שתף קטע נבחר

אב לשלוש הוריש את כל רכושו לבת שגרה לידו

שתי האחיות האחרות התנגדו לקיום הצוואה וטענו שאחותן הייתה מעורבת בעריכתה באופן ששלל את רצונו החופשי של האב. הטענות נדחו והצוואה תקוים

בית המשפט למשפחה בחיפה דחה לאחרונה התנגדות לצוואה שהגישו שתי אחיות, שאביהן הוריש את כל רכושו לאחותן שלישית, שגרה סמוך אליו ועזרה לו. השופטת הילה גורביץ שינפלד דחתה את האחיות, שטענו שהאב לא היה כשיר ושאחותן השפיעה עליו לערוך לטובתה צוואה.

 

האב נפטר ב-2018 והותיר בת אחת מנישואיו הראשונים ושתי בנות מנישואיו השניים. אחת הבנות מנישואיו השניים הגישה בקשה לקיום צוואה מ-2017 שלפיה היא יורשת את מלוא עיזבונו. שתי האחרות התנגדו.

 

המתנגדות טענו כי בעת עריכת הצוואה מצבו הרפואי והנפשי של אביהן היה קשה והוא לא היה כשיר להבין את תוכנה של הצוואה. לדבריהן, האב לא התכוון להנחיל את כל רכושו למבקשת ותוכנה של הצוואה לוקה בחוסר סבירות קיצוני וסותר חזיתית את הצהרות המנוח בחייו.

אילוסטרציה (צילום: shutterstock)
אילוסטרציה(צילום: shutterstock)

לטענתן, בשנים האחרונות סבל האב מבעיות רפואיות שונות, עבר צנתור, התקשה בניידות, זכרונו בגד בו והוא לא נטל את תרופותיו. בנוסף, אשתו נפטרה בפתאומיות ומותה גרם לו להלם, לבלבול ולשכחה שהלכו וגברו.

 

לטענתן, אחותן ניצלה את העובדה היא גרה בסמיכות לאב וכפתה עליו לערוך את הצוואה בהשפעה בלתי הוגנת וכשלא יכול היה לקבל החלטה מושכלת ביחס לרכושו.

 

המבקשת הכחישה את הטענות. היא תיארה את מערכת היחסים הקרובה בינה לבין אביה ואת הטיפול המסור שהעניקו לו היא וילדיה. לטענתה, המתנגדות לא הציעו לו כל עזרה ותמיכה. בין אחת מהן היה נתק של כ-3 שנים טרם פטירתו של האב והאחרת ביקרה אותו פעמיים בשנה האחרונה לחייו.

 

השופטת הילה גורביץ שינפלד דחתה את ההתנגדות. היא קבעה שהמתנגדות לא הוכיחו שהאב לא היה כשיר מבחינה רפואית לערוך את הצוואה.

 

היא כתבה שלא הובאו עדויות שלפיהן המנוח לא היה עצמאי או כי היה תלוי במבקשת. בין היתר הוכח שהמנוח כיבס את בגדיו, הכין לעצמו אוכל וגם ירד לבית הקפה השכונתי לשתות קפה. כמו כן, הסיוע שנתנה המבקשת למנוח לא חרג מסיוע של בת לאביה המבוגר וגם לא הוכח שהקשר ביניהם התבסס על מתן הסיוע.

 

בנוסף, עדות עורך הדין שערך את הצוואה עבור האב תומכת בטענות המבקשת. בין היתר הוא העיד שהמנוח הסביר לו שמאחר שהמבקשת היא זו שדואגת לו ואכפת לה ממנו הוא מנחיל לה את רכושו וציין כי קיים סכסוך במשפחה.

 

השופטת כתבה כי מהעדויות עלה שבין משפחת אחת המתנגדות לבין המנוח היה נתק ממושך לאחר שהם האשימו אותו כי פגע מינית בביתם, נכדתו. גם הקשר בין המתנגדת השניה לבין האב היה רופף.

 

המתנגדות חויבו בהוצאות בסך 3,500 שקל ובשכר טרחת עו"ד בסך 15 אלף שקל.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
צילום: אלזה מאסטרו
עו"ד עדנה אשכנזי
צילום: אלזה מאסטרו
מומלצים