שתף קטע נבחר

הזנחה, סמים ואלכוהול: הילדים נשלחו לאימוץ

אישה הסובלת מהפרעות נפשיות ומסרבת לקבל עזרה מהרשויות ערערה על ההחלטה לאפשר למשפחת האומנה לאמץ את ילדיה. ביהמ"ש דחה אותה

בית המשפט המחוזי בתל אביב דחה לאחרונה ערעור שהגישה אם לילדה בת 7 וילד בן 5 שהוכרזו בני אימוץ: השופטים שאול שוחט, נפתלי שילה ועינת רביד קבעו שהאם לא הצליחה לסתור עדויות של גורמי מקצוע רבים שליוו את המשפחה וסברו שהילדים סובלים מהזנחה חמורה. זאת, בין היתר, על רקע מצבה הנפשי הקשה, שימוש בסמים וחוסר נכונות לקבל עזרה ולהשתלב בטיפול.

 

האם (43) מוכרת לשירותי הרווחה מזה שנים עקב שימוש בסמים ואלכוהול ובעיות נפשיות. היא אובחנה כבעלת אישיות גבולית עם הפרעת הסתגלות ודיכאון. ילדיה הועברו למשפחת אומנה ב-2016, לאחר שנעצרה עקב אירוע אלים, כשהם במצב של הזנחה קשה.

 

בתחילה האם נפגשה עם הילדים אבל מינואר 2018 הפסיקה את המפגשים בשל מצבה הנפשי. מאז היא אושפזה פעמיים בבית חולים פסיכיאטרי במצבי פסיכוזה, ככל הנראה עקב שימוש בסמים.

אחים (צילום: Shutterstock)
אילוסטרציה (צילום: Shutterstock)

בשנים האחרונות ניסו גורמי הרווחה לסייע לה בדרכים שונות אבל היא סירבה בתוקף לכל עזרה. בשנה שעברה, לאחר שהרווחה התרשמה שאין סיכוי שמצבה ישתנה הגישה המדינה בקשה להכריז על הילדים כבני אימוץ ולאפשר למשפחת האומנה לאמץ אותם.

 

לפני כשלושה חודשים קיבל בית המשפט למשפחה את בקשת המדינה לאחר ששמונה אנשי מקצוע העידו שהאם לא כשירה לגדל את הילדים.

 

בערעור שהגישה האם על פסק הדין היא טענה כי בית המשפט פגע בזכויותיה ההוריות אף שלא הוכח שהיא לא מסוגלת לטפל בילדים. לטענתה, הטיפול שלה בילדים היה מצוין והרווחה אשמה בהפסקת המפגשים עמם. עוד היא טענה כי בית המשפט טעה כשלא מינה מומחה לבדיקת המסוגלות ההורית שלה והתבסס על עדויות שמיעה.

 

המדינה טענה מנגד כי בית המשפט דחה את טיעוני האם על בסיס עמדתם החד-משמעית של גורמי מקצוע רבים שהכירו אותה ואת הילדים באופן אישי.

 

המדינה הדגישה כי פסק הדין התבסס על מספר גורמים שמצביעים על סיכון ממשי לקטינים, בהם הזנחה, הסתבכויות עם החוק, שימוש בסמים, תנודות קיצוניות במצבי הרוח והתפקוד, היעדר דיור נאות ופרנסה וסירוב לטיפול תרופתי והדרכה, כאשר בארבע השנים האחרונות לא חל שום שינוי במצבה של האם.

 

בפסק הדין שנכתב על ידי השופט שילה נקבע כי אין הצדקה להתערב במסקנתו של בית המשפט למשפחה, שהתבססה על התרשמות של גורמי מקצוע רבים כי האם לא מסוגלת לדאוג לקטינים ומצבה לא ישתנה בעתיד הקרוב.

 

מהעדויות עלה כי האם לא מכירה בהפרעות הנפשיות שלה, גרה במחסנים ובחדרי אשפה, מסרבת לכל עזרה ואין לה תמיכה משפחתית. באשר לילדים, דווח כי כשהוצאו מחזקתה סבלו מעיכובים התפתחותיים קשים וטראומה, ואילו מאז שהם נמצאים במשפחת אומנה חל שינוי משמעותי לטובה.

 

השופט ציין כי האם לא סתרה את העדויות ולא הביאה ולו אדם אחד שיחווה דעה חיובית על תפקודה ההורי ומצבה הנפשי. על כן, ואף שאינו ממעיט מצערה על כך שילדיה נלקחו ממנה טובתם היא לעבור לאימוץ.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Shutterstock
אילוסטרציה
צילום: Shutterstock
עו"ד גלית (גילה) אבוטבול
מומלצים