שתף קטע נבחר

800 אלף ש' לפועל שנפל באתר של דניה סיבוס

עובד של קבלן גבס נפל מפיגום וסובל מאז מפגיעות נוירולוגיות ונפשיות ששינו את מסלול חייו. נקבע ש"סיבוס" והמעסיק הפרו את חוקי הבטיחות

בית משפט השלום בהרצליה פסק לאחרונה פיצויים והוצאות של כ-800 אלף שקל לבן 31 שעבד אצל קבלן גבס, וסובל כיום מבעיות נוירולוגיות, פוסט-טראומה ודיכאון בעקבות נפילה מפיגום באתר של "דניה סיבוס". השופטת לימור רייך הטילה את רוב האחריות (70%) לחברה, שסיפקה פיגום רעוע ללא רתמת בטיחות, לא פיקחה על העבודה ולא וידאה שהעובד הודרך לעבודה בגובה.

 

התאונה התרחשה ב-2012 במסגרת שיפוצים באולם בבית מלון אדיב בתל אביב. העובד הגיע מטעם קבלן המשנה ששכרה דניה סיבוס כדי לבנות תקרת גבס. בזמן שעמד על פיגום וניסה להרים לוח גבס הוא איבד שיווי משקל ונפל. הוא הובהל לבית החולים וולפסון בחולון שם אובחן עם זעזוע מוח ודימום תוך גולגלתי. כתוצאה מהתאונה הוא סובל עד היום מנכויות נוריולוגיות ונפשיות עקב פוסט-טראומה ודיכאון.

 

כשנתיים לאחר התאונה הגיש העובד תביעה נגד המעסיק שלו ונגד דניה סיבוס בטענה לרשלנות והפרת חוקי הבטיחות העבודה. הוא טען שהחברה סיפקה לו פיגום רעוע ולא יציב שגודר רק משני צדדיו במעקה נמוך ורצפתו הורכבה מפלטות מאולתרות. בנוסף, הוא לא עבר הדרכה לעבודה בגובה, לא סופקו לו אמצעי מיגון ואף אחד לא פיקח עליו.

Illustration  (Photo: Shutterstock)
(Photo: Shutterstock)

המעסיק טען כי סמך על הקבלנית הראשית והיה בטוח שהיא מקפידה על הוראות הבטיחות בעבודה, וכי יש לייחס לתובע אשם תורם משום שלא היה זהיר.

 

דניה סיבוס טענה לעומת זאת שהמעסיק הנהיג דרכי עבודה מסוכנות ופסולות ולא דאג להעביר לעובדיו הדרכות. לדבריה אין כל ראיה לכך שהפיגום היה לא היה תקין ומכל מקום התובע אשם משום שפירק את מעקה הבטיחות כדי להרים את לוח הגבס.

 

אבל השופטת לימור רייך קבעה כי המעסיק וסיבוס התרשלו והפרו בבוטות את חוקי הבטיחות בעבודה ולכן האחריות מוטלת עליהם. היא ציינה שהתובע החל לעבוד חודשים ספורים לפני התאונה וזו הייתה הפעם הראשונה שלו על פיגום. למרות זאת אף אחד לא דאג להעביר לו הדרכת בטיחות ולא סופקה לו רתמה. יותר מזה, באתר לא היה פיקוח – לא מטעם המעסיק ולא מטעם דניה סיבוס.

 

עוד צוין בפסק הדין שתמונות של הפיגום תומכות בגרסת התובע שלפיה היה פגום, מה גם שסיבוס לא הציגה כל ראיה לכך שעמד בכללי הבטיחות.

 

מרב האחריות הוטלה על החברה כמי ששלטה באתר ובפיגום. למעסיק ייחסה השופטת אחריות נמוכה יותר (30%) שכן אף שהיה מצופה ממנו להיות נוכח ולא להסתמך בעיניים עצומות על הקבלנית הראשית לא הוא סיפק את הפיגום.

 

לאחר בחינת הנזקים שנגרמו לתובע וניכוי התגמולים שקיבל מביטוח לאומי על תאונת העבודה, פסקה לו השופטת פיצויים של 649,629 שקל עבור הפסדי שכר ופנסיה, עזרה, הוצאות רפואיות וכאב וסבל. בנוסף ישולמו לו הוצאות משפט ו-129,925 שקל שכר טרחת עו"ד.

 

ביטוח לאומי, שתבע החזר תגמולים, יקבל מסיבוס 461,565 שקל בהתאם לחלקה היחסי בתוספת שכר טרחת עו"ד של 92,313 שקל.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובע: עו"ד יוסף נחשון ועו"ד שאיב
  • ב"כ ביטוח לאומי: עו"ד שגיא דותן
  • ב"כ הנתבעים: עו"ד אלכסנדר כהן מטעם המעסיק, עו"ד שי שירי ממשרד אילן ירון מטעם דניה סיבוס וחברת הביטוח שלה "הכשרה"
  • עו"ד סוהאד זבידאת חסן עוסקת בנזיקין
  • הכותבת לא ייצגה בתיק
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
Photo: Shutterstock
אילוסטרציה
Photo: Shutterstock
עו"ד סוהאד זבידאת חסן
מומלצים