שתף קטע נבחר

שער לעולם היהודי

בת גלים שער נישאת על כנפי זכרו של בנה היחיד ומביאה בשורות של העצמה לעם היהודי ברחבי העולם. כל רצונה של המשפחה הוא לאחד את המשתתפים סביב שמחות. המיזם החדש של העמותה שהוקמה אחרי הרצחו של בנם גיל-עד ז"ל, מביאה שמחה ומתכתבת עם תחביביו על הנער שישאר בן 16 לעולם

מבלי לשאול אפילו, ברור לכל שמשפחת שַׁעֶר היתה מעדיפה להשאר אלמונית, ואם לא עוד משפחה יהודית נורמטיבית, בטח לא להתפרסם באמצעות אסון שהמית עליהם החמאס החברוני, עליהם ועל שתי משפחות אלמוניות אחרות שבבוקר למחרת הפכו שותפות לגורל שאפילו אחד המיספרים האופטימיים ביהדות לא הותיר בו תקווה. שמונה עשר ימים שבהם חייכו והתפללו למציאת בניהם בחיים. שמונה עשר ימים בהם מבצע "שובו אחים" שנישא על כתפיהן של טובות היחידות שחיפשו אחריהם בבורות, ועקבו אחר עקבות שאולי יובילו אותם למציאת הבנים. שמונה עשר ימים ארורים שהסתיימו בלוויות של השלושה, שנרצחו יחד ונקברו יחד והותירו עם שלם ושלוש משפחות כואבות. ארוע שהמדינה לא תשכח, שלאחריו בוצע מעשה נקמה אותו המשפחות לא ביקשו מעולם, שהוביל למבצע 'צוק איתן' בעזה שגבה את חייהם של 74 אנשים, ביניהם 68 חיילים והשאיר שני חיילים-חללים-חטופים-שבויים לאחר שהוכרזה הפסקת אש בין ישראל לחמאס.

 

שלוש אמהות, אבות, אחים ואחיות נותרו חסרות בן. האמהות תפסו מקום דומיננטי בעמידה מול התקשורת, שידרו אופטמיות, חייכו למצלמות, ביקשו שלום ורוגע, לרגע לא ביקשו את נקמה ולא את המלחמה שבאה בעקבות המבצע. הן הודו על כך שהמעגל נסגר עם מציאת הגופות. והכאב נשאר איתן. שלוש האמהות, איריס יפרח, בת גלים שער ורחלי פרנקל הדליקו משואה בשנת ה-71 למדינת ישראל "לכבוד החברה הישראלית והעם….ויראו שוב כמה היחד שלנו חזק יותר ממה שמפריד ביננו...שבוחרים לרתום את הכאב והצער להקמת מפעלים ויוזמות מלאי טוב ושמחה".

 

דכנדנד ()
גיל-עד שער. חגג ימי הולדת לכולם

 

בת גלים, אשת חינוך עד לאסון ופעילת ציבור, יחד עם בעלה אופיר, רואה חשבון ועורך דין, לקחו את האבל על בנם היחיד גיל-עד, אח לחמש אחיות, למקום של עשייה. המיזמים שלהם חובקי עולם. הם לא נשארים לעבוד רק את חלקת האלוהים הקטנה שסביבם. בן 16 היה גיל-עד כשנלקח על לא עוול בכפו על ידי מרצחים. הוא היחיד שאף הספיק להודיע לכוחות הבטחון כי הוא ושני חבריו לטרמפ נחטפו, ולא קיבל מענה לכך מכוחות הבטחון. בעוד ימים אחדים היה חוגג את יום הולדתו ה-23. במשך השנים המשפחה יזמה והקימה מיזמים משובבי-נפש שיצרו מראה לדמותו הלבבית. בין המיזמים: 'קונקשן-החיבור היהודי' - משלוחי מנות שמחולקים בשדה התעופה בלוד לטסים, לקראת חג הפורים, והנוסעים מעבירים אותם ליהודים אחרים בעולם ביותר מ-80 מדינות. 'מתוק בלב', מיזם שמנציח את אהבתו של גיל-עד לבישול ואפייה ואלפי אנשים שלוקחים בו חלק מבשלים או אופים דבר מה, ומעבירים אותו לאדם זר להם. הכל קורה ביום הולדתו העיברי של גיל-עד (י"ט בטבת) ועוד. המיזם האחרון שהוצע בשנת 2019 החל בתחרות בה המשתתפים מכל העולם ובשיתוף 50 ארגונים, הציעו רעיונות לחיזוק הקשר בין יהודי ישראל והתפוצות. מיליון וחצי אנשים נחשפו לאתר, כ- 700 הצעות נשלחו ממוחם הקודח של ילדים, בני נוער, מבוגרים והמבוגר שבהם בן 80 כל זאת מ-22 מדינות ברחבי העולם. תהליך סינון מיקצועי שכלל שמונה עשר שופטים, כולם דמויות משמעותיות מהארץ ומהעולם הביא לבחירה של שלושה רעיונות שעלו לשלב הסופי. אחד מהשלוש נקרא 'התאום היהודי שלי - Happy Birthday Two You'. מטרת המיזם הוא חיבור בין ישראלים החיים בישראל ליהודי העולם באמצעות תאריך הלידה העברי המשותף. פשוט ובסיסי. בת גלים שער: "אנחנו רוצים שאת אותה האחדות ולכידות חברתית שיהודים מגלים זה לזה בעת צרה, מלחמה או מגפה, נעצים גם בימי שגרה ברוכה ובוודאי גם בימי שמחה וחג". היא מספרת ואפשר לחוש את עוצמת כוונותיה גם מעבר לקו הטלפון. אופיר שער :"ידוע שכשפוגשים מישהו שנולד ביום ההולדת שלך, זה מייצר איזה חיבור ותחושת קירבה מיידית. מכאן צמח הרעיון ,שיום הולדת הוא בסיס משותף לתחילת קשר מתוך מקום של טוב. זה המכנה המשותף הרחב והבסיסי ביותר המשותף לכל היהודים, אלו הרואים בזהותם היהודית מרכיב מרכזי ואלו שלא".

 

דכנדנד ()
בת-גלים וגיל עד שער ז"ל. צילום: אוסף פרטי

 

המיזם העולמי, הוא למעשה אתר אינטרנט שיפעל בחמש שפות ויאפשר לכל יהודי/ה (מגיל 16 ומעלה) בכל רחבי העולם להירשם לאתר ולהתקשר עם יהודי אחר ברחבי העולם החולק תאריך לידה משותף. השניים יוכלו ליצור קשר ולאחל ברכת מזל טוב זה לזה, וכן יעודד אותם לקשר יותר מעמיק ועד למפגש ו/או עשיה משותפת. "המיזמים הקודמים גם הם התחילו כמשהו סימלי וחלקם צמחו למימדים שלא שיערנו, אין לנו ספק שזו חכה שזרקנו למים של העם היהודי, וזה יתפתח ויצמח למקומות מדהימים. דבר אחד בטוח: אנחנו, יהודיי כל העולם, זקוקים לגלגלי הצלה בימים האלה" אומרת בת גלים.

 

נראה שהעשייה שבת גלים מקיפה בה את עצמה ומשפחתה ממלאה אותה ולא מתירה לה מקום למחשבות. היא מהירת מחשבה, חולקת את רעיונותיה ותחושותיה בקלות, וקשה שלא להתחבר לאופטימיות שלה ולעוצמות שהיא משדרת. כשמגיעים לשאלות על גיל-עד, הזכרונות ממנו והתחושות שנשארו אחרי לכתו, הקול שלה נוחת בשתי אוקטבות, והדיבור הופך קשה יותר. בין ששת ילדיהם הוא היה הבן היחיד, ילד שמח, שאהב לחגוג ימי הולדת לכולם. "הוא היה מכין ודואג ומכיוון שאהב את המטבח תמיד הפתיע עם משהו, לכן המיזמים סביב בישול, אפייה וימי הולדת כל כך מתחברים להוויה שלו" היא מספרת בקול שקט "אנחנו מקוים להביא לחיבור בלתי אמצעי את העם היהודי באמצעות הפעולה הפשוטה של הכנסת השם ותאריך הלידה לאתר.

 

דכנדנד ()
בת-גלים שער מעבירה משלוחי מנות לנוסעים לחו"ל

 

ההרשמה לאתר ללא עלות. האתר נבנה ומאובטח ברמות הכי גבוהות על ידי חברת 'מקס סיקיוריטי' הישראלית וכל המידע נשמר אצלנו. הוא לא מופץ בשום צורה. התקשורת בין הרשומים באתר נעשית דרכו, וברגע שאנשים ירגישו ביטחון, ויחליפו בינהם פרטים, רק אז התקשורת תצא מידינו. אנחנו מאמינים שיקרו דברים נפלאים באמצעותו. הוא יעלה לאויר ביום ראשון הקרוב, יום הולדתו העיברי של גיל-עד ז"ל, י"ט בטבת, 3 בינואר 2021.

 

הציבור הרחב מוזמן להכנס לאתר, להתרשם ולהרשם: mazeltov.world

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים