שתף קטע נבחר

הערעור התקבל: ביהמ"ש קבע מזונות מופרזים

אב שחויב לשלם לבנותיו הקטינות 2,000 ש' בחודש, ישלם בסוף רק 650. המחוזי קבע שצורכי הבנות הוערכו בהפרזה שלא תואמת את הלכת העליון

בית המשפט המחוזי בלוד קיבל לאחרונה ערעור של אב שחולק משמורת משותפת וחויב לשלם לשתי בנותיו הקטינות מזונות של 2,000 שקל בחודש. השופטות מיכל ברנט, ורדה פלאוט וצבי ויצמן קבעו כי בית המשפט למשפחה העריך את צורכי הילדות בהפרזה שלא תואמת את ההלכה של בית המשפט העליון. לאחר תחשיב מחודש נקבע כי האב ישלם לשתי הבנות 650 שקל בלבד בחודש כולל הוצאות מגורים.

 

לאב יש שלוש בנות. הגדולה, כבת 20, מתגוררת, אצלו ואילו המשמורת על שתי הבנות הקטינות נקבעה כמשותפת והן שוהות איתו מחצית מהזמן. בשנה שעברה חייב אותו בית המשפט למשפחה לשלם לשתיהן 2,000 שקל עבור מזונות והוצאות מגורים ולהשתתף ב-70% מהוצאות החינוך והבריאות שלהן, כשאת קצבת הביטוח הלאומי תקבל האם.

 

בערעור שהגיש האב על חיוב המזונות הוא טען שבית המשפט העריך את מצבו הכלכלי בהגזמה, תוך התעלמות מחוות דעת חשבונאית שלפיה ההכנסות משני העסקים שבבעלותו פחתו משמעותית מאז שעבר אירוע מוחי, ומכך שהוא מתקיים מקצבת נכות שמסתכמת בכ-5,000 שקל. מלבד זאת הוא טען כי צורכי הילדות גבוהים ביותר וסותרים את הפסיקה שקבעה כי צורכי קטין שמתגורר בשני בתים מסתכמים ב-2,250 שקל בלבד.

 (צילום: Shutterstock) (צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

האם טענה מנגד כי האב מבקש לערער על קביעות עובדתיות שאין הצדקה להתערב בהן. לדבריה, הערכה לגבי מצבו הכלכלי של האב תאמה את רמת החיים הגבוהה שלו וממילא סכום המזונות סביר ביותר.

 

אבל שופטי המחוזי קבעו שסכום המזונות שבו חויב האב גבוה מדי, לא מוצדק ולא תואם את ההלכה של בית המשפט העליון. נפסק כי הבעיה העיקרית הייתה בהערכת צרכים מופרזת של הבנות. הם ציינו כי בית המשפט לא הסביר כיצד הגיע למסקנה כי לכל בת הוצאות של 5,000 שקל בחודש אף שמדובר בסכום כמעט כפול ממה שנקבע בפסיקה וגבוה מזה שהאם העריכה בעצמה.

 

השופטים ציינו כי לא הוכח שהבנות זקוקות ליותר מ-2,250 שקל עבור צרכים שלא כוללים הוצאות מגורים, חינוך ורפואה כפי שנקבע בפסיקה.

 

עוד נקבע כי בית המשפט אף חרג מעט בהערכת הכנסותיו החודשיות של האב. אמנם, הם הסכימו כי רמת החיים שלו לא מתיישבת עם הכנסה זעומה, וגם ברור שלא היה מחזיק בעסקים אם לא היו לו רווחים כלשהם. השופטים גם ציינו כי המערער לא חשף את כל הנתונים לגבי הכנסותיו, אבל התעקשו שגם במקרה כזה ההערכה צריכה להיות זהירה. לכן הם החליטו ששיעור ההשתכרות שלו יעמוד על 18 אלף שקל בחודש במקום על 25 אלף שקל כפי שקבע בית המשפט למשפחה.

 

לאחר תחשיב מחודש של המזונות בהתבסס על צורכי הילדות ופערי ההכנסות המעודכנים שעומדים על 60% לטובת האב (בבית המשפט למשפחה הפער עמד על 70%), נקבע כי הסכום החודשי, כולל הוצאות מגורים, יעמוד על 650 שקל בלבד.

 

עוד נקבע כי מאחר שהבת הגדולה מתגוררת עם האב והוא נושא בכל צרכיה, ההורים ישתתפו בהוצאות החינוך והבריאות שווה בשווה, יחלקו בקצבת הביטוח הלאומי והחיוב במזונות יסתיים אחרי שהקטינות יגיעו לגיל 18 או יסיימו את לימודיהן התיכוניים. מדובר בקביעה חריגה שכן בדרך כלל נהוג לשלם שליש בתקופת השירות הצבאי.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Shutterstock
אילוסטרציה
צילום: Shutterstock
עו"ד רועי חלפון
מומלצים