שתף קטע נבחר

ריב משמורת: ההורים מסתכנים ב-2,000 ש' קנס

אב לשתיים ביקש צו הגנה נגד האם, וזו הגיבה בתלונה משלה. בינתיים הבנות החשופות למאבק דרות אצל הסבתא. ביהמ"ש החליט לעשות סדר

במסגרת החלטה שניתנה לאחרונה בבקשה של אב לצו הגנה לשתי בנותיו מפני אמן, מתח בית המשפט למשפחה בנצרת ביקורת חריפה על ההורים שגוררים את הילדות למאבק הקיצוני סביב המשמורת. בהחלטה נקבע כי הקטינות אכן זקוקות לצו הגנה אבל לא מההורים אלא ממעורבות בסכסוך. לפיכך אסר השופט אסף זגורי על ההורים לחשוף את הבנות לקונפליקט והורה על חלוקת זמני שהות. נקבע כי הורה שיפר את ההסדרים ייקנס ב-2,000 שקל.

 

לפני כארבעה חודשים נפתח הליך ליישוב סכסוך שבמסגרתו ביקשה האם להורות על קיום זמני שהות עם בנותיה, בטענה שהאב לא מאפשר לה להיפגש עמן מאז שעזבה את הבית עקב סכסוך אלים. האב הכחיש וטען כי עזבה את הבית והשאירה אותו לטפל בבנות, וזאת לאחר שדחפה אחת מהן בחוזקה.

 

אלא שהשופט זגורי התרשם שהבעיה האמיתית היא שהבנות נחשפות לסכסוך הקשה וכרגע הפתרון הנכון ביותר עבורן הוא לשהות עם כל אחד מההורים חצי שבוע בבית נפרד.

אילוסטרציה (צילום: Shutterstock)
אילוסטרציה(צילום: Shutterstock)

לא חלפו 40 דקות ממתן ההחלטה והאב הגיש בקשה לצו הגנה נגד האם בטענה שהיא מסוכנת לבנות. הבקשה הוגשה לשופטת תורנית שלא הכירה את התיק, מה שהוביל להרחקת הבנות מהאם – החלטה שסתרה לחלוטין את קביעתו של השופט זגורי .

 

האם, מצידה, לא שקטה על השמרים והגישה נגד האב תלונה על אלימות שהובילה למעצרו. בנסיבות אלה הבנות הורחקו משני ההורים והועברו לבית סבתם.

 

העובדת הסוציאלית שמונתה בתיק ציינה כי הבנות אמנם קרובות לאם ומתגעגעות אליה אבל המליצה על קיום מפגשים אחת לשבוע סך הכל. לעומת זאת, האפוטרופוס לדין שמונה לקטינות טען כי הילדות רוצות להיות בקשר עם שני ההורים ושללו אלימות מצד מי מהם. לכן הוא ביקש לקיים את זמני השהות שנקבעו וכמה שיותר מהר – למען הבנות.

 

האם הסכימה לכך אבל האב התעקש שהילדות יישארו אצל הוריו עד לסיום החקירה של האם. אולם בהחלטתו ציין השופט זגורי כי מתיק החקירה עלה כי אין תמיכה בתמונה האלימה שניסה האב לצייר וכי התנהלות האם באירוע שבגינו הגיש את הבקשה הייתה חלק ממאבק עמו שהסלים, כשהאם אחזה בבנות כדי למנוע מהן ללכת איתו. מעבר לזה הדגיש השופט שגם האב נחקר על אירועים לא פחות חמורים.

 

השופט הגיע למסקנה כי אין במקרה הזה צורך בצו הגנה מפני מי מההורים אלא בצו שיגן על הילדות מהסכסוך ביניהם. לדבריו, הדבר הכי חשוב כרגע הוא לנרמל את חיייהן ולחבר אותן מחדש להורים.

 

לפיכך הורה השופט על קיום זמני השהות בהתאם למה שקבע בהחלטה הקודמת ואסר על ההורים לערב את הבנות בסכסוך אלא "פשוט לתת להן לחיות את חייהן בשקט תוך מתן תמיכה טיפולית ורגשית מיידית".

 

עוד נפסק כי הורה שיפר את הסדרי השהות יחויב בקנס של 2,000 שקל ובנוסף מונה פסיכולוג להערכת היכולות ההוריות שלהם ולשכת הרווחה התבקשה לכנס ועדת תכנון וטיפול במשפחה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Shutterstock
אילוסטרציה
צילום: Shutterstock
צילום: יהודה נחום שקד
עו"ד מרינה ויספלנר
צילום: יהודה נחום שקד
מומלצים