שתף קטע נבחר

אוצר ישראלי

הפרופסור הישראלי ירון זליכה עבד שנים עם בנימין נתניהו, ואפילו זכה לכינוי ״חושף שחיתויות״ רגע לפני שעזב את הפוליטיקה ועבר להקים את בית הספר לחשבונאות בקרייה האקדמית אונו. בשבוע שעבר הכריז על הקמת מפלגה חדשה. בראיון לידיעות אמריקה הוא מסביר: ״אני נכנס לפוליטיקה כדי לשנות את הכלכלה הישראלית, להציל אותה מחורבן ובשביל זה צריך כוח פוליטי עצמאי״

היה זה בערב חמישי של ה-22 באוקטובר כשמצאתי את עצמי בישראל, בכיכר רבין בתל אביב, מתמקמת על ספסל בכדי לצפות בהפגנת השולמנים, ארגון העצמאים שהקים אביר קרא המייצג את בעלי העסקים הקטנים, הנכחדים בישראל בימי הקורונה. ״פרנסה!״ נשמעה הזעקה מהרמקולים שמוקמו על הבמה, כשקרא עלה לברך את המפגינים, מה שנתן את האות להפסקת המוזיקה הרעשנית שנועדה לחמם את הקהל. כמה מאות המפגינים שהגיעו לכיכר עם דגלי ישראל, ושלטי מחאה, באו להשמיע את מצוקתם מאז סגרה להם הממשלה את העסקים והותירה אותם לדמם. ׳הרימו את דגל הפרנסה!׳ קרא הנואם למפגינים, שרבים מהם נותרו חסרי כל, מתמודדים עם סיוע שלא ממש עוזר ובירוקרטיה שמדירה רבים מהם מלקבל אותו.

 

השולמנים, כפי שהודגם בהמשך הערב, הם מעין אוקסימורון מתנשף: מצד אחד הם זועמים על הניהול הכושל של הצד הכלכלי של הקורונה שהביא עליהם כליה, מצד שני, הם לא מחפשים אשמים, בטח שלא את ראש הממשלה, שכן חברים רבים בארגון הם ממעריצי נתניהו. בקבוצת הוואטס אפ שלהם מתבטאים בחופשיות ״רק ביבי״ כשהקונספט הוא להגיע להישגים תוך שיתוף פעולה עם השלטון. כך קרה שבראיון שהתראיין קרא בתוכנית אופירה וברקו בשידור חי לפני מספר חודשים, הבחין ברקו שקרא מסתמס עם שר האוצר, ישראל כץ וחשף זאת למרבה הפדיחה. כך יכולתי לשמוע מהספסל בכיכר טקסט מתחנף, מתרפס, שנשמע ברמקולים בהפגנה של העצמאים הקורסים. ״אדוני ראש הממשלה, אנחנו לא רוצים את ראשך אנחנו רוצים את שכלך, רוצים החלטות מקצועיות ולא פוליטיות״.

 

מי שלא היו לו כל כוונות להתיפייף, להתבטל ולטייח את המציאות היה ירון זליכה. פרופסור זליכה, שהיה החשב הכללי במשרד האוצר (מ-2003-2007 ), הוא נשיא המועצה האקדמית העליונה וראש ההתמחות בחשבונאות בקרייה האקדמית אונו, ויהיה בין המרצים שיגיעו לבתי הישראלים באמריקה החל מהחודש הבא כשהמכללה תשיק כאן לימוד תארים לישראלים בארה״ב באופן מקוון. זליכה הוזמן לשאת דברים בהפגנה. האיש שכבר שנים נואם במחאות המתקיימות נגד השחיתות השלטונית ועוולות כלכליות המתרחשות במדינה, נאבק כנגד הניהול הכלכלי הכושל של מנהיגיה, הפוגע קשות בחייהם של האזרחים. במאבק שהתקיים נגד מיתווה הגז של ביבי נתניהו, הוא היה ברור ומאיר עיניים כשהסביר לקהל איך עולים מחירי חשבונות החשמל של אזרחי ישראל, כשנובל אנרג׳י של יצחק תשובה מוכרת לחברת החשמל בישראל, יחידות גז במחיר מופקע שמאפשר לה המתווה. לאחת ההפגנות נגד שוד הגז שהתקיימה בכיכר הבימה, הגיע זליכה עם הילדים שלו וחשף את התגייסות המשפחה לפעילות החברתית. המאבק שלו, הסביר, נעשה למען הדורות הבאים, הילדים שלו, הילדים של כולנו. גם בהפגנות הדגלים השחורים המוחים נגד השחיתות של מה שהם מגדירים כראש ממשלה עם שלושה כתבי אישום ממשיך לכהן, אפשר היה לפגוש את זליכה נושא דברים נוקבים על השחיתות והכלכלה הישראלית. נראה שמשבר הקורונה וניהולו הכושל שהוביל ללמעלה מ-1 מיליון מובטלים בישראל וקריסת העסקים, האיצו את הפעילות החברתית של זליכה בשנה האחרונה. את כל זאת השולמנים מן הסתם, לא ידעו כשהזמינו אותו לנאום בהפגנה שלהם, לצדם של מומחי רפואה המתנגדים למדיניות הסגר.

 

הם לא דמיינו לעצמם שהפרופסור המכובד וראש החוג לחשבונאות של המכללה האקדמית, יעז לדבר סרה בראש הממשלה, בבת עינם. אבל זליכה דיבר על עשור של הידרדרות כלכלית, על הפער המזעזע שנפתח במחירי המזון בין ישראל לאירופה, על הטבות המס שחולקו לכמה עשירים ועל דור שלם של צעירים שנתניהו חסם להם את האפשרות לקנות דירה. כל הזוועות האלה, ציין זליכה, קרו לפני משבר הקורונה שנוהל בצורה מחפירה, הוא ידע בדיוק למי להפנות אצבע מאשימה: ״לנתניהו לא אכפת ששמונים אלף עסקים יקרסו״, אמר, ״שתהייה הפקרת קשישים, שתתעצם האלימות במשפחה. ילדי ישראל עלולים לאבד שתי שנות לימוד בשביל כלום, הכריז. הוא הזכיר שנתניהו מסרב להתוות תוכנית כלכלית, לעשות רפורמות במאה מונופולים.

 

״הוא לא מסוגל לעמוד בפני חבריו הטייקונים״, קרא מעל הבימה ללא כחל ושרק. אבל אז, באמצע המשפט, נשמעה בחלל ה״תודה רבה״, של המנחה שזירז אותו לסיים ומכיוון שזליכה נותר בקידמת הבמה כשהוא אוחז במקרופון ומתכוון להמשיך בנאומו, הוא נותק ממנו ובאקט וולגרי למדי הוחזרה המוסיקה המרעישה שלא אפשרה לו לדבר. זליכה נסוג לירכתי הבמה כדי להתעשת, אבל תוך שניות סיבסב וחזר לקידמתה כשהוא תופס את המקרופון.״אף אחד לא ישתיק אותי!, הכריז ונשאר לסיים את הנאום. נראה היה שהם התעסקו עם הפרופסור הלא נכון.

 

רואה חשבון יציל את המצב

הקריירה הפוליטית של ירון זליכה, במהלכה כיהן כחשב הכללי במינויו של שר האוצר בינימין נתניהו, רצופה בהתנגשויות חזיתיות בינו לבין פוליטיקאים ופקידים וגם בשיתופי פעולה מוצלחים, כמו העבודה עם נתניהו על הוצאת המשק מהמשבר הכלכלי הגדול אליו נקלע בשנת 2003. זליכה, שמונה לחשב בגיל 33 בלבד, לא עשה חשבון כשנאבק בשחיתות השלטונית ולא היסס לחלט מיליונים למשתתפים במכרזי הממשלה, שלא עמדו בתנאים. החשב הכללי היה נחוש לשבור את הנורמות של מיכרזים חצי פיקטיבים, בהם ידעו הזוכים מראש שלא יקיימו את התנאים עליהם חתמו. הוא מנע חופש החלטה במיכרזים לפוליטיקאים ופקידי מימשל ונאבק מול כוחות גדולים. שר האוצר דאז, רוני בר און, שלא אהב את הדרישות המחמירות של החשב הכללי שלו, התכוון לא להאריך את כהונתו. הוא נאלץ לוותר על הרעיון לאחר שזליכה זכה להגנה כחושף שחיתויות ע״י מבקר המדינה דה אז, מיכה לינדנשטראוס, שהוציא צו הגנה זמני שמנע את החלפתו. למרות שזכה בצו הגנה, נראה היה שלזליכה זה הספיק וכחודש לאחר מכן התפטר מתפקידו וחזר לקרייה האקדמית אונו שבה יסד את ביה״ס לחשבונאות. החזרה למכללה היתה גם החזרה לחזון המשותף להנגיש את האקדמיה לשכבות המוחלשות בחברה הישראלית, מתוך חתירה לחברה שיוויונית. המכללה האקדמית אונו שנודעה בפתיחת שעריה לחברה החרדית עם הקמת קמפוסים נפרדים, כבר מתהדרת בכ-4,000 בוגרים חרדים וחרדיות המשתלבים ע״פ הדיווחים בשוק העבודה. במסגרת חזון ההנגשה, הוקמו בשנים האחרונות הפקולטה למנהל עסקים, הכוללת ביה״ס לניהול כספים, חשבונאות ותקציבאות, (שבראשו עומד זליכה) הפקולטה למקצועות הבריאות, עם דגש על בריאות הנפש, ביה״ס למוסיקה וביה״ס לנדל״ן עם מסלולי בחירה בשמאות מקרקעין, נהול נכסים ומבנים, יזמות והתחדשות עירונית.

 

דגעגדע ()
פרופ' ירון זליכה. "המטרה היא להביא מועמדים חרדים בלי השכלה להיות מצטיינים"

 

זליכה משוכנע שמשבר הקורונה רק יעלה את הביקוש למקצועות החשבונאות, שכן הוא מחדד את הצורך להתמקצע בכלים הניהוליים, כמו שהוא אומר. ״המשק בישראל במצב קטסטרופלי,״ הוא טוען. ״עשרים אחוזים מהעסקים הלכו לעולמם, עוד עשרים אחוזים נלחמים על חייהם. רוב המשק נלחם על הבסיס הקיומי ומי שישרוד הם אלה שיתאימו את עצמם למצב. ניהול מקצועי ברמה התאורטית והפרקטית זה משהו שצריך ללמוד. לנו יש את ביה״ס למנהל עסקים הכי גדול והכי טוב במדינה, הן מבחינת המרצים, שהם המורים הכי טובים והן מבחינת התוכנית הישומית הכי טובה. בזמן מצוקה כלכלית, עולה חשיבות המאזן של כל עסק בין פריצה לקהלים חדשים ובין ההגנה על הבסיס. כשיש משבר צריך שליטה מלאה בעסק, צריך תוכנית עיסקית, תמחיר, חיסכון בהוצאות, יכולת לגייס אשראי ובעקרון לעשות את הדברים שעושה רואה חשבון. מי יודע לנהל כסף? לשלוט על ההכנסות וההוצאות? לשלוט בפעילות הבנקים? לנהל סיכונים? התשובה היא: רואה חשבון! ״אני צופה שהביקוש ללימודי ראיית חשבון ימשיך לעלות, זה נכון שבעתיים עבור ציבורים חלשים ומודרים כמו: נשים, ערבים, חרדים, פריפריה וזה מסתדר עם המוטו שלנו שהוא אקדמיה ישומית״.

 

עכשיו נדל״ן הוא גם אקדמיה?

 ״עזרתי להקים את ביה״ס שנפתח בסערה. הביקוש היה גבוה כבר מהפתיחה, פתחנו גם קורס אינטרנטי בחינם לציבור. (שניתן לצפות ביו טיוב של המכללה. מ.ד.) אנחנו פותחים תוכניות בהתאם לפוטנציאל תעסוקתי כדי לשנות את פני החברה הישראלית. להנגיש לאוכלוסיות חלשות את המקצועות הכי מבוקשים, בין אם זה לימודי מנהל עסקים או תואר בראיית חשבון. המחשבה היא לתת להם את הכלים להצליח״.

 

אתם מטפחים את החינוך לחרדים, פתחתם עבורם פקולטות נפרדות

״הפקולטה החרדית מראה שיש לאוכלוסיה החרדית פוטנציאל מרשים. למרות קשיי לימודי הליבה, האקדמיה יודעת איך להתגבר עליהם. משקיעים הרבה בלגשר על הפערים עמם הם באים, יש תמיכה מתוגברת. המשימה היא להביא מועמדים חרדים בלי השכלה להיות מצטיינים״.

 

אבל ע״פ הפרסומים, רובם נושרים מהלימודים האקדמים

״לא אצלנו. אצלנו שיעורי הנשירה קטנים, מוסדות אחרים לא יודעים לבנות להם מערך עוטף כדי שירגישו בבית. אלה בני אדם וההצלחה שלהם תלוייה בתנאים שיתנו להם, בהרגשה הנוחה שהם ירגישו, כולל אלה שצריכים השלמות. חשוב לא לבוא בגישה מתנשאת ומצד שני לא לוותר להם, להבין שהם זקוקים לתוכניות נוספות. בנינו את התוכנית הרגילה עבורם והוספנו השלמות נדרשות, מערכת לימודים שתגשר. הקמפוס החרדי קיים אצלנו כבר למעלה מעשר שנים ומגיעים אלינו חרדים שלומדים ראיית חשבון, משפטים, מערכות מידע ומימון וכלם הולכים לעבוד. במשך שנים ישמנו אלפי תלמידים חרדים, ערבים, תלמידים מהפריפריה. אני רואה את זה קורה״.

 

דגעגדע ()
זליכה בהפגנה. "יש לי תמיכה ציבורית גדולה".

 

פשיטת רגל כלכלית

האסון הכלכלי שהביא על ישראל הניהול של משבר הקורונה גרם לזליכה לעשות מעשה. זה קרה ברביעי שעבר, (ה-30.12) כשהכריז בשידור חי מעמוד הפייסבוק שלו, על הקמת המפלגה ״הכלכלית״ בראשותו. ״כמי שהיה החשב הכללי בעת המשבר הכלכלי הנורא של שנת 2003, לצד בינימין נתניהו, אני קובע באחריות מלאה: ישראל בדרך לפשיטת דרך כלכלית. זו תוצאה של עשר שנים של מנהיגות שנכנעה למונופולים, לקבוצות לחץ, אתם יודעים על חשבון מי? על חשבון הצעירים, השכירים והעצמאים״... ״אני יודע מה בדיוק מה נדרש כדי לחלץ את המדינה מהחורבן הכלכלי שאליו היא גולשת״, הבטיח. ״עשיתי את זה פעם אחת ואדע לעשות זאת שוב. אני יודע איך לייצר מנועי צמיחה חזקים שיניעו את הכלכלה שלנו קדימה ומהר. אני יודע להוריד את מחירי המשק ואת יוקר הדיור, אני יודע מי הם המונופולים, הטייקונים וקבוצות הלחץ שחונקים את המשק וסוחטים אותו על חשבון כולנו. אני מכיר את הגזלנים האלה בשמם הפרטי, הם היו כאן לפני הקורנה והם המשיכו להתעשר עם הקורונה. ישראל צריכה מנהיגות כלכלית נחושה, אמיצה, שיודעת מה היא רוצה. לא מתקפלת, לא מגמגמת, לא מתקרנפת. לא מנהיגות שמתעוררת דקה לפני הבחירות ונרדמת דקה אחריהן״. זליכה הבטיח להציג תוכנית כלכלית בימים הקרובים, ״אני רוצה להיות שר האוצר״, אמר, ״כי יש לי ידע, יכולת ותשוקה להוביל את ישראל לצמיחה ולשגשוג״. מבט מהיר בטוקבקים שהגיבו להודעה שלו איתר מפרגנים לא מעטים, ״טוב שנכנס לפוליטיקה״, כתב מישהו, ״תאמינו לו אפשר לסמוך עליו״, כתבה מישהי. היו גם: ״זליכה אחד המצויינים״, ״מעניין אם יהיו לו מיניין מצביעים״, ״חסר סיכוי לעבור את אחוז החסימה״, ו״את הקול שלי הרווחת מזמן״.

 

ריצה לאוצר

שלושה ימים לאחר ההכרזה על חזרתו לפוליטיקה, כבר סיפר שיש מאחוריו תמיכה ציבורית רחבה כפי שעולה מסקר שנערך לא מכבר, על פיו, כשלושים אחוז מהציבור רוצים שיהיה שר האוצר.

 

ברכות על שובך לפוליטיקה, אבל למה לרוץ לבד?

״אני נכנס לפוליטיקה כדי לשנות את הכלכלה הישראלית, התוכנית שלי היא להציל אותה מחורבן ובשביל זה צריך כוח פוליטי עצמאי. הפוליטיקאים היום עוברים ממפלגה למפלגה, הם מחוברים בעטינים למונופולים, לקבוצות הלחץ. אני לא צריך תמונות ורעשים, התמונה שלי נמצאת במשרד האוצר והם לא ישכחו אותי בחיים. מה שחשוב זה שראש הממשלה לא ימכור את הציבור״.

 

אבל כבר מפרשנים שלא תעבור את אחוז החסימה

״אני אעבור את אחוז החסימה, אני עובר בגדול וזה הפחד של המפלגות האחרות. נפתלי בנט היה יכול לפרק מאה מונופולים שהיו במשמרת שלו, אבל הוא לא פירק אפילו אחד. איפה היה גדעון סער כשר חינוך תחת נתניהו? למה הוא לא חתך את שכבות השומן במשרד החינוך לטובת המנהלים, המורים והתלמידים. גם לפיד היה יכול לבטל את הטבות המס לטיקונים כשהיה שר האוצר והוא לא עשה את זה. המשק הישראלי נמצא על סף חורבן, מחירי הדיור ימשיכו לעלות, לאן הם רוצים להגיע? ל-200 משכורות לדירה? מי שרוצה שזה ימשיך ככה שיצביע להם״.

 

הכל נכון, אבל עדיין למה לבד?

״אני לא לבד, יש איתי נבחרת. יש לי תמיכה ציבורית גדולה״.

 

״ביומי הראשון בתפקיד״, סיכם זליכה, ״אפרק את מונופול הגז ואטיל פיקוח על מחירי הגז. אבטל את חוק עידוד השקעות הון, עם כל הטבות המס לטייקונים ולחברות הגדולות ובכך נממן הורדת המע״מ ל-15% אבטל את כל המכסים ואת כל המכסות על יבוא מזון- הגיע הזמן שנפסיק לשלם 25% יותר״.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המפלגה הכלכלית החדשה. ירון זליכה
מומלצים