שתף קטע נבחר

עונש קל לנרקומן שסייע להעלים מיליוני שקלים

שני אחים הפעילו קיוסק בכביש החוף ולא דיווחו על הכנסות של 8.6 מיליון שקל. לנוכח מצבו של אחד מהם, שנוצל ע"י אחיו, נגזר עליו קנס צנוע בלבד

בית משפט השלום בחדרה גזר לאחרונה מאסר על תנאי וקנס של 20 אלף שקל על אדם שסייע לאחיו להעלים הכנסות בסך 8.6 מיליון שקל. השופטת רקפת סגל מוהר התרשמה כי האח, שנרצח בינתיים, ניצל את חולשתו של הנאשם, בין השאר על רקע התמכרותו לסמים, ונמנעה מלגזור עליו קנס גבוה.

 

בכתב האישום המקורי נטען כי במהלך השנים 2001 ו-2011-2004 הפעיל הנאשם עם אחיו קיוסק על כביש החוף בין חדרה לחיפה. הם רכשו מוצרים שונים מספקים ושיווקו אותם ביותר מ-8.6 מיליון שקל מבלי שניהלו פנקסי חשבונות. נטען שהם לא הגישו דו"חות שנתיים על הוצאות העסק והכנסותיו והעסיקו עובדים מבלי לדווח לרשויות המס.

 

הצדדים הגיעו להסדר טיעון ובכתב האישום המתוקן נטען כי אחיו של הנאשם (שכאמור נרצח בינתיים), היה בעל העסק בפועל, והוא שנמנע מלדווח לרשויות המס. הנאשם הודה שידע על העלמות המס ואחיו סיכם איתו שהוא יעבוד בעסק ויציג את עצמו כבעליו במטרה לסייע לו להתחמק מתשלום מסים.

אילוסטרציה  (shutterstock)
אילוסטרציה (shutterstock)

במסגרת הטיעונים לעונש הסכימה ב"כ המדינה, עו"ד דורית לוי פרנק, שחלקו של הנאשם בביצוע העבירות היה שולי וכי בעל ההכנסות בפועל היה אחיו. היא הסתפקה בעתירה למאסר על תנאי מרתיע וקנס שיגלם את חלקו של הנאשם בעבירות.

 

הסנגור, עו"ד אליהו סרור, הדגיש שהנאשם לא היה שותף מלא למעשי אחיו ורק סייע לו מכיוון שהיה תלוי בו על רקע התמכרותו הקשה לסמים. הוא ביקש לחוס על הנאשם ולהתחשב בנסיבותיו האישיות הקשות והמורכבות, בעיקר בקביעת גובה הקנס.

 

השופטת רקפת סגל מוהר הבהירה כי הערך החברתי העיקרי הנפגע כתוצאה מעבירות המס הוא השוויון בנטל המס. כשאדם משתמט מתשלום מס בכל דרך שהיא, הזכירה, המשמעות הכלכלית של מעשהו היא שציבור משלמי המסים נדרש לשלם מס נוסף.

 

עם זאת, בנסיבותיו המיוחדות של המקרה, מידת פגיעתו של הנאשם בערכים המוגנים אינה מן הגבוהות ביותר, חרף הסכום הגבוה מאוד של ההכנסות שבגינן לא שולמו המיסים.

 

השופטת הבהירה כי ככלל, בעבירות מסוג זה השיקולים האינדיבידואליים הנוגעים לנאשם נסוגים מפני השיקולים הנוגעים לאינטרס הציבורי. עם זאת, לנוכח עדויות לא מעטות אודות האופן בו נוצלה חולשת הנאשם על ידי אחיו, שבמקביל כך נראה דאג למחסורו אך לא הרבה מעבר לכך, ולנוכח מצבו הבריאותי הקשה של הנאשם, החליטה השופטת לכבד את הסדר ולא למצות את הדין עמו.

 

בסופו של דבר גזרה השופטת על הנאשם שלושה חודשי מאסר על תנאי וקנס של 20 אלף שקל שישולם ב-20 תשלומים.

 

  • לקריאת גזר הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ המאשימה: עו"ד דורית לוי פרנק
  • ב"כ הנאשם: עו"ד אליהו סרור
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים