שתף קטע נבחר

הקול שלנו

כמו מרבית הקהילות באמריקה, גם הישראלים המקומיים חלוקים לקראת הבחירות לנשיאות. מהם הקריטריונים של המצביעים הישראלים, מהקשר עם ישראל ועד למיסים הפדרלים, הנה כמה מהקולות שלכם

הגירה, ביטחון, מיסוי, אנטישמיות, זכויות מיעוטים, יחסי ארה"ב עם העולם, וכמובן עם מדינת ישראל. כל אלו ועוד עומדים על הפרק לקראת הבחירות לנשיאות והמצביעים הישראלים יידרשו לתת את קולם למועמד שלדעתם, יודע לספק מענה לכל אלו. שוחחנו עם שמונה ישראלים, גברים ונשים, המתגוררים ברחבי ארה"ב ממדינות כמו קליפורניה, ניו ג'רזי, ניו יורק ופלורידה ובדקנו מיהו המועמד אשר לו יצביעו, ומדוע בעצם? לטענת חלקם טראמפ הוא הבחירה הנכונה עבור אמריקה בעוד אחרים יגידו שהוא אסון מהלך. חלק סבורים שביידן הוא מועמד ראוי בפני עצמו, ואחרים טוענים, "רק לא טראמפ".

 

אילן סלונים, בן 27, רווק, מתגורר בקליפורניה, עובד בהייטק, מצביע לטראמפ

"טראמפ מקיים את מה שפוליטיקאים רבים מבטיחים. הוא חתך במיסוי, ובעקבות כך ההכנסה השנתית הממוצעת למשפחה עלתה בששת אלפים דולר. זה עזר לכל השכבות באוכלוסייה. בגלל השינויים הללו יותר קל היום לקבל החזרי המס. אזורי ההזדמנות שיצר, פיתוח אזורים נחשלים באמצעות הטבות מס להשקעות פרטיות, הן תוצאה של עבודה שלו עם הראפר ice cube, מתוך רצון לחזק אזורים ע"י השקעה של הסקטור הפרטי ולהביא לצמיחה טבעית שתיתן לאנשים תחושת גאווה ועצמאות, בניגוד לתוכניות כמו welfare. הוא הפך את ברית נאט"ו ליותר הגונה בחלוקת הכספים שבה, הוא העלה מיסוי על משלוחים מסין, כי סין ניצלה את מעמדה כ-'מדינה נחשלת' שנשמר משנות,. כדי לעודד מסחר פנימי בארה"ב. מדיניות החוץ שמאוד הפריעה לי בתקופת אובמה הייתה אוזלת היד לכאורה בהגדרת תפקידה של ארה"ב בעולם; מבחינתי אובמה נשאר באזור הנוחות כדי לרצות את כולם, טראמפ לא. זה בא לידיי ביטוי בחיסול של סולימאני בגדדי, בטיפול בדאעש וביחס בין ישראל לפלסטינים. הסכם המאה למשל, הוא פרקטי בעיניי. בשורה התחתונה טראמפ לא התחיל מלחמות חדשות, על אף שאמרו עליו שהוא מרחרח מלחמה ולא יציב. הוא יצר הסכמי שלום. אנשים נוטים לזלזל בהם, אז מדוע הם לא קרו עד עכשיו? טוענים שהוא לא מאמין באיכות הסביבה, אך בפועל בשנת 2019 הייתה ירידה של כ-2.8% בפליטת הפחמן הדו חמצני בעקבות ירידה בשימוש בפחם. הוא העביר מיליארד דולר לטיפול בשריפות בקליפורניה. הוא לא הרוויח מזה שהוא נכנס לפוליטיקה. אני חושב שהוא אדם שבאמת רוצה לעשות טוב. זה מתבטא בפעולות שלו, ביחס שלו לאזרחים. טראמפ גם מבין איך כלכלה עובדת - פחות אמוציות, יותר מקצועיות. פחות איסורים ורגולציות, יותר תמריצים. הוא רוצה לפתור בעיות. אין לו אינטרס להשאיר אוכלוסיות שלמות במצוקה, כי הן לא המקור שלו להכנסות ותעמולה פוליטית.

 

גלעד ליפשיץ, בן 38, נשוי פלוס 3, מתגורר בניו יורק, עוסק במערכות מידע ועובד בחברת ייעוץ, מצביע לביידן

"אנחנו פה כבר ארבע שנים, הגענו בדיוק בבחירות הקודמות. אני מצביע לביידן קודם כל בגלל היבטים חברתיים: הפלות, זכויות להט"בים, התיקון השני לחוקה מבחינת נשיאת נשק; אני מאמין שהתחום הזה מאוד פרוץ וצריך להיות יותר מפוקח. אני מאמין בזכות האישה על גופה כמובן, ואני תומך במדע האקלים במובנים האלה אני מזדהה עם הדמוקרטיים וזה שמיים וארץ מהרפובליקנים. טראמפ מזהם את הים, את האוויר, את הנהרות. ברמה הכלכלית אני תומך בזה שיהיה ביטוח בריאות לכולם, ולא רק לעשירים. אני תומך בשוק חופשי, מבין את היתרונות שלו, אך אני חושב שכן צריכים להיות איזון ובקרה. בארץ אני תומך במרצ והעבודה. אני חושב שפריצת דרך מול הפלסטינים היא לא צ'ק פתוח שארה"ב נותנת לישראל שתעשה מה שהיא רוצה. אם נסתכל על ביטחון והיחסים במזרח התיכון עובדתית ישראל לא במצב יותר טוב היום מול עם איראן. יש דברים רבים שטראמפ עושה שפוגעים בישראל: הוא מפקיר בני בריתו בנאט"ו, הוא מפקיר כורדים בסוריה. הוא אמנם העביר את השגרירות לירושלים והכיר בריבונות הישראלית ברמת הגולן, אך ימים יגידו אם זה היה מהלך נכון. בהיבט האישי הוא אדם מאוד לא אמין, וולגרי, שקרן. נשיא ארה"ב צריך לשמש דוגמא ומופת. יש לי ילדים קטנים בבית, זה לא ראוי שעומד נשיא ומנמיך נשים ובני מיעוטים. מנגד אני לא יכול להגיד שביידן הוא הבחירה האידיאלית, אי אפשר לומר שהוא מה שהוא היה פעם, אבל הלב שלו נמצא במקום הנכון והוא ימנה את האנשים הנכונים ויקח החלטות טוב יותר מטראמפ. חשוב להדגיש שאני ישראלי שחי באמריקה והדגש שלו בבחירה הוא על המציאות ועל חיי היומיום שמתרחשים באמריקה ופחות בישראל".

 

 אייל מלמד, בן 35, מתגורר במיאמי, עוסק בנדל"ן, פעיל בקהילה הישראלית במיאמי, מצביע לטראמפ

"הצבעתי לטראמפ גם בבחירות הקודמות וזו הייתה הפתעה גדולה שהוא זכה ומאוד מרגש. עכשיו אני כמובן אמשיך להצביע לו. אני אוהב את הרוח שלו. אני מודע לכך שיש כאלה שיטענו שהוא בוטה בשפתו, ואני לא עיוור לכך, אך בעיניי המעשים שלו יותר חשובים מהאופן שבו הוא מתבטא. אני מרוצה ממה שעשה בברית נאט"ו, נגד מדינות מערב-אירופה, ובמיוחד גרמניה, בדרישה שיגדילו משמעותית את היקף ההוצאה שלהן על נשק וביטחון. מעבר לכך, טראמפ הגדיל את כמות המשרות ותרם לכך שיהיה אחוז אבטלה נמוך. הוא הוריד את מס החברות מה שגרם לצמיחה במשק. הוא טוב לעסקים קטנים, הוא מוריד מיסים. בעניין ההגירה, גם אני מהגר, ואני חושב שאין בעיה שיש הגירה, אבל חשוב שהיא תהייה בצורה חוקית ומסודרת. שרק אנשים איכותיים שעברו סינון מסויים יגיעו. שתושבים ממקסיקו שקפצו מעל לגדר יקבלו סטטוס הגירה כי 'לא נעים'. צריך להעלות את הרמה של התושבים. ואל נא נשכח שטראמפ טוב לישראל; הוא במערכת יחסים טובה איתנו, הוא מגנה חוקים באו"ם נגדנו. בתחילת השבוע היה משט במיאמי של תומכי טראמפ, וביום ראשון הקרוב יש פה אירוע של ישראלים תומכי טראמפ, 'יזראליז פור טראמפ, ואנחנו מתכננים לערוך שיירת מכוניות לכבודו".

 

קובי כהן, בן 43, נשוי, פלוס 2, מתגורר בניו יורק, מנהל עמותה, מצביע לביידן

"אני מודה שאני לא מצביע בלב שלם, כך גם היה ב-2016. לפני שאתייחס לביידן, אני חושב שזו מצווה להוציא את טראמפ מהבית הלבן. הוא מחריב את ארה"ב: את מעמדה הלאומי, הוא מקדם אלמנטים אנטי דמוקרטיים כמו קשרים מפוקפקים עם רוסיה וסין, ובסופו של יום הוא גם לא הידיד הכי טוב למדינת ישראל. אולי לנתניהו, אבל לא לישראל, ואפילו לא לימין הישראלי. הוא מביא תוכניות שיגרמו לכך שבישראל לא יהיה רוב דמוגרפי יהודי, את העברת השגרירות הוא עשה כדי לרצות את האוונגליסטים. לתכנית המאה קשה מאוד להתייחס. אם יתן לנתניהו לספח, עדיין ישארו הפלסטינים. מי שרוצה לשמור על החלום הציוני צריך לשאוף להיפרדות, זה מה שהימין רוצה? ברמה של ארה"ב, מישהו צריך להרגיע את הרוחות וטראמפ רק שופך שמן למדורה; הוא מתעלם מאנטישמיות, מלבה שנאה, והוא לא הבן אדם שישקיט את מה שקורה פה. אני חרד ממה שהולך לקרות בארה"ב בין אם ביידן ינצח, או טראמפ. המזרח התיכון לא נראה יציב. טראמפ לא מחליש את האיראנים, אלא רק חיזק את רוסיה והציר הזה. צריך מישהו שייכנס לעובי הקורה בהקשר של משבר הקורונה והמשבר הכלכלי. לביידן יש ראייה ארוכת טווח. בסופו של יום אכפת לו ממה שקורה, הוא משרת את הציבור כבר 47 שנה. אני רוצה מישהו 'שירגיע את המערכת', מישהו שיוריד את הווליום התקשורתי. ביידן יעלה מיסים לעשירים, בניגוד לטראמפ שקיצץ אותם. זה שתאגידים מתחזקים אבל האזרחים הופכים ליותר עניים זה לא עסק. תפקיד הכלכלה הוא לשרת אותנו, ולא להיפך. ופרט לבחירות בארה"ב, הלב נמצא בבלפור".

 

פנינה רפפורט, בת 30, נשואה, מתגוררת בניו יורק, מצביעה לטראמפ

"אין ספק שמדובר פה בבחירות מטורפות, למרות שאני רואה רק צד אחד שהוא רוקנ'רול. יש פה מועמד אחד שעובד נון סטופ ונצמד להבטחות שלו לבוחרים שלו. הוא חבר טוב של ישראל, יותר מכל נשיא שהיה. טראמפ גם טוב לכלכלה: לאבא שלי למשל יש חברה במנהטן ובתקופת הקורונה הוא לא פיטר אף עובד אחד תודות לצ'קים הפדרליים שטראמפ חילק. אין ספק שרואים שאמריקה נמצאת בראש מעייניו. הוא יוצר עבודות בשטח: הוא חתך במס חברות, בניגוד לביידן, שמתכנן להעלות מיסים, מהלך שבעיניי עלול לפגוע בכלכלה. בנוגע לסוגיית המהגרים: זה נחמד שיש מהגרים, אבל צריך לוודא שהם חוקיים. ובעניין הדמוקרטים אני פתוחה בדעותיי כלפיהם, אבל אני חושבת שיש להם מועמד נורא - ביידן לא כשיר מבחינה רפואית. יש לו דמנציה. איך הוא אמור להוביל את האומה הגדולה בעולם אם הוא לא מסוגל להתמודד עם דיבייט? אפשר לראות בסרטונים שלו שהוא לא חד. הוא היה סגן במשך שנים והוא עשה המון דברים, אבל הוא מבוגר מדי. אני שמה לב שבתקופה האחרונה ובעיקר בבחירות השמאל לוקח דברים ומנסה להפוך אותם לפוליטיים - כמו הקורונה. השמאל מנסה להוציא את טראמפ כאילו הוא לא עושה דברים כמו שצריך. אנשים לא אוהבים אותו ומנסים להפיל אותו. אני לא מאשימה אותו, אני מאשימה את השמאל. ולשמאל אני אומרת: הוא לא הבחירה שלכם - אבל תתגברו. באופן אישי אני חושבת שאם הוא לא יזכה יהיה פה גם עסק לא טוב לישראל עם אמריקה".

 

טראמפ וביידן. הנשיא ישנה טקטיק (צילום: AFP, רויטרס)
(צילום: AFP, רויטרס)

 

יעל וגנר, רווקה, מתגוררת בסנטה קלרה, קליפורניה, עוסקת בניהול מוצר, מצביעה לביידן

זו ההצבעה השנייה שלי, ואת המעטפה עם הבחירה שלי כבר שלשלתי בתיבת הדואר. אני מצביעה לביידן קודם כל כי באופן טבעי עמדותיי נוטות יותר לצד הדמוקרטי. אחרי ארבע שנים עם טראמפ של ביזוי שלטון החוק, השפלת נשים, ניסיון לקרקע ולהרוס כל שיטת ממשל חוקית הנאמנה לעקרונות של מוסר ויושר, אני לא יכולה לחשוב על סיבה אחת מדוע להצביע לו. אני נגד גזענות, אני נגד שנאת זרים, אני נגד קידום אינטרסים אישיים על פני אינטרסים של המדינה. בבחירות המקדימות למפלגה הדמוקרטית ביידן לא היה הבחירה הראשונה שלי מבין המועמדים. הוא סיים אולד סיים אולד, אבל ברגע שהוא המועמד של המפלגה האנטי טראמפ, זה ברור שאצביע עבורו. להריס הסגנית יש לי הרבה כבוד, כי כשהיא נלחמה בפשע היא בדקה מה נכון לעשות ופעלה בהתאם. הגישה שלה מתעדכנת לפי רוח התקופה והמציאות המשתנה. בעיני מי שנתקע ולא מספיק להתאים את עצמו למציאות המשתנה, זה אומר שהוא לא לומד, ולא הייתי רוצה שאדם כזה ינהיג את המדינה שלי. אני רוצה מנהיגים שיתאימו את עצמם למציאות שיש לי היום".

 

 

ניצי כהן, גרושה, יזמית, מתגוררת בניו ג'רזי, מצביעה לטראמפ

"אצל טראמפ יש שני דברים מהותיים: חירות, ושוויון בפני החוק. כיום בארה"ב, אם אתה רפובליקן, שולחים אליך את ה-FBI ב-4 בבוקר למיטה כאילו הולכים לתפוס מינימום את בן לאדן. הכוונה היא כמובן למעצר של רוג'ר סטון, אחד מיועציו הוותקים של הנשיא דונלד טראמפ, זאת אחרי שהורשע בעבירות הקשורות לחקירת המעורבות הרוסית בבחירות לנשיאות ב-2016, כולל מתן עדות שקר לקונגרס. אם נדבר על כמות האנשים ששיקרו ולא עשו להם שום דבר, אנחנו לא נצא מזה. מה שקורה עכשיו עם ביידן והבן שלו ותכתובות האימיילים זו שחיתות ממדרגה ראשונה. הוא יכול ללכת לבית סוהר. זה לא סיגרים, זה מיליארדים. אם אתה רוצה להיות בסקטור הציבורי אל תעשה את זה בשביל הכסף. טראמפ הוא הנשיא הראשון שאיכות חייו ירדה. בסוף השבוע האחרון הייתי במנהטן, ויש לי ג'יפ סגול . לא רק שרואים אותו כי הוא סגול יש עליו סטיקרים של טראמפ. מישהו לקח מרקר וקשקש לי על האוטו. יש לי הרגשה שניו יורק תהפוך לאדומה. הקורונה לא עזרה לדמוקרטים. הם סגרו את המדינות כדי שיאשימו את טראמפ. מחוץ לכל בית משפט יש פסל של 'ליידי ג'סטיס', גברת הצדק, שעינייה מכוסות; היא לא רואה לא צבע, לא דת, לא מין, לא גיל - רק עובדות. פה אין שוויון בפני החוק. הכל כל כך מלוכלך מבחינת הדמוקרטיים. מה השטרמפ עשה בשלוש וחצי שנים האחרונות לא היה ולא יהיה מישהו שעשה כל כך הרבה למען העם האמריקאי. לטראמפ אין אלוהים והוא לא צריך לרצות את אף אחד. בזמן שהוא נשיא הוא רוצה שלכולם יהיה שפע. מה שהוא עשה עם הקורונה שום נשיא לא עשה הוא הרים את הסקטור הפרטי, יצרני מכוניות הפסיקו לייצר מוכניות ולייצר מכונות הנשמה. איזה נשיא אחר היה חושב לעשות דבר כזה? אובמה לא הבין כלום מכלום. כל מה שהוא עשה זה לנהל מדינה על פי מודל של ספר ניהול שהוא למד באוניברסיטה. כשטראמפ סגר את הטיסות מסין בתחילת ימי הקורונה התחילו לקרוא לו גזען ודה בלאזיו וננסי פלוסי הזמינו אותו לסייר בצ'יינה טאון, כאילו שהוא לא עשה את הדבר הנכון. מעדיפה להצביע לאנשים שהם לא פוליטיקאים. הפוליטיקאים יודעים לדבר ולשקר ושזה ישמע אותנטי. טראמפ הוא לא פוליטיקאי. אני יכולה לסכם שאהבה כזאת לנשיא באמריקה לא נראתה, ואני פה למעלה מ-30 שנה: שחורים, היספנים, נשים, צעירים - כולם אוהבים אותו. קוראים לו "בלו קולור ביליונר", כלומר מיליארדר עם מנטליות של פועל. מאוד נגיש ודאון-טו-ארס'".

 

מאיה בן-מאיר, בת 39, זמרת, גרה בואן עם בן זוגה, בדרכה לניו יורק, מצביעה לביידן

"אני דמוקרטית ליברלית, מצביעה ליברלית כל חיי, גם בארץ. נסעתי השנה לארץ לשלוש מערכות בחירות. אני מצביעה לביידן והריס כי אני לא יכולה לתאר לעצמי מה יהיה פה אם יהיו עוד ארבע שנים עם טראמפ. כל דבר שיוצא לו מהפה זה או שזה שקר או מסולף, איך שהוא מתייחס לקורונה. המצב על הפנים: מעל ל-210 אלף איש נפטרו מהקורונה, ואין ספק שחלק מזה יכל להימנע. אי אפשר להמשיך במצב הנוכחי. מבחינת הגירה מה שהוא עושה עם הפרדה של משפחות בגבול, והיחס שלו למבקשי מקלט ומהגרים הוא נורא. בנוגע לסוגיית הגזענות בארה"ב, ביידן והריס מסתכלים לגזענות הממסדית כלפי שחורים בעיניים ורוצים לפתור אותה מבחינה שורשית. מבחינת יחסים בינלאומיים, הממשל מתחנחן בפני פוטין וקים ג'ונג און, מותיר מאחוריו בעלות ברית כמו צרפת וגרמניה והורס מערכות יחסים בינלאומיות. להגיד שלביידן והריס יש תשובות להכל? לא, אך אם הם לא יקחו את המושכות המצב יהיה בכי מר. ובענייני הון שלטון, ילדיו וחתניו של טראמפ נמצאים בתפקידי יועצים בכירים שמגיעים מהמגזר העסקי, אבל בלי שמץ של ניסיון דיפלומטי ומדיני. השירות החשאי משלם מאות אלפי דולרים בשנה על שהייה רשמית במלונות של טראמפ - הוא מרוויח באופן אישי מהעובדה שהוא הנשיא. הוא מעולם לא הפריד את עצמו מכל נכסיו העסקיים, כפי שמצופה מנשיא לנהוג. ביידן והריס מייצגים את החזרה לשפיות; הם הנהגה יציבה, שמקשיבה למדע ורוצה לנצח את הקורונה. ביידן מוקף באנשים הנכונים: יש לו את ברני סנדרס ואליזבת' וורנר שיהיו צוות חזק בטיפול בקורונה ובאבטלה, תמיכה בעסקים קטנים ועזרה כלכלית בשביל שהמשק לא יקרוס. זה ששוק המניות במצב טוב עכשיו, לא אומר שזה משקף את המצב בארה"ב כולה. רק לאחוז קטן מהאוכלוסיה יש ממון להשקיע בבורסה. מה עם כל השאר? לביידן הריס יש תוכניות ברורות ופרקטיות. ולהחזיר את יחסי ארה"ב עם העולם למצב טוב ולהשתלט על הוירוס". ֿ


פורסם לראשונה 23/10/2020 16:08

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים