שתף קטע נבחר

לבנת פיטרה את מנכ"לית משרד החינוך

הצעד הראשון של לימור לבנת במשרד החינוך: פיטוריה של המנכ"לית שלומית עמיחי. "חשתי שאין סיכוי רב שאשאר בתפקיד, למרות שאני רוצה בכך מאוד", אמרה בתגובה עמיחי. שריד: "זו שערוריה. היא היתה טובת המנכ"לים ולא היתה מינוי פוליטי". גם פרס שוקל להחליף מנכ"ל

מיד עם כניסתה לתפקיד שרת החינוך הזדרזה אתמול (ה') לימור לבנת לפטר את מנכ"לית משרד החינוך, שלומית עמיחי. לבנת ביקשה מעמיחי להישאר בתפקיד עד למינוי המנכ"ל החדש.
עמיחי, מוותיקות משרד החינוך, מונתה לתפקיד על ידי יוסי שריד עם כניסתו לתפקיד שר החינוך בממשלת ברק. היא אמרה בתגובה ל-ynet כי רצתה מאוד להישאר בתפקיד והיא אף לא מתביישת שנתנה לכך ביטוי. עם זאת אמרה כי "בעיני המפוכחות חשתי שאין סיכוי רב שאשאר בתפקיד מכיוון שמשרת מנכ"ל היא משרת אמון. יש שרים שהצד הפוליטי שלהם מאוד חזק וזכותם שגם המנכ"ל שהם ממנים לתפקיד יהיה בהשקפת עולמם".
בתשובה לשאלה האם היא מצטערת על כך שהיתה מזוהה אולי יתר על המידה עם השר הקודם שמינה אותה, יוסי שריד, ושמרה אתו על קשר הדוק גם לאחר פרישתו מהמשרד ואף הגדירה אותו כחבר, היא אמרה: "אני לא מתביישת באף חבר שלי. לא הייתי חברה של שריד ודיברתי איתו מעט מאוד אחרי שהוא עזב".
עמיחי סירבה להתייחס לדבריה של לבנת בטקס קבלת התפקיד לפיהם היא מעוניינת להעמיק את לימודי היהדות והציונות בבתי הספר. לדברי עמיחי היא עדיין משמשת כמנכ"לית ולכן היא מנועה מלהתייחס לדברים אולם היא סבורה כי "לכל שר יש זכות להביע את אשר קרוב ללבו". לשאלה מה בכוונתה לעשות בהמשך היא אמרה ש"עדיין אין לי כיוון". לדבריה, היא גם לא מעוניינת להמליץ על מועמד שיכול לחליפה משום שהיא עצמה הציעה להמשיך בתפקיד.
בנוסף לפיטורי עמיחי התבקשה גם דוברת משרד החינוך רבקה שרגא לסיים את תפקידה. לבנת גם אמרה כי תפעל להוצאת ספרי לימוד של "ההיסטוריונים החדשים" מתוכנית הלימודים.

שריד: כמו סטירת הלחי שהחטיפה השרה למפגין

שריד אמר בתגובה לפיטורי עמיחי כי מדובר ב"שערוריה ציבורית". לדבריו, "עמיחי היתה טובת המנכ"לים, ואין שום הצדקה לפטר אותה, אלא אם מתכוונת הגברת לבנת לשוב ולתפוס את מקומה כאלופת המינויים הפוליטיים כפי שהיתה במשרד התקשורת".
הוא הוסיף כי "עמיחי לא היתה מינוי פוליטי. מצאתי אותה במשרד כמשנה למנכ"ל לאחר שנים רבות של שירות מצוין. לא הכרתי אותה לפני שמיניתי אותה ופיטוריה הם סטירת לחי, שמזכירה את הסטירה שהחטיפה השרה הנכבדה למפגין לפני שנה וחצי".
היועצת האישית של לבנת, איילה בר, אמרה כי "בגלל שמדובר במשרת אמון ועמיחי היא מינוי אישי של יוסי שריד, ביקשה ממנה לבנת לסיים את תפקידה". לדבריה, יש כמה מועמדים שנבדקים אולם טרם התקבלה מי ימונה במקום עמיחי.

פרס מתלבט

שר החוץ, שמעון פרס, שוקל להחליף את מנכ"ל משרד החוץ, אלון ליאל, במקורבו, אבי גיל. ליאל מונה על ידי ראש הממשלה לשעבר, אהוד ברק לפני כחצי שנה, ופרס מעוניין להציב במקומו את גיל, שכיהן בשירות הדיפלומטי הישראלי בעבר, וכיום הוא מכהן כמנכ"ל מרכז פרס לשלום.
פרס שוחח עם ליאל והשניים ניסו למצוא פתרון שיספק את שני הצדדים. ליאל דחה את הצעת פרס למינוי 2 מנכ"לים למשרד, וביום ראשון יחליט פרס מי יכהן בתפקיד.
שר האוצר, סילבן שלום, ביקש ממנכ"ל המשרד, פרופ' אבי בן בסט, להמשיך בתפקידו. בן בסט נענה לבקשתו של שלום וימשיך בתפקידו. השניים נפגשו היום לראשונה ודנו בתוכנית העבודה של המשרד.
השר לאיכות הסביבה, צחי הנגבי, ביקש ממנכ"ל המשרד, יצחק גורן, להמשיך בתפקידו. גורן נענה לבקשה, שנבעה מרצונו של הנגבי שגורן יסייע לו להכיר מקרוב את פעולות המשרד ויעדיו.
בשבוע הבא יקיים הנגבי סיורי היכרות בחלק ממחוזות המשרד ויתמקד בתעשיה ובנושא המים באזור ירושלים.

בכתיבת הידיעה השתתפה סוכנות עתי"ם

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לבנת. ביקשה מעמיחי להישאר עד למציאת מחליף
צילום: ארכיון
עמיחי. "זכותם של השרים"
צילום: ארכיון
מומלצים