שתף קטע נבחר

האב ניצח: שם משפחתו יתווסף לבתו בת ה-6

בני הזוג אינם נשואים ולא גרים יחד. האם התנגדה להוספת שם המשפחה של האב בטענה שהדבר ייצר קשיים בירוקרטיים, אבל בית המשפט חשב אחרת

בית המשפט למשפחה בירושלים קיבל לאחרונה תביעה שהגיש אב לבת 6 והורה להוסיף לה את שם משפחתו, חרף התנגדות האם. השופט פליקס גורודצקי קיבל את חוות הדעת של עובדת סוציאלית שלפיה יש לאפשר את הוספת השם, בין היתר לנוכח הסכסוך המתמשך בין האם לאב.

 

ההורים הביאו את הילדה לעולם מבלי להינשא והם גם לא מתגוררים יחד. בהתנגדות לבקשה טענה האם כי בתה נושאת את שם המשפחה שלה מיום לידתה וכל שינוי בשלב זה של חייה עלול לפגוע בזהות שלה וביציבות חייה.

 

לדבריה, הבקשה נועדה אך ורק למרר את חייהן שכן הילדה יודעת היטב מי הוא אביה ואין כל צורך בהוספת שם משפחתו. היא ציינה כי הוספת השם תגרור קשיים בירוקרטיים שכן בכל פעולה מול הרשויות היא תידרש להביא אישור להסכמת האב. היא הוסיפה כי ניתן להמתין לגיל 18 על מנת לאפשר לה לקבל החלטה בעניין שינוי השם.

אילוסטרציה (צילום: shutterstock)
אילוסטרציה(צילום: shutterstock)

בתסקיר הרווחה שהוגש בתיק ציינה העובדת הסוציאלית כי התרשמה מקשר משמעותי וקרוב בין הילדה לבין הוריה. עוד נכתב כי קיים סכסוך מתמשך בין ההורים, הכולל דה לגיטימציה של האם להורות האב, אשר באופן סמוי הופך בעיני קטינה לדמות הורית מאיימת ולא בטוחה. לדבריה, תפיסה ממושכת זו את האב על ידי הקטינה עלולה לחבל בקשר בין השניים.

 

לנוכח התרשמות זו המליצה העובדת הסוציאלית להוסיף את שם משפחתו של האב לשם משפחתה של הקטינה וכתבה כי חשיבות פסיכולוגית בהעברת המסר המרגיע לקטינה כי אביה הוא דמות עקבית, יציבה ומיטיבה בחייה.

 

השופט פליקס גורודצקי קיבל את הבקשה וציין כי אין סיבה לסטות מהמלצות התסקיר. לדבריו, משעה שהורי הילדה אינם נשואים, ואף לא מתגוררים תחת קורת גג אחת, טובתה של הילדה מחייבת ששמה יביע זיקה לשמות שני הוריה.

 

הוא ציין כי העמדה שהביעה האם שלפיה הוספת שמו של האב תגרום לקשיים בירוקרטיים מחייבת כשלעצמה את הוספת השם. הוא הבהיר כי האם מבקשת לנהל את חיי הילדה בעצמה מבלי לקבל את עמדת האב ובכך אינה מאפשרת לו למצות את זכותו כאפוטרופוס הטבעי שלה.

 

עוד דחה השופט את בקשת האם להמתין לגיל 18. הוא ציין כי הוספת שם המשפחה בגיל 6 תדרוש הצגה עצמית מחודשת מינורית בהשוואה לשינוי שתידרש הקטינה לעשות בגיל 18. האם חויבה בהוצאות בסך 10,000 שקל.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובע: עו"ד יובל חרש
  • ב"כ הנתבעת: עו"ד שרון שטרית
  • עו"ד אורן פרץ עוסק בדיני משפחה
  • הכותב לא ייצג בתיק
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
עו"ד אורן פרץ
מומלצים