שתף קטע נבחר

דברים שרואים משם

ישראלים שכמונו, חיו בארה״ב אך בחרו לעזוב, הביטו השבוע בפרעות של וושינגטון ושאלו את עצמם, מה השתנה? ראיון מיוחד

עדי שור, שחקנית צעירה ומבטיחה, בוגרת ביה״ס למשחק AMDA שליד הלינקולן סנטר, חזרה מניו יורק לישראל באוגוסט 2019. התוכנית המקורית היתה לשהות תקופה בארץ כדי לסדר את עינייני הויזה לארה״ב, אבל לקורונה היו תוכניות אחרות עבורה. שור (27 ) נאלצה לוותר על החזרה לניו יורק לעת עתה ואת התקופה הזו היא מנצלת לזמן איכות עם המשפחה וחברים. בערב רביעי שישה בינואר, כשנפגשה עם חברים בתל אביב, צילצל הטלפון ועל הקו היתה אמא שלה. ״׳את רואה מה שקורה׳?, היא שאלה. לא ידעתי על מה היא מדברת והיא המשיכה: ׳עכשיו השתלטו על בניין הקפיטול בוושינגטון׳. אמא נרדמה בסלון וכשהתעוררה והביטה במסך הטלויזיה חשבה שהיא רואה סרט אקשן, לקח לה זמן להבין שהיא צופה במציאות. הדלקנו את הטלוויזיה כדי לראות על מה היא מדברת, כשראיתי את המראות, הופתעתי עד כמה שלא הופתעתי״.

 

כלומר?

״הנושאים האלה בוערים בי, הרגשתי כמו בצפיה בדיבייט בין טראמפ לביידן, כשבמקום לגנות את הניאונאצים טראמפ אמר להם ׳סטנד בי׳, הוא משחק על הגבול הדק. הזדעזעתי כשהוא לא גינה בעימות את הניאו נאצים. היה לי מאוד קשה לצפות במראות בוושינגטון די.סי, לראות מוות מיותר של השוטר שנהרג. היה קשה לצפות במפגינים, הרגשתי שזה טרור לכל דבר, מפחיד וחשוך. ארבע שנות כהונת טראמפ הציפו את הפערים שבין קידמה לשמרנות, שהיא מילה יפה מידי לנוכח הנסיבות. אנשים בטראומה משלטון טראמפ, אומרים שהוא חולה נפש, אבל אני חושבת שהוא חכם ויודע טוב מאוד מה הוא עושה. הוא מצייץ כל היום, יש לו פתיל קצר והוא לא ממלכתי. לא יכול להיות שאף אחד לא יכול לעצור אותו, הגיע הזמן שישעו אותו. קל לדרדר אנשים לשנאה, מרבית החברים שלי בישראל חושבים שטראמפ היה טוב לישראל ואני חושבת, איך זה שלא מדברים על האינטרס הברור על פיו הוא היה צריך להיות טוב לכל בני האדם״.

 

איך החברים האמריקאים שלך הגיבו על ההסתערות לבניין הקפיטול?

״בזעם. יש לי חברים בטקסס שההורים הרפובליקנים שלהם הצביעו לביידן. חבר אחר מאמין שאנשים איבדו את זה בגלל הקורונה. המצב הכלכלי הקשה אליו נקלעו והבידוד בבתים. קשה לראות עכשיו מה קורה בארה״ב, למרות שאני רואה גם קרן אור בקצה המנהרה, הדמוקרטים ינהל את המדינה״.

 

דגעדגע ()
"סטנד ביי". עדי שור

 

היית בניו יורק כשטראמפ ניצח בבחירות, מה את יכולה לספר?

״זה היה יום שחור בניו יורק, בביה״ס שלי כולם היו המומים ומזועזעים, המורים והתלמידים. המורים עצרו שיעורים כדי לדבר על זה. היה עצוב לראות שזה האיש שנבחר לנשיא, אדם שהוא נגד נשים, נגד לה״טבים, גזען שלא מתבייש להתבטא בבוטות. היינו עצובים והיו אף כאלה שבכו ואני בינהם. בכיתי על החברים האמריקאים שלי. טראמפ אמר שהוא רוצה להפוך את אמריקה להיות שוב נהדרת (Make America Great A gain ) ובאופן אירוני הוא אכן הפך את אמריקה לגדולה ונהדרת, בכך שהוא הפסיד בבחירות והדמוקרטים חוזרים עם רוב בסנאט, עם אחוזים מפתיעים בג׳ורג׳יה ואריזונה, דברים שלא קרו במשך שנים. יש החוששים ששד הגזענות יצא מהבקבוק ואמריקה מפוצלת. עובדה למעלה מ-70 מיליון איש הצביעו עבורו. אני בוחרת להסתכל על הדברים בצורה אופטימית, להאמין בטוב, פשוט יותר טוב לחיות ככה. החברים שלי בניו יורק חותרים לחיות בשלום והבחירה של ביידן לנשיא מביאה תקווה שיהיה שינוי לטובה. שאפשר יהיה לחיות בהרמוניה. צריך יהיה להחלים מהתקופה של טראמפ, השנים 2020 ו-2021 יהיו שנים מדוברות בהסטוריה האמריקאית, טראמפ יזכר כגימיק לטווח קצר״.

 

הקונסול שלא האמין

אריה מקל, מי שכיהן כקונסול הכללי בניו יורק וכסגן ראש המשלחת לאו״ם בשנים 2004-2007 , שהה בארה״ב במצטבר 21 שנים. כבר בשנות השבעים כיהן כשליח הסוכנות בסינסינטי, בשנות השמונים היה סטודנט באוניברסיטת קולומביה ובשנות התשעים כיהן כקונסול הכללי באטלנטה. ביום רביעי המדובר, לדברי מקל, הוא ישב מול הטלויזיה וצפה בשידורי CNN מסוקרן האם יאושר מינויו של ביידן לנשיא. מקל הקשיב גם לציוצים של טראמפ לקהל אוהדיו בהם דירבן אותם לצאת לוושינגטון כדי להאבק נגד גנבת הבחירות. ״המחשבה הראשונה שעלתה בראשי כשראיתי את ההסתערות היתה: איפה השוטרים? הייתי הרבה פעמים בבניין הקונגרס, בין היתר, כשאולמרט נשא שם נאום כראש ממשלה. הכרתי את המקום כמו את הכנסת, הוא היה שמור ומוגן: מחסומים, שוטר בכל פינה שמתחקר אותך לאן פניך מועדות. המקום היה מוגן, לא יכולת ללכת לאן שאתה רוצה. הבטתי בתמונות והיה קשה להאמין שזה אכן מתרחש. זה היה אירוע חמור ביותר שאסור היה שיקרה, עשרות אנשים ילכו לבית הסוהר בעקבות ההתקוממות וטראמפ יורד מהבמה בבושת פנים. הוא יהפוך להערת שוליים בדמוקרטיה האמריקנית, טעות סטטיסטית של ההסטוריה״.

 

עד כמה זה פגע בדמוקרטיה האמריקאית?

״בטווח הארוך זה לא יפגע בדמוקרטיה האמריקאית, האירוע הזה יצטרף לרשימה של דברים חמורים בהסטוריה. אני לא חושב שטראמפ יסית את תומכיו מבחוץ, התוכנית שלו היתה לעבור לגור בפלורידה, לעשות עצרות של אלפי איש ולמשוך בחוטים. להיות כוח במפלגה הרפובליקנית ובמדינה, אבל מה שקרה חיסל אותו. חסמו לו את הגישה למקרופון, אני מאמין שכשביידן יכנס לתפקיד יעבור להם החשק להתעסק עם טראמפ. יש סיכוי שהוא יודח גם אחרי שיעזוב, למרות שנראה שביידן לא מעוניין, יותר חשוב לו להתעסק בקורונה ולחסן מליוני אמריקאים״.

 

דימיינת שסנטורים וחברי קונגרס יתחבאו מתחת לשולחנות?

״הם ילמדו את הלקח, צריך לחזק את מישמר הקונגרס. היו שוטרים ששיתפו פעולה, ראיתי בשידור אחד שמתחבק אתם. טראמפ התסיס את השטח ומה שקרה מצביע על החולשות של השיטה הדמוקרטית. הפריימריס נתנו כוח למי שצועק הכי הרבה, טראמפ קילל, שיקר והעליב את כלם, 17 מועמדים שכל אחד מהם מנסה להתבלט. צריך לחפש שיטות אחרות כמו שיטה שרק חמישה מועמדים יתחרו בפריימריס, מה שיאפשר לקיים דיון. יצטרכו לחשוב על כל הדברים האלה״.

 

אתה אומר שהמצב יירגע, איפה אתה רואה את האור בקצה המנהרה?

״האור בקצה המנהרה הוא ג׳ורג׳י. הייתי שם 7 שנים אני מכיר את כל האיזור. ראינו ששני סנטורים דמוקרטים ניצחו 2 סנטורים רפובליקנים מכהנים, שזה קשה מאוד. ואלה שניצחו? אחד כומר שחור שהוא הסנטור הראשון מדרום ארה״ב והשני סנטור יהודי ראשון. זאת פעם ראשונה שמדינה כמו ג׳ורג׳יה, שהיא בירת הדרום, בוחרת במועמדים כאלה״.

 

כמו בקולנוע

הילה מדליה, קולנוענית ישראלית עתירת פרסים הזוכה להכרה בתעשייה האמריקאית, חזרה לישראל לפני 7 שנים, אחרי 14 שנים בניו יורק. מדליה חזרה לארץ עם בן הזוג שהתעקש להקים משפחה בישראל, שם אכן נולדו שני ילדיהם, היום בני שבע ושלוש וחצי. הילה, דמות מוכרת בפסטיבלים יוקרתיים בארה״ב, כמו פסטיבל הסרטים של טרייבקה או אירוע השנה של האמי, פתחה משרד הפקות והפצות בדרום תל אביב ועד שפרצה הקורונה הגיחה לאמריקה לפחות ארבע פעמים בשנה. ביום רביעי המדובר, מדליה קיבלה הודעה מחבר שכתב ׳את לא מאמינה מה קורה בוושינגטון׳. היא הדליקה את הטלוויזיה: ״היה מטורף לראות מה שקורה, את האנשים האלימות, (גם של השוטרים) ולמרות זאת, זה לא באמת היה מפתיע. ארבע שנים יושב שם אדון טראמפ, אדם נטול גבולות ומנהל את הכל. יש לי ביקורת היום על טוויטר ופיייסבוק שנתנו לו את הבמה ועכשיו מנקים את עצמם כשהם חוסמים אותו. זאת הדרדרות של ארבע שנים עם תכנים מטורפים שהוא מוציא. בואי נתחיל מהסוף. אם כשהוא ניצח בפעם הראשונה אמרנו שזאת טעות פוליטית, הרי שהבחירות האחרונות הוכיחו שחצי מאמריקה בעדו. מחובתה של דמוקרטיה ושלנו האזרחים, לדאוג לכך שנבחרי ציבור לא יעברו את הגבולות כי יש לזה השפעה הרסנית על האנשים. יש יצרים אצל אנשים שאפשר להעיר, מאוד קל להסית והוא כבר ארבע שנים מסית ומטיף״.

 

איך מגיבים החברים באמריקה?

״בשוק, בכעס גדול. רוב החברים הם לא תומכי טראמפ, הם זעקו כל שנות שלטונו. תעשיית הקולנוע והוליווד ידועות כאנטי טראמפ. התעשיה מורכבת מאנשים שונים ומשונים, לא כל תעשיית הקולנוע נגד טראמפ, נכון שבאופן כללי הם יותר לברלים, ניתקלתי באנשים שהם לכאן ולכאן״.

 

דגעדגע ()
"התעשייה מורכבת מאנשים מכאן ומכאן". הילה מדליה

 

הנצחון הדמוקרטי מנחם?

״כן, למרות שאתה לא קם יום אחד לנשיא חדש ולתקופה חדשה. הנשיא לא יוציא מטה קסמים שיבטל את ההסתה, הגזענות, השנאה. קל להסית, בארה״ב, בישראל, בכל מקום. אני מקווה בשבילו ובשבילנו, שהוא ינסה להוריד פרופיל. יש הרבה מה לאחות בארה״ב, הכניסה של ביידן לבית הלבן נותנת תקווה לאנשים שמרגישים שאיזה מזל שהוא ללא ממשיך, שיש שינוי״.

 

בארץ החופשיים והאמיצים

בועז נול, שהתגורר בניו יורק כעשר שנים, חזר לארץ בנובמבר שעבר אחרי סיבוב שני בלוס אנג׳לס, שם התגורר עם המשפחה במשך כשנתיים. בקהילה הישראלית בניו יורק הכירו את נול כיועץ השקעות בדויטשה בנק ובלימן ברדרס, אך גם כאחד ממייסדי ״דור חדש״, עם החזון לגשר בין הישראלים ליהודים האמריקנים הצעירים באמצעות אירועי תרבות שיובאו מישראל. אחת החוויות הבלי נשכחות שחווה נול באמריקה היתה העבודה במטה הבחירות (לנשיאות) של הילרי קלינטון לצידו של ביל קלינטון. היה זה בתקופה בה למד לימודי תואר שני באוניברסיטת קולומביה. הוא מעיד שתמיד קינא בפוליטיקה האמריקאית. ״קנאתי בממלכתיות של הפוליטיקה האמריקאית, בכל מה שאמריקה מסמלת: ארץ החופשיים והאמיצים. הארץ עם האנשים מכל הסוגים והצבעים, הקפיטול היל מסמל את השילוב הזה ביחד, לכן היה קשה לראות את המראות.

 

אז הדמוקרטיה האמריקאית שברירית?

״בסוף זה יום, שבוע, של קושי, אני מאמין שאמריקה יותר חזקה. הדרך הנכונה להחלים מזה היא שטראמפ יהפוך לבדיחה ויתפס כתאונה שקרתה בהסטוריה. העם האמריקאי הוכיח את עצמו בבחירות״.

 

מה אתה חושב על זה שסגרו לו את הרשתות החברתיות?

״אני חושב שזאת צביעות, טוויטר נתנו לו במה ועשו עליו הרבה כסף. החסימה של טוויטר היא מעט מידי מאוחר מידי ( Too Little Too Late.) החסימה עלולה לעודד את הקיצונים בצד השני״.

 

מצד שני, הם חוששים שהסתה תמשיך

״טראמפ הוא ברווז צולע שהולך הביתה, הדמוקרטים ניצחו גם בקונגרס וגם בסנאט. כשהגלורי יורד הוא נעלם מהר״.

 

מצב כזה יכול לקרות בישראל?

״לא! לא יהיה מצב כמו בוושינגטון. ביבי וטראמפ ירדו מבמת ההסטוריה ולמחרת השמש תזרח״.

 

דגעדגע ()
הדרך הנכונה להחלים מזה היא שטראמפ יהפוך לבדיחה ויתפס כתאונה שקרתה בהסטוריה

 

יצא משליטה

מני אלבז ומשפחתו שבו לישראל אחרי 15 שנים בפלורידה. ילדיו נולדו בארה״ב והוא מאוד גאה בתרבות האמריקאית שהושרשה אצל הילדים. לפני ארבע שנים, הוא גאה לספר, הצביע לטראמפ. ״ראתי את ההצגות שעשה ואת כל המילים הלא פשוטות אבל עשיתי הפרדה מוחלטת בין השואו שהוא נותן, לבין המדיניות שלו. וצדקתי״, הוא מוסיף. ״במשך ארבע שנים, מי שלא הקשיב באובססיביות לציוצים שלו ולמריבות התכופות שלו עם כל מיני אנשים, יכול היה לראות שהוא עושה דברים מצוינים, לכלכלה, למדיניות החוץ, ולמדינה שלנו, מדינת ישראל שחייבת לו היום כל כך הרבה. אני מתבייש בישראלים מסביבי שמיהרו כל כך לנטוש אותו ברגע קשה״.

 

לא נראה לך שהוא פגע בדמוקרטיה האמריקאית?

״לא הייתי הולך רחוק כל כך. תוך כמה שעות המחזה הנוראי הזה שראינו בקפיטול הסתיים ועכשיו כולם יקבלו את זמנם מול מנגנוני הצדק. אני לא חושב שטראמפ חף מאחריות. מה שהוא אמר התסיס ועלול היה לבלב אנשים שהגיעו מאוד מבולבלים וכועסים גם ככה. אבל הוא לא הוביל אותם לבצע פשט נגד המדינה״.

 

איך מגיבים החברים בפלורידה שאוהדים את הנשיא?

״זה מאוד לא פשוט. אף אחד מהם לא הגיע להפגנה ולמרות שהם חושביםף כמוני, שיש הרבה סימני שאלה בנוגע לטוהר הבחירות האלו, הם חשבו שזה גבול שהם לא מעוניינים לעבור ואין באלימות שום תועלת״.

 

״ינפנפו אותו״

כפיר זיו, צלם אמנותי מקצועי שחי שנים רבות בניו יורק לפני שחזר לישראל, התקשה גם הוא להאמין למראה עיניו באותו רביעי, ולמרות האימה, הוא מאמין שאמריקה חזקה מזה ותמשיך להיות המעצמה הכי גדולה בעולם. ״אמנם טראמפ הפך את ארה״ב למופע ריאליטי מטורף, אבל ביידן יחזיר את האומה למסלול. ייקח קדנציה אחת לשקם את מוסד הנשיאות״.

 

מה יעלה לדעתך בגורלו של טראמפ?

״הוא טוען שהוא רוצה לפתוח רשת חברתית שלו ואני מאמין שהוא יעשה את זה. אני מאמין שהוא יהפוך ללא רלוונטי, הוא עדיין נשיא ארה״ב, אבל עם כל הכבוד, ינפנפו אותו״.

 

אתה חושב שהוא הסית את ההמונים?

״ההסתה שלו היתה ברורה, הוא נתן את האור הירוק, הוא קרא להם לבוא לגבעת הקפיטול, אני מאמין שזה יהיה קטע מאוד משמעותי בהסטוריה האמריקנית. טראמפ הצליח ללכלך את מוסד הנשיאות, הוא חי בעולם אחר עם הבת שלו ובעלה ואין לו דין ואין לו דיין. כשהשתן עולה לראש מגיע סוג של תמות נפשי עם פלישתים. אני חושב שהוא מצטער, יזכרו לו רק את הדברים הרעים. כשהוא נכנס לבית הנשיא היה מוזר, עכשיו הוא יוצא מהבית הלבן בפיצוץ מטורף שרק הוא יכול לייצר״.

 

״זה גם הבית שלי״

 ציפי בן משה חזרה לארץ מניו יורק לאחרונה ומתגורררת בתל אביב. אחר למעלה מארבעים שנה בניו יורק, במהלכן גידלה שני ילדים, החליטו בני הזוג בן משה לחזור לישראל. לפני כשנה התאלמנה ציפי ונותרה בישראל עם בתה. בנה הצעיר נשאר בארה״ב עם הנכד איתו עבר מניו יורק לפלורידה. ברביעי בערב היא היתה בבית ושמעה מחברים שתמהר לפתוח את הטלוויזיה. ׳תראי מה קורה בארה״ב׳, אמרו לה. ״הייתי מזועזעת כשראיתי את המראות, זה היה נורא. אני מקווה שזה לא יקרה אצלנו״.

 

הופתעת?

״כן. זה הפתיע אותי, לא חשבתי שזה יגיע לזה. אני בטוחה שמדובר במשוגע שהיה זקוק לאישפוז מההתחלה״.

 

הדמוקרטיה האמריקאית התערערה?

״ארה״ב היא עדיין המדינה הדמוקרטית בעולם. הפריע לי שהמשטרה נבהלה ולא עשתה כלום. אני חושבת שבהחלט צריך להדיח אותו, כי הוא גרם לזה. מאוד כואב לי על אמריקה, זה גם הבית שלי״.

 

את מרגישה שהבית בסכנה?

״לא. אני סומכת על המבנה והדמוקרטיה״.

 

ראית שם את דגל ישראל?

״זאת בושה למדינה שהניפו שם את הדגל שלנו״.

 

מה את חושבת שיעלה בגורלו של טראמפ?

״אני מקווה שלא ינסה לחזור להתמודד ב-20024. אני רוצה להזדקן בשקט, אני מקווה בשביל הנכדים שלי שהוא לא יחזור״.

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Shutterstock
דונלד טראמפ.
צילום: Shutterstock
מומלצים