שתף קטע נבחר

זוג תובע את "כללית": בתנו נולדה עם פיגור

לדברי ההורים, הקופה התרשלה כשלא הפנתה את האם לסקירה משלימה אף שהסקירה המאוחרת לא הייתה אופטימלית ונוכח גורמי סיכון במשפחה

לבית המשפט המחוזי מרכז הוגשה לאחרונה תביעת רשלנות רפואית נגד שירותי בריאות כללית: הורים לבת 5 שסובלת ממום מוחי קשה טוענים שניתן היה לאבחן את המום במהלך ההיריון באמצעות סקירה שלישית.

 

בתביעה שהוגשה על ידי עו"ד סיוון לאונר צוין שהילדה נולדה ב-2015, והיא בתם הבכורה של ההורים. לדבריהם, הם קרובי משפחה רחוקים מדרגה שלישית ובמשפחת האב ישנה בת דוד עם מום לבבי.

 

האם סיפרה שביצעה מעקב הריון מקביל בטיפת חלב ובכללית. מתוך רצון ללדת תינוק בריא היא עברה את כל הבדיקות שהומלצו לה. בשבוע 22 היא עברה סקירת מערכות מאוחרת. הסוקר של קופת החולים כתב כי בשל דופן בטן עבה, מנח העובר וגיל ההיריון הדגמת אברי העובר הייתה "תת אופטימלית".

נכנסה לניתוח קיסרי ויצאה עם טראומה לכל החיים (צילום: shutterstock)
אילוסטרציה (צילום: shutterstock)

בחוות דעת שהגישו ההורים נכתב כי במצב זה היה על הסוקר לזמן את האם לסקירה משלימה כעבור מספר ימים, אז מנח העובר היה משתנה. כמו כן, במועד הסקירה התובעת כלל לא היתה במשקל עודף כך שניתן היה להתגבר על המגבלה הקלה של דופן הבטן בסקירה משלימה.

 

לחילופין, היה על הסוקר להפנות את התובעת לסקירה נוספת בבית חולים, שם יש ציוד מתקדם יותר או להמליץ לה על ביצוע סקירה בטרימסטר השלישי בהריון, שמשפרת את היכולת לזהות מומים, לרבות מומים מוחיים. במקום זאת הסוקר המליץ רק על חזרה לרופא הנשים המטפל ומעקב גדילה שגרתי.

 

בסמוך לאחר מכן פנתה התובעת לרופאת הנשים שלה בקופת החולים לביצוע המעקב. על אף גורמי הסיכון ותוצאות הסקירה ה"תת אופטימלית" הרופאה לא הסבירה לה כי עליה לעבור בדיקת הדמיה משופרת ולא המליצה לה על סקירת מערכות שלישית.

 

יתר על כן, בשבוע 28 ביצעה התובעת מעקב בטיפת חלב. האחות עיינה בפענוח הסקירה והפנתה אותה לסקירה שלישית. התובעת הגיעה עם ההפניה לרופאת קופת החולים אך היא לא התייחסה ל"אות האזהרה" שהדליקה האחות. אף שהתובעת ציינה בפניה שהיא מוכנה לעבור את הבדיקה באופן פרטי, הרופאה השיבה שאין צורך בכך.

 

ההורים טוענים כי בסמוך לאחר הלידה אובחן אצל בתם מום מוחי מורכב הכרוך בפיגור התפתחותי קשה. לדבריהם, בשל מחדלי הכללית - בתם סובלת כיום ותסבול כל חייה מחייב מום וסבל מתמשכים שאלמלא הטיפול הרשלני היו נחסכים ממנה.

 

כיום הילדה סובלת ממוגבלות שכלית התפתחותית קשה ובין היתר היא אינה יכולה לקיים תקשורת מילולית. על הקטינה נגזר לחיות חיי מצוקה וסבל, כשהיא נזקקת לעזרת אחרים ולהשגחתם כל ימי חייה.

 

ההורים סיכמו כי חיי המשפחה כולה השתנו מהקצה אל הקצה בשל רשלנות הנתבעת, וכעת חייהם מכווננים אל הקטינה ואל צרכיה, וזאת על חשבון בנם הצעיר והזוגיות שלהם.

 

משירותי בריאות כללית לא נמסרה תגובה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Shutterstock
אילוסטריציה
צילום: Shutterstock
מומלצים