שתף קטע נבחר

אתם ברשימה? שמות שמזכים בדרכון פורטוגלי

מקור רבים משמות המשפחה הנפוצים בישראל הוא מספרד. עבור מי שנושאים אותם, הדרך להוכחת זכאות לאזרחות פשוטה. זו רשימה חלקית

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

לפניכם רשימה חלקית של שמות משפחה יהודיים מובהקים בעלי קשר ישיר לספרד או פורטוגל. במידה שאתם נושאים את אחד משמות המשפחה או בעלי קשר קרוב אליו, כנראה שאתם זכאים לדרכון פורטוגלי.

 

אוחנה – שם מוכר מאוד בין ישראלים, וידוע בעיקר בקרב יהודי-מרוקו. מקורו בעיירה אוּחֵנָה שנמצאת בין טולדו למדריד.

 

אילוז – אִילוֹזִי הוא שמה של עיירה הנמצאת בצפון ספרד ליד חבל הבאסקים. בעבר התגוררו בעיירה יהודים, שככל הנראה הגיעו בזמן הכיבוש המוסלמי במאה השמינית. גרסאות נוספות לשם הן: ילוז, בנאילוז, בן-אילוז, אילוס ועוד. כ-5,100 ישראלים נושאים את השם על צורותיו השונות.

 

אֲלְבַּלָה – שם של עיירה במערב ספרד. השם מופיע בווריאציות שונות בין יהודים. הנה כמה דוגמאות: אלבלג, אלבלק, אלבליה, אלבלך. מסופר על אחד המוחות יוצאי הדופן בספרד שנקרא יצחק אלבלג. פילוסוף אריסטוטלי במאה ה-13, שפעל ליישב סתירות בין מדע, פילוסופיה ודת. עם זאת, הוא נכנס ל"רשימה השחורה" בין רבני ספרד והוטל חרם על ספריו.

 

אלקלעי – גם אלקלעי מגיע ישירות מספרד. ישנן כמה עיירות הנושאות את השם. עם זאת, רוב נושאי שם המשפחה כנראה מגיעים מן העיירה אֲלְקַלָה דֵה-אֵנַארֵס שבסביבות העיר טולדו.

 

גביזון – נובע מן העיירה קַבֵּזוֹן שנמצאת בצפון ספרד. שם המשפחה בן למעלה משבע מאות שנים. אחת המשפחות המיוחסות והעשירות בספרד נקראה בשם זה. השם נדד ונמצא ברוב המקרים בקרב יהודי צפון אפריקה וטורקיה.

 

ג'ירון – מן השם ג'ירוֹנה. קהל היהודים בג'ירונה היה יוצא דופן מבחינת חכמיו. זאת ועוד, ראשיתה של תורת הקבלה שהתפתחה לאורך השנים להיות מרכיב מהותי בהוויה ובתרבות היהודית, הייתה בג'ירונה. הדבר היה על-ידי החכמים עזרא ועזריאל שהיו רבותיו של הרמב''ן. הקהילה נוסדה במאה ה-9 וזכתה ליוקרה אדירה בין ספרי החכמה עד היום. שם המשפחה נושא עמו הקשר לתקופה המוסלמית בספרד, בזמן שעוד היה נהגה עם ג' (ג'ירונה/ג'ירונדי) ולא עם ח', כפי שנהגה היום – חירונה.

 

גרנדה – מקורו מהעיר גרנדה שבחבל הארץ אנדלוסיה. העיר הפכה לבירת הממלכה האסלאמית במאה ה-11. משום-כך, נהרו אליה יהודים רבים ששגשגו בה עד לשנת 1492 – שנת הגירוש. שיירים לשם אפשר לראות גם היום בגרסאות כגון אלגרנטי, אגרנטי, גרנטי ודומיהם. בין יהודי העיר הנודעים היו שמואל הנגיד ויהוסף הנגיד בנו. למרבה הצער בעיר התפרסם גם "צו גרנדה" – צו גירוש ספרד.

 

ולנסי – כאן הכוונה לעיר ולנסיה. יהודים החלו להתיישב בעיר במאה ה-11. ולנסיה היא עיר נמל שבעבר שימשה יהודים עבור מטרות מסחר. בין המפורסמים שביהודי העיר היו הפוסק הגדול, רבי שלמה בן-אדרת (רשב''א), שכיהן כרבה של העיר, המשורר רבי שלמה אבן גבירול ושר האוצר היהודי בממלכת ספרד הנוצרית שלמה בּוֹנַפוֹס.

 

טולדנו/טולדו – שם המשפחה המפורסם ביותר בין צאצאי מגורשי ספרד. השם מגיע מהעיר טולדו שנמצאת במרכז ספרד. טולדו הייתה אחד המרכזים החשובים של יהודי ספרד ובה חיו עשרות-אלפי יהודים לאורך דורות. בין מנהיגי העיר היו רבי אברהם אבן-עזרא, רבי יהודה הלוי, רבי אשר בן-יחיאל (רא''ש), רבי אברהם אבן-דאוד הלוי (ראב''ד) ועוד.

 

לוגסי – שם המשפחה נקרא על-שם העיירה לוּגַאס. העיירה נמצאת ליד העיר אוֹבִייֵדוֹ בצפון ספרד. רוב בעלי השם נדדו למרוקו לאחר גירוש ספרד, אך גם לאלג'יריה וטוניסיה. כ-5,400 ישראלים נושאים בו כיום. צורות נוספות לשם הן לוגשי, לוגאסי, לוגזי ועוד.

 

לחיאני – אחד השמות העתיקים בקרב יהודי ספרד. נגזר מהעיר חֲאאֵן שבדרום ספרד, ומוכר בלא מעט מקרים גם כאלחיאני. בספרד היה נכתב – אלג'יאני – על שם העיר המוסלמית ג'אן. כאשר השתלטו הנוצרים על העיר הפכו את שמה לחאאן, וכך עד היום. עם כיבוש העיר על ידי הנוצרים, החלו יהודי חאאן להשתמש בשפה הספרדית המקומית ושינו את האות ג' בשם לח'.

 

מויאל – מוֹיָה היא עיירה הנמצאת בחבל הארץ קטלוניה. העיירה נמצאת בין ברצלונה לחירונה, שבעבר היו שני מרכזי יהדות ענקיים. כיום אלפי צאצאים של יהודי מויה נושאים איתם את השם בווריאציות שונות, כגון אמויאל, בן-מויאל, עמויאל, אמויל ומויל.

 

מלכה – שם משפחה ידוע אותו נושאים כמעט 18 אלף אזרחים ישראליים. מלכה הוא אחד השמות היהודיים העתיקים ביותר. המקורות הראשונים לשם מגיעים מצפון ספרד של המאה ה-12. השם ככל הנראה נגזר ככינוי לתושבי העיר מאלגה בעבר הרחוק.

 

ממן – מקור השם הוא מן העיירה מֵאַמַן, הנמצאת במחוז גליסיה שבצפון ספרד. רוב נושאי השם הם יוצאי-מרוקו ומספרם עומד על כמעט 10 אלפים איש בישראל. וריאציות השם הנוספות הן- מאמן, ממאן, בן-ממן, ממני, ממנה ועוד.

 

מרציאנו – נגזר מהעיר מוּרְסִיָה בדרום ספרד. במשך ההיסטוריה עמדו בעיר אישים יהודים חשובים כדוגמת יהודה דֵה-לָה קַוַולֵארְיָה – אחד מבולטי ספקי-הצי הנוצרי בזמן המלחמה במוסלמים במאה ה-13. משפחות יהודיות עשירות נוספות שחיו לצד המלוכה המקומית היו בּוֹנְסֶנְיוֹר, אבן-לוֹפּ, אבן-טוּרִיאֵל ועוד. שמות משפחה נוספים הנגזרים מהשם הם מורסיאנו, מורסיה, מורציאנו וכדומה.

 

סביליה – העיר סביליה נמצאת במחוז אנדלוסיה שבדרום ספרד. עד שנת הגירוש, היה הישוב היהודי בעיר אחד מהעתיקים ביותר בחצי האי האִיבֶּרי. זה כאשר מגיע עד אלפיים שנים אחורה (על פי תיעוד קברים). בעיר עמדו משפחות יהודיות אצילות ועשירות כמשפחת אברבנאל, אבן-תיבון, אבולעפיה, אבן-וִירְגָה ועוד.

 

סוויסה – לקוח משם העיירה הספרדית סוּאֵסָה, שנמצאת במחוז קַנְטָבּרִיָה הצפוני. לשם קיימים שורשים עוד מהמאה ה-13, וגם הוא אחד משמות המשפחה הספרדיים הנפוצים ביותר. מספר נושאי השם בישראל עולה על עשרת אלפים.

 

סרגוסטי – נגזר משמה של העיר הגדולה סרגוסה. ישוב היהודים בעיר מגיע עד לתקופה הרומית. השם נפוץ בעיקר בין יהודי מרוקו, אלג'יריה וטוניסיה, אך אפשר למצוא אותו גם בקרב מדינות האימפריה-העות'מאנית לשעבר.

 

קורדובה – מהעיר קורדובה. העיר הייתה מוקד משיכה לתלמידי חכמים רבים בעידן המוסלמי בספרד. בין החכמים הבולטים היו הרמב''ם, חֲסְדַאִי אבן שַפְּרוּט, רבי מימון הדיין, רבי יוסף אבן מיגאש ועוד. עם הגעת המוסלמים לספרד, הפכה קורדובה לעיר אמנות וספרות הבולטת באירופה.

 

שריקי – נגזר משם העיירה חֵרִיקָה שבמחוז ולנסיה. בעבר הייתה האות ח' מבוטאת כש' -Xerica, וזו הסיבה להיגוי ה- ש' עד היום. השם ידוע בציבור ואותו נושאים כמעט 3,400 אזרחים בישראל.

 

הרשימה המלאה כוללת עשרות שמות משפחה שמזוהים עם ישראלים ויהודים בעולם, ואף עם צאצאיהם הלא יהודים שזכאים גם הם לאזרחות. מספר נושאי השמות בישראל מגיע למאות אלפים, ועל פי הערכות מספר הזכאים בעולם כולו עולה על מיליון.

 

ייתכן בהחלט שאתם זכאים לאזרחות פורטוגלית גם אם לא מצאתם את עצמכם ברשימה, ומומלץ לבדוק זאת.

 

נכון להיום, החוק הפורטוגלי מקנה זכאות לאזרחות עבור כל אדם שיוכיח כי שם משפחתו מופיע ברשימה שלעיל. אבל הדרישות עלולות להשתנות בעתיד ושער הכניסה לאירופה עשוי להיסגר. אם חשבתם בעבר להיות אזרחים אירופאים וליהנות משלל היתרונות של הדרכון הנכסף, זה הזמן לנצל את זכאותכם.

 

  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • עו"ד מיכאל דקר ממשרד כהן, דקר, פקס וברוש, עוסק בדיני הגירה ואזרחויות זרות. תודה ליהונתן גבריאלוב שסייע בכתיבת המאמר
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
דגל פורטוגל
צילום: shutterstock
צילום: שירי דקר
עו"ד מיכאל דקר
צילום: שירי דקר
מומלצים