שתף קטע נבחר

העלים מס של יותר ממיליון ש' לא יישלח לכלא

שופטת התחשבה בכך שמנהל חברות תשתית הסתבך כשלא קיבל 9 מיליון ש' מ"נתיבי ישראל" ובהיותו אדם נורמטיבי. העונש: 6 חודשי עבודות שירות

בית משפט השלום בחיפה גזר לאחרונה שישה חודשי עבודות שירות על מנהל שב-2014 לא דיווח למע"מ על מלוא ההכנסות של החברות שבבעלותו. המדינה דרשה מאסר בפועל של 12-6 חודשים אבל השופטת אורית קנטור התחשבה בכך שהנאשם הסתבך כלכלית, שהוא סובל מבעיות בריאות ושחלק מהמחדל הוסר בתשלום לרשויות המס.

 

הנאשם ובנו, שמנהלים שתי חברות בתחום התשתיות, הודו והורשעו בעבירות של אי תשלום מע"מ בין השנים 2017-2015 בסכום כולל של 1.26 מיליון שקל.

 

במסגרת הטיעונים לעונש הדגישה ב"כ המאשימה, עו"ד קומרניצקי, שעבירות של אי הגשת דו"חות פוגעות במערכת המס ובכך נגרם נזק לקופת הציבור. היא הוסיפה כי מדובר בנזק כפול מכיוון שמצד אחד הנישום לא משלם מסים ומצד שני, הלקוחות דורשים את החזר ההוצאות.

תביעה. אילוסטרציה (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

היא הוסיפה שנעשו מאמצים לגבות את החוב מהנאשמים באמצעות עיקולים אך ללא הצלחה. בנוסף, החברות לא פעילות ועולה חשש ממשי שהמחדל לא יוסר לעולם.

 

מכיוון שחלקו של הבן מינורי דרשה המדינה להטיל עליו 8-4 חודשי מאסר על תנאי וקנס. ביחס לאב צוין כי הוא שימש כרוח החיה של שתי החברות ולכן יש לגזור עליו מאסר בפועל של בין 12-6 חודשים בתוספת עונשים נלווים.

 

הסנגור עו"ד אלי סרור ביקש להקל בעונשיהם וציין כי הסיבה להסתבכותם הכלכלית היא עבודות שביצעו עבור חברת נתיבי ישראל ועליהם לא התקבלו תשלומים בסכום של כתשעה מיליון שקל. בעניין זה מתקיים הליך אזרחי כך שבסופו של דבר הכספים יגיעו בסופו של דבר למאשימה.

 

ביחס לאב צוין כי הוא עובד בתשתיות כ-30 שנה ומוכר בגופים ציבוריים שונים. הסנגור הדגיש כי הוא דיווח על הכספים אך בחודשים ספציפיים (שמונה חודשים בלבד), מכיוון שלא קיבל את הכספים בעצמו, לא הצליח לשלם.

 

עוד הדגיש הסנגור כי מדובר באב לארבעה, אדם נורמטיבי שתורם לקהילה ועל אף בעיות בריאות רבות שמהן הוא סובל, מבקש לחזור ולפרנס את משפחתו. כמו כן, המשפחה עברה טרגדיה בשנת 2012 במסגרת פרויקט תשתיות, כשאחיינו של הנאשם ובנו הצעיר סייעו לו ונחשפו לגז רעיל. בנו ניצל אך אחיינו לא שרד.

 

השופטת אורית קנטור ציינה לחיוב את העובדה שהנאשמים הודו וחסכו זמן יקר. היא הדגישה כי אין להם עבר פלילי והוסיפה כי יש לתת משקל לערכים החברתיים שנפגעו ולכספים שלא הועברו לקופת המדינה באופן הפוגע בעקיפין בציבור כולו. מאידך יש להתחשב בנסיבות מקלות, לרבות העובדה כי הסתבכותם הכלכלית של הנאשמים מקורה באי תשלום מצד חברה ציבורית.

 

כמו כן, הנאשמים הסירו חלק מהמחדל ושילמו כ-300 אלף שקל. בסופו של דבר היא דנה את האב לשישה חודשי עבודות שירות, מאסר על תנאי וקנס של 20 אלף שקל. על הבן נגזר מאסר על תנאי והתחייבות כספית.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ המאשימה: עו"ד קומרניצקי
  • ב"כ הנאשם: עו"ד אלי סרור
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים