיים-ציוניים במערכת החינוך.
ח"כ מאיר שטרית מונה לשר המשפטים, בניגוד להערכות קודמות, שלפיהן ח"כ ציפי לבני תמונה לתפקיד. שטרית היה מופתע מההצעה וביקש משרון זמן לחשוב. הוא הסכים רק אחרי שהתייעץ עם אשתו רותי, שהגיעה אתו לפגישה.
בצאתו מהפגישה עם שרון לא הסתיר שטרית את אכזבתו מהמינוי. הוא אמר שהרבה אנשים מאוכזבים מאי מינויו לשר החינוך, משום שהוא אחד האישים הבולטים בארץ עם רקורד מובהק בחינוך. "לא הובטח לי התיק, אך שמעתי מגורמים לא רשמיים שאני אמור לקבל את תיק החינוך", הוסיף, "אני חושב שתיק המשפטים הוא תיק מאוד חשוב, והוא חשוב גם לאזרח הקטן. כמו שהתכוונתי להטביע את רישומי בחינוך, אני בטוח שאטביע את חותמי במערכת המשפט".

עוזי לנדאו: הופתעתי מהמינוי

ח"כ עוזי לנדאו יכהן כשר לביטחון פנים. בתום פגישתו עם ראש הממשלה הנבחר, אריאל שרון, אמר לנדאו: "הופתעתי מהמינוי. מדובר בתפקיד אחראי - לשמור על ביטחון אזרחי ישראל".
שר האוצר יהיה, כצפוי, ח"כ סילבן שלום. שלום נחשב למקורב ביותר לשרון במערכת הבחירות, מי שהיה יד ימינו כראש מטה הבחירות של הליכוד. בתום הפגישה עם שרון הכחיש שלום כי הובטח לו בכתב עוד בתקופת הבחירות כי ימונה לשר האוצר, אם כי, לדבריו, זו היתה הערכתו, כמו הערכת אחרים.
ח"כ רובי ריבלין מונה לשר התקשורת. השר צחי הנגבי, שהוחלט אתמול לסגור נגדו את התיק על פרשת "דרך צלחה", מונה לשר לאיכות הסביבה.
ח"כ ציפי לבני מונתה לשרה בלי תיק במשרד ראש הממשלה, האחראית לפי שעה גם על המשרד לפיתוח אזורי. לבני אמרה כי היא מאוכזבת מהתפקיד שהוצע לה, וציינה כי ציפתה להיות שרת המשפטים.
ח"כ דני נווה מונה לשר בלי תיק המתאם בין הממשלה לכנסת.
תפקידים של סגני שרים הוצעו לח"כ גדעון עזרא ולח"כ נעמי בלומנטל. עזרא יהיה כנראה סגן שר במשרד לביטחון פנים.

יהושע מצא ואיוב קרא זועמים

ח"כ יהושע מצא דחה את הצעתו של ראש הממשלה הנבחר, אריאל שרון, לכהן כסגן השר לביטחון הפנים. לדבריו, שרון אמר לו לפני יומיים כי יסיר דאגה מלבו וכי הוא ימונה לתפקיד שר, אולם לדברי מצא, הוא חזר בו משום שהיועץ המשפטי לממשלה החליט לא להגיש כתב אישום נגד הנגבי, ושרון נאלץ למנות לשר.
"מדובר בפגיעה אישית בי. הייתי הראשון שתמך בשרון עוד לפני כל האופורטיוניסטים והקרייריסטים", אמר מצא.
גם ח"כ איוב קרא יצא זועם מלשכתו של שרון, לאחר שהוצע לו לכהן כרכז סיעת הליכוד בוועדת החוץ והביטחון. לדבריו, שרון פסח עליו משיקולים פוליטיים צרים, והדבר יפגע בציבור הבוחרים של הליכוד. קרא אמר כי לא ייתכן שקצין בצה"ל, נכה צה"ל ובן למשפחה שכולה, שהביע כל השנים תמיכה במדינה, ומייצג את האזרחים הדרוזים, לא יכהן כשר. "הפנקס פתוח והיד רושמת", דברי קרא.
גם ח"כ יובל שטייניץ, ממקורבי נתניהו, שפעל רבות למען שרון במערכת הבחירות, יצא בידיים ריקות: "אני מאוד מתוסכל", הוא אמר.
ח"כ מיכאל איתן אמר בתום פגישתו עם שרון כי ראש הממשלה הנבחר הציע לו את תפקיד יו"ר הקואליציה ואת תפקיד יו"ר סיעת הליכוד בכנסת. איתן אמר כי הוא שוקל את ההצעה, וכי טרם נתן תשובה לשרון.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צביקה טישלר
לבנת. תתמקד בחיזוק הערכים היהודיים-ציוניים
צביקה טישלר
צילום: שאול גולן
שטרית. אטביע את חותמי במערכת המשפט
צילום: שאול גולן
ארכיון ידיעות אחרונות
לנדאו. מדובר בתפקיד אחראי
ארכיון ידיעות אחרונות
צילום: גלי תיבון
שלום. שר האוצר וסגן ראש הממשלה
צילום: גלי תיבון
מומלצים