שתף קטע נבחר

בקרוב: שינוי חקיקה יקשה על אזרחות פורטוגלית

החל מפברואר הקרוב יצטרכו מבקשי אזרחות להוכיח גם זיקה למדינה. אם טיב הזיקה לא יוגדר, יוכל כל פקיד ברשויות להחליט אם ההוכחה מקובלת

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

לפי חקיקה חדשה שהועברה בפרלמנט הפורטוגלי ותיכנס לתוקף בעוד 90 יום, מבקשי אזרחות יצטרכו להוכיח בנוסף לדרישות הקיימות כיום גם זיקה למדינה. בפרלמנט טרם החליטו מה יהיה טיב הקשר להוכחת זיקה לפורטוגל וזאת בהתאם לחקיקה החדשה שעברה.

 

פורטוגל, השייכת לאיחוד האירופי, העבירה ב-2015 חוק שלפיו יהודים ממוצא ספרדי יוכלו לקבל אזרחות על-פי קריטריונים מקלים יחסית. החוק איפשר עד כה לצאצאי יהודים מגורשי ספרד לקבל אזרחות אירופאית מבלי לוותר על אזרחות אחרת שברשותם וללא קשר למקום מגוריהם הנוכחי. יהודים רבים ממוצא ספרדי מכל העולם ניצלו אפשרות זו ופעלו לקבלת אזרחות פורטוגלית.

 

עד לחקיקה החדשה, מבקש אזרחות פורטוגלית היה צריך להוכיח כי הוא צאצא של יהודים ממוצא ספרדי, ללא עבר פלילי ומעל גיל 18. הוא לא היה הצריך להגיע לפורטוגל, לעבור מבחן שפה או להוכיח זיקה כלשהי למדינה.

 

צאצא של מגורשי ספרד הם לרוב מי שמשפחתו הגיעה מאחת המדינות האלה: ממרוקו, אלג'יריה, טוניס, לוב, מצרים, סוריה, לבנון, טורקיה, יוון, בולגריה, יוגוסלביה, איטליה, צרפת, הולנד, אנגליה ועוד.

 

מבחינת הפרוצדורה, מבקש האזרחות נדרש תחילה לפנות לוועדה בקהילה היהודית בפורטוגל ולהוכיח את יהדותו ואת מוצאו הספרדי. באם הוועדה האחראית לכך בקהילה היהודית בפורטוגל מגיעה למסקנה שאכן הוכחו יהדותו ומוצאו, היא תנפיק למבקש אישור המקובל על הרשויות בפורטוגל. אישור זה עליו להגיש ביחד עם מסמכים נוספים לרשויות הפורטוגליות לקבלת אזרחות פורטוגלית המובילה לדרכון אירופאי.

 

כעת, לאור החקיקה החדשה, מבקש אזרחות יצטרך להוכיח בנוסף זיקה לפורטוגל. ישנה גם אפשרות שטיב הזיקה לא יוגדר, ובמצב זה כל פקיד ברשויות יוכל להחליט אם הוכחת הזיקה הנטענת מקובלת עליו או לא.

 

חשוב לציין שדרישת הזיקה לא תחול על מי שיספיק להגיש בקשה לרשויות מבעוד מועד. לכן, אם אתם מתלבטים או שיש לכם בני משפחה או חברים המעוניינים בהוצאת אזרחות פורטוגלית, מומלץ להתחיל תהליך בהקדם.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
צילום: צלם ג'ורגיו שוויגר
עו"ד אתי אלמגור
צילום: צלם ג'ורגיו שוויגר
מומלצים