שתף קטע נבחר

צו הגנה נגד אב: 'ניכור הורי לא מצדיק אלימות'

האב ואשתו השנייה תקפו פיזית את ילדיו מנישואיו הראשונים. הם טענו שהסיבה לכך היא התנהגות שנבעה מהסתה של אימם, אבל ביהמ"ש דחה אותם

בית המשפט למשפחה בנצרת קיבל לאחרונה בקשה של אם לשניים להאריך צו הגנה שהוצא כלפי בעלה לשעבר, ברקע אירוע שבמסגרתו דחפה זוגתו הנוכחית את אחד הילדים, והוא הכה את שניהם. האב ובת זוגו טענו שאימם של הילדים מסיתה אותם, מה שגורם להם להתנהג בצורה בלתי נסבלת, אבל השופט אסף זגורי הבהיר שאין מקום לאלימות של הורה כלפי ילדו בשוב מצב.

 

בבקשה לצו הגנה סיפרה האם שבמהלך זמני השהות של הילדים אצל האב התפתח אירוע אלים ויש צורך להגן עליהם. לדבריה, באותו יום התפתחה מריבה בין אחד מילדיה לבין בנה הצעיר של בת זוגו של האב. בתגובה התערבה בת הזוג, דיברה אל בנה בצורה מאיימת ואף דחפה אותו בחוזקה. בנה דחף אותה בחזרה ואף קילל אותה ובשלב זה דרשה בת הזוג מהאב שיטפל "בחרא הקטן והמזדיין".

 

האב דחף את הילד שנהדף לאחור ונחבל מאחד הרהיטים. בנוסף הוא סטר לו ובעט בישבנו. המקרה הסלים כשבנה הבכור התערב במטרה למנוע את הפגיעה באחיו והאב סטר לו פעמיים ובעט. בהמשך הוא אחז ברגליו וגרר אותו. הבן הצעיר הצליח להתערב ובעט באב במפשעה וכך הסתיים האירוע האלים. לכל אורך האירוע הילדים דיברו איתה בטלפון והיא הזמינה משטרה.

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

בית המשפט נענה לבקשה וניתן צו הגנה במעמד צד אחד. במקביל מונתה אפוטרופא לדין והיא התרשמה שהאירוע אכן התרחש כפי שמתארים הילדים. היא ציינה שמדובר באירוע קשה וטראומטי עבורם ויותר מהאלימות הם חשים פגועים מכך שהאב לא הגן עליהם בפני אשתו.

 

בדיון בנוגע להארכת הצו האב הודה שהכה וסטר לילדיו אך הפחית מעוצמת האלימות. לדבריו, הילדים מקללים אותו קללות קשות ביותר ומדובר היה בסיטואציה בלתי נסבלת מבחינתו. האב ובת זוגו טענו כי מדובר במקרה של ניכור הורי והאם לא השלימה עם העובדה שהאב נישא מחדש ומסיתה את הילדים נגד בת הזוג.

 

השופט אסף זגורי פתח את פסק הדין באמירה חד משמעית: "אין זה משנה מה מקור הדברים, ניכור הורי, התפרצות רגעית, חוצפת נעורים, גיל התבגרות מוקדם, מאבק שליטה, פגיעות, רגישות, הגנה על כבוד בת הזוג, הכאה חינוכית, הכאה תגובתית you name it, אין מקום לאלימות פיזית של הורה כלפי ילדיו".

 

באשר לטענת הניכור, השופט הצביע על מחקרים שמצאו כי ילדים עשויים לתרום לקשיי קשר במקרה של נישואים מחדש. עם זאת, התנהגות בת הזוג ותגובתו האלימה של האב כלפי הילדים משמיטה את הקרקע מתחת לטענת הניכור.

 

עוד נקבע כי הילדים מביעים עמדה אמביוולנטית כלפי מפגשים עם האב וניכר כי בתנאים מסוימים הם מעוניינים לחדש את הקשר. מדובר בעמדה שאינה מאפיינת מצבים של ניכור הורי. צוין כי לא ניתן לסיים את הדיון רק בהארכת צו ההגנה ויש לקבוע תכנית טיפול מקיפה בידי אנשי מקצוע.

 

בסופו של דבר האריך השופט את הצו ב-45 יום. במקביל הוא הנחה את העו"סית לסדרי דין לכנס ועדה מקצועית בשילוב גורמי מקצוע מומחים לבעיות במשפחה על מנת לבנות מערך טיפולי מקיף שיועבר לאישור בית המשפט בתוך 21 יום.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטריציה
צילום: shutterstock
צילום: גלית יוספוב
עו"ד מוטי ישר
צילום: גלית יוספוב
מומלצים