שתף קטע נבחר

שרון: לא אהסס לפנות לברק

ברק ושרון נפגשו היום לשיחה בארבע עיניים, ואחר-כך נערך טקס חגיגי של חילופי השלטון. הערב נפגשו שרון ופרס. שר הביטחון בן אליעזר הצהיר בכניסתו לתפקיד: "עלינו להבהיר כי הסכנה הטמונה במתן חופש פעולה לחמאס, לג'יהאד האיסלאמי ולחיזבאללה איננה מסכנת רק את מדינת ישראל אלא גם את המשטרים המקנים להם חופש פעולה וחסינות"

ראש הממשלה היוצא, אהוד ברק, העביר הבוקר (ה') את השלטון לראש הממשלה החדש, אריאל שרון. השניים נפגשו בלשכת ראש הממשלה בירושלים לשיחה בארבע עיניים. ברק אמר שהוא מודה מכל הלב לכל האנשים שעבדו עמו. "תודה מכל הלב גם לנאוה", הוסיף. הוא דיבר באריכות על עברו הצבאי של שרון ואמר כי "ישראל זוכה היום למנהיג שכבר הוכיח את עצמו". הוא הוסיף כי "המבחנים פה הם שונים, כמובן, משדה הקרב", אולם ציין כי לשרון ניסיון גם בתחום המדיני.
שרון אמר כי רצה לעבוד עם אהוד ברק: "רצית, חשבתי שזה הדבר הנכון, וחשבתי שאהוד הוא האיש המתאים לעבוד עמי. הדבר לא הסתייע, אבל אני מצאתי נחמה פורתא בדבריו של אהוד אתמול מעל דוכן הכנסת, שאמר שהוא נכנס עכשיו לסטטוס של איש מילואים בשירות המדינה. אמרתי לאהוד שלא אהסס לפנות אליו כדי להיוועץ בו, בשכלו ובניסיונו, בוודאי בתחום הצבאי. יש כאן מערכת יחסים מיוחדת, שנובעת מכך שאנשים שעברו אותן תחושות מיוחדות שיש לאנשים שבאו משדות הקרב, אותן תחושות שאחרים לא חוו אותן". בתשובה לשאלות של עיתונאים אמר שרון שייפגש עם ערפאת כשיהיה שקט וביטחון. שרון נפגש הערב גם עם פרס.

חילופי משרדים

במהלך היום נערכו טקסי חילופים בכמה משרדים נוספים: משרד החוץ, משרד המשפטים, משרד החינוך, משרד התקשורת ומשרד השיכון. שרי ש"ס דחו את חילופי השרים במשרדיהם בגלל תענית אסתר.
שר הביטחון הנכנס, בנימין בן אליעזר, אמר בהיכנסו לתפקיד כי "המציאות הבטחונית השוררת בשטחי יהודה שומרון ועזה ולאורך גבול הלבנון קשה וייחודית ועלולה להקרין ולהשפיע על האזור כולו. מציאות זו איננה מאפשרת לנו ליטול ימי חסד. עלינו לפעול באמצעים הנכונים, צבאיים ואחרים, כדי לצמצם את הטרור ולפגוע במבצעי הפיגועים ובשולחיהם.
הוא הוסיף כי "אוייבנו, המנסים לכפות עלינו מציאות של טרור ופחד, של דם ושכול, ידעו כי במלחמה בטרור אין מפלגות ואין דעות. מבצעי הפיגועים ושולחיהם ימצאו אותנו מאוחדים ומלוכדים במאבק זה. עלינו להבהיר כי הסכנה הטמונה במתן חופש פעולה לחמאס, לג'יהאד האיסלמי ולחיזבאללה איננה מסכנת רק את מדינת ישראל אלא גם את המשטרים המקנים להם חופש פעולה וחסינות. אני רואה במניעת המלחמה בהרתעה ובהדברות עם שכנננו יעדים חשובים בתפקידי כשר הבטחון. תפקידו העיקרי של צה"ל הוא אחד ויחיד - להיות מוכן וערוך לאפשרות של מלחמה שעלולה חלילה להכפות עלינו, לדעת לאתר את האיומים הקרובים והרחוקים ולהחערך לקראתם".
בנימין בן אליעזר, אשר בתפקידו האחרון בצ"הל היה מפקד אזור יהודה ושומרון בדרגת תת אלוף והשתחרר בשנת 81, ולאחר מכן כיהן כמתאם הפעולות בשטחים, התקבל בחום על ידי אורחי המשרד שאת חלקם הוא מכיר עוד מתפקידיו הקודמים. קודם לכן נפרדו עובדי המשרד משר הבטחון היוצא אהוד ברק בטקס צבאי מלא על מדשאת משרד הבטחון.

שרנסקי: אסייע לעניים

"אני רואה שני יעדים דחופים שעלי להשיג בתפקיד שר הבינוי והשיכון. הראשון הוא צמצום פערים, והשני להוציא את משק הנדל"ן מהמיתון", כך אמר שר הבינוי והשיכון הנכנס, נתן שרנסקי, בטקס החלפת שרים במשרד. "אני לא מתיימר לומר שאני מכיר את המשרד היטב, אך אני יודע שבחברה הישראלית קיים פער אדיר בין עניים לעשירים", הסביר השר.
לדבריו, המדינה השקיעה מאמצים רבים על מנת לקלוט את העליה הגדולה אשר הגיעה בעשור האחרון, "אך עדיין יש בעיות קשות הן לעולים, משפחות חד הוריות, זוגות צעירים, חיילים משוחררים וכו'".
בדבריו אמר השר הנכנס, כי להיכנס לנעלי שר הבינוי והשיכון, זה בחינת חלום שהתגשם: "מאז הגעתי לפוליטיקה ולממשלה, היה החלום שלי ושל מפלגת העולים שאשמש כשר במשרד זה", אמר. השר היוצא, בנימין (פואד) בן אליעזר, בירך את השר הנכנס ואמר לו, כי שרביט העשיה הנ"דלנית נמצאת בידי שר הבינוי והשיכון: "בידך לקבוע היכן בונים, כמה בונים, איך מכוונים את מערכות הסיוע במשכנתאות. המלצתי לך: אל תטה אוזן לנערי האוצר. אתה צריך לדאוג לכלל האוכלוסייה, אתה תצטרך לדאוג למשפחות, לסייע לעולים ולעזור לילד שאין לו בית".

הנגבי: אהיה שר הביטחון של הסביבה

צחי הנגבי, השר לאיכות הסביבה, אמר עם כניסתו לתפקיד, כי יכהן במשרד כשר הבטחון של הסביבה וישמש כשותף נאמן למערכה של הצות המקצועי במשרד על שיפור איכות החיים של אזרחי ישראל. השר הנגבי אמר עוד, כי השמירה על איכות האוויר, המים והקרקע של ארץ ישראל, חשובה לא פחות מהשמירה על בטחונה הפיזי.
בטקס הכניסה לתפקידו החדש אמר השר, כי נושא איכות הסביבה אינו שנוי במחלוקת אידאולוגית ויש לאחד סביבו את כל הגורמים. "אין אופוזיציה לאיכות הסביבה, ואני אפעל לבנות ולהוביל קונצנזוס בציבור בנושאים אלה", הוסיף הנגבי.במפגש עם הנהלת המשרד לאיכות הסביבה אמר השר כי הוא מתנגד בחריפות לנסיון לבתר את המשרד ולנתק ממנו את רשות הטבע והגנים.

שטרית: נחזק את שלטון החוק

שר המשפטים היוצא, יוסי ביילין, אמר היום בטקס חילופי השרים, כי ממשלת האחדות הרחבה שהוקמה מצמצמת את כוחה של האופוזיציה וקרא למחליפו מאיר שטרית לעמוד על המשמר: "התפקיד שלך יהיה לומר לשלושת הצדדים, לליכוד לעבודה ולש"ס, 'זה לא יעבור'. אתמול העבירה הכנסת את הוראת השעה המעניקה פטור לשנתיים לגיוס החרדים בניגוד להמלצת בג"צ והיועץ המשפטי לממשלה. הרוב הזה יכול לעשות הכל והם זקוקים לקול שלך, תעמוד ותאמר 'הרוב זה לא הכל והקול שלי כשר משפטים עומד מול הרוב הזה ואומר לכם את זה על תעשו'".
השר הנכנס מאיר שטרית אמר כי בכוונתו להילחם בשחיתות: "שלטון החוק צריך חיזוק בארץ, צריך להילחם בשחיתות בממסד הציבורי ואאבק בה בכל תוקף ובצורה נוקשה. צריך לגרום לכך שכל אזרחי מדינת ישראל ירגישו שהשלטון נקי ויהיה לו אמון בשלטון".


לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום ערוץ 2
שרון. דף חדש
צילום ערוץ 2
צילום ערוץ 33
ברק. פרידה
צילום ערוץ 33
צילום ערן יופי כהן
שר הביטחון החדש. בן אליעזר
צילום ערן יופי כהן
ארכיון ידיעות אחרונות
שר הבינוי החדש. שרנסקי
ארכיון ידיעות אחרונות
אתר הכנסת
השר לאיכות הסביבה. הנגבי
אתר הכנסת
צילום: שאול גולן
שר המשפטים מאיר שטרית
צילום: שאול גולן
מומלצים