שתף קטע נבחר

אחת מהעבודה, אחת מסין: בעל בוגד חויב בגט

אישה פנתה לבית הדין הרבני וטענה שבעלה ניהל 3 רומנים לאורך נישואיהם. הוא הודה רק באחד וביקש שלום בית, אך הדיינים כפו עליו להתגרש

בית הדין הרבני בירושלים קיבל לאחרונה תביעת גירושין שהגישה אישה נגד בעלה בטענה שבגד בה עם שלוש נשים. הבעל הודה רק בבגידה אחת וביקש שלום בית, אבל הדיינים פסקו שהוא חייב לתת גט הן לפי הלכת "רועה זונות" והן בשל המאיסות מצד אשתו.

 

בני הזוג נישאו לפני כ-30 שנה, ולדברי האישה כבר בשנה השלישית לנישואיהם, בעודה בהיריון, התגלה לה שבעלה בוגד בה דרך הבחורה שעמה ניהל רומן. אותה בחורה אף העבירה לה מכתב אהבה שכתב לה הבעל. היא סיפרה שכשנודע לבעלה שהיא יודעת על הבגידה - הוא ניסה להתאבד והיה יומיים ללא הכרה.

 

לאחר שביקש סליחה היא ניסתה לשוב ולחיות עמו מתוך אמונה שהאירוע הדרמטי יגרום לו לשנות את דרכו. בתקופה זו נולדו להם שני ילדים נוספים.

בני זוג מבוגרים רבים (צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

אלא שבסוף חורף 2012 נודע לה שהוא מנהל כבר שנתיים רומן עם מישהי ממקום עבודתו. האישה הגישה מכתב שכתבה אותה אישה לבעלה בו נכתב בין היתר שהייתה לה "שנה של אהבה ללא תנאי, שנה של סקס הכי משגע". עם הגילוי יצא הבעל מהבית לבית אחיו ונכנס למצב נפשי קשה. הוא שלח לה מכתב בקשת רחמים והיא נאותה לתת לו הזדמנות נוספת.

 

ואולם, לאחר שבעה חודשים בלבד היא גילתה שהוא בגד בה, הפעם עם אישה מסין שמגיעה לארץ כל שלושה חודשים. מאז הם גרים בנפרד.

 

הבעל מצידו הודה בבגידה הראשונה אך הכחיש את השתיים האחרות. הוא טען שהאישה ממקום העבודה ניסתה לפתות אותו ולא הצליחה וכי עם הבחורה מסין הייתה רק התכתבות. הוא דרש שלום בית וביקש להתחשב בכך שהוא אינו אדם בריא וסובל משחמת.

 

הרב יקותיאל כהן הבהיר כי אף שהבעל הודה רק בבגידה אחת, הוא התרשם כי היה יותר מכך. הרב ציין כי מזה כשבע שנים הצדדים גרים בנפרד, ואף אינם מדברים ביניהם כלל. "תהום פעורה ביניהם", כתב.

 

נקבע שבנסיבות המקרה חובת הבעל לתת לאשתו גט מיידית משני נימוקים: דין רועה זונות ודין מאיס עלי באמתלא מבוררת.

 

הדיין הסביר כי כופין על רועה זונות לתת גט לאשתו בין היתר מאחר שהוא מוציא את כספי מזונות משפחתו על המנהג המפוקפק. במקרה זה, הוכח שבתקופות הבגידה הבעל הוציא הוצאות ניכרות חריגות. כמו כן, רועה זונות גורם צער גדול לאשתו. גם במקרה זה ממהלכיו של הבעל עולה שהוא "מקולקל" בנושא זה ומתפרץ בכל פעם מחדש. עוד הזכיר הדיין את הסכנה הבריאותית לאישה עקב הבגידות.

 

הרב מרדכי רלב"ג הצטרף למסקנה והוסיף כי במקרה של בעל שבגד באשתו מאחורי גבה אין ספק שהאישה מואסת בו ואינה יכול לסבול זאת. לדבריו, בן זוג שנבגד מרגיש שחרב עליו עולמו, שהאמון הופר ושאין בסיס לחיי המשפחה.

 

"גם אם האיש מוכן לחזור בו ממעשיו, האמון הופר, הרגשת המיאוס קיימת, ויש מקום לומר שגם אז יהיה חייב לגרש אפילו אם יתברר שחזר בו, ושוב ואינו בוגד", כתב.

 

הרב חיים ו' וידאל סבר בדעת מיעוט כי יש ספק מסוים בקשר לשתי הבגידות האחרונות ולכן יש להודיע לבעל כי מצווה עליו לגרש את האישה אך לא לחייב אותו, בשל חשש גט מעושה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Shutterstock
אילוסטרציה
צילום: Shutterstock
עו"ד חגית זיו
מומלצים