שתף קטע נבחר

שופט סירב לדרישת אם לטיפול פסיכולוגי לבת

במסגרת תיק ניכור הורי ביקשה האם מביהמ"ש להבטיח את הקשר עם בתה. השופט מתח ביקורת על ההורים, שהעוינות שלהם באה על חשבון בתם

במסגרת תיק ניכור הורי שהופנה לשופט המוקד ארז שני מבית המשפט למשפחה בתל אביב, חויבה בת 16 להיפגש עם אימה פעמיים בשבוע ובימי שישי לסירוגין. בתוך כך סירב השופט לבקשת האם לכפות על הילדה טיפול פסיכולוגי בניגוד לרצונה, לאחר שהתרשם שמדובר בנערה מתפקדת שמבינה היטב את המציאות.

 

ההורים נאבקים זה בזו מזה שנים וחשים עוינות גדולה האחד כלפי השנייה. לאחרונה החליטה בתם לעבור לגור עם האב וסירבה להגיע למפגשים שכוללים לינה בבית אמה. בעקבות זאת פנתה האם לבית המשפט בבקשה להבטחת הקשר ביניהן ומניעת ניכור הורי והסתה מצד האב.

 

בהחלטה שניתנה לאחרונה העיר השופט ארז שני כי המקרה בהחלט חייב דיון מהיר בהתאם להנחיות החדשות של נשיאת בית המשפט העליון לטיפול בסרבנות קשר. זאת משום שהתרשם מאב כוחני ודומיננטי שמנצל את ההשפעה שלו על בתו, מגלה איבה רבה כלפי האם ובתוך תוכו מרוצה מהפסקת הקשר עמה.

נערה (צילום: shutterstock)
אילוסטרציה (צילום: shutterstock)

מהצד השני, האם מתעקשת עם בתה על מפגשים שכוללים לינה מבלי להתחשב ברצונה ומבלי להבין שהילדה לכודה בין שני הוריה והתעקשות כזו רק דוחקת אותה לצד של אביה. בנוסף, היא דורשת לכפות על הילדה טיפול פסיכולוגי למרות התנגדותה הנחרצת.

 

השופט שני סירב לכפות על הנערה טיפול בניגוד לרצונה תוך שהבהיר כי לא מצא כל סימן לבעיה כלשהי שמצדיקה לתייג אותה כבעלת הפרעה פסיכיאטרית.

 

הוא קבע כי האם התבססה על חוות דעת שניתנה לה על ידי עובד סוציאלי שפגש אותה פעם-פעמיים וקבע כהרף עין שהיא סובלת מדיכאון, מחרדות ומהפרעות מחשבתיות כדי שתוכל להשתחרר מצה"ל – ולא ניתן להסתמך על חוות דעת כזו. בתוך כך העיר ששני ההורים צריכים לחשוב היטב איזה מחיר גובה המאבק ביניהם בכל הנוגע לעתידה של הילדה.

 

השופט ציין כי ממפגש עם הילדה התרשם מנערה בוגרת ומפוקחת שמבינה היטב את המצב בין הוריה ולכן מנסה למצוא לעצמה פתרונות שיאפשרו לה להתרחק משניהם, דוגמת ויתור על השירות הצבאי ולימודים בחו"ל. "העובדה שהוריה של הקטינה מייחסים חשיבות עצומה ל'קרבות' ביניהם אין משמעה שגם אני צריך להצטרף למציאות במסגרתה הקטינה היא 'כלי משחק' כזה או אחר", כתב השופט.

 

עוד מצא השופט לכבד את בחירתה של הנערה לגור עם אביה גם אם המשמעות היא ניצחון לטובתו בקרב נוסף מיני רבים עם האם. עם זאת, השופט הבהיר כי אין כל סיבה שהנערה לא תהיה בקשר עם אמא שלה. הוא הוסיף כי משיחה שניהל איתה התרשם שהבינה זאת והיא מוכנה להיפגש עם האם כל עוד תוכל להמשיך בעיסוקיה ללא הפרעה.

 

לפיכך השופט קבע כי בהתאם לסיכום עם הנערה היא תיפגש עם אמא שלה פעמיים בשבוע ואחת לשבועיים בימי שישי, ללא לינה. הוא הדגיש כי מדובר בהוראה מחייבת שלא תלויה ברצון הילדה והורה לאב שלא לחבל במפגשים בשום צורה.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ האם: עו"ד איימי בכור-בוני, עו"ד אתי יוסף-לוי
  • ב"כ האב: עו"ד טלי אויזרוביץ
  • האפוטרופסית לדין: עו"ד שירלי גלילי
  • עו"ד שירי מלכה עוסקת בניכור הורי
  • הכותבת לא ייצגה בתיק
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
צילום: איציק שוקל
עו"ד שירי מלכה
צילום: איציק שוקל
מומלצים