שתף קטע נבחר

מנהל עמותה לחסרי בית ישלם חוב מים מכיסו

העמותה קיבלה תשלום עבור צריכת המים של מי ששוכנו בדירותיה אבל הכסף לא הועבר לתאגיד המים. ביהמ"ש קבע: הוא ישלם אישית 61 אלף ש'

מנהל עמותה לשיכון חסרי בית בתל אביב ישלם לתאגיד "מי אביבים" חוב של כ-61 אלף שקל על צריכת המים בדירות העמותה. כך קבעה לאחרונה השופטת העמיתה שרה דותן מבית המשפט המחוזי בתל אביב במסגרת ערעור שהגיש התאגיד לאחר שתביעתו נגד המנהל נדחתה. בפסק הדין נקבע כי יש הצדקה לחיוב האישי עקב התנהלות חסרת תום לב שלו.

 

העמותה שוכרת נכסים שונים בעיר ומשכירה אותם לדרי רחוב ופליטים שמופנים אליה ממשרד השיכון. המשרד משלם עבורם דמי שכירות שכוללים גם תשלום עבור צריכת מים אבל למרות זאת צברה העמותה חובות מים של כ-61 אלף שקל.

 

לפני כשנתיים הגישה "מי אביבים" תביעה אישית נגד מייסד ומנהל העמותה וביקשה לחייב אותו בתשלום. בתביעה נטען בין היתר שיש הצדקה "להרים מסך" בינו לבין העמותה משום שביצע העדפת נושים אסורה והתנהל בחוסר חוסר תום לב, כשבחר לשלם חובות אחרים על פני חוב המים בידיעה שהחוסר אוסר עליה לנתק מים.

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

אלא שבית משפט השלום דחה את התביעה לאחר שקבע כי לא הוכח שהמייסד התנהל בחוסר תום לב ובמרמה או השתמש בכספי העמותה לצרכים אישיים. בנוסף, אם בכל פעם שמוסד נקלע לקשיים ולא משלם חובות מים אבל מכסה חובות אחרים המנהל יחויב בתשלום באופן אישי הדבר יפגע בעקרון האישיות המשפטית הנפרדת של תאגידים.

 

אבל "מי אביבים" לא קיבלה את תוצאת פסק הדין ובערעור שהגישה למחוזי טענה כי בית המשפט לא התייחס בכובד ראש לכך שהעמותה גבתה תשלום עבור השימוש במים אבל המנהל העדיף לשלם חובות אחרים. כך למשל, הוא החליט לשלם לחברת החשמל שאלמלא התשלום הייתה מנתקת את החשמל בדירות בידיעה שתאגיד המים שכן הוא מחויב על-פי חוק לספק מים גם כשלא משלמים לו.

 

השופטת העמיתה שרה דותן הסכימה עם עמדתה של מי אביבים והדגישה כי מנהל העמותה עשה בחירה והפעיל שיקול דעת כשהחליט שלא להעביר לה את התשלומים שקיבלה העמותה עבור השימוש במים אלא לשלם לנושים "קשים" יותר.

 

בהתחשב בכך שמי אביבים לא יכולה לבטל את ההתקשרות עם העמותה מצאה השופטת כי "מדובר בהתנהלות חסרת תום-לב ובקבלת מוצר בידיעה שאין בכוונת הצרכן – העמותה, לשלם תמורתו".

 

בפסק הדין הודגש כי מייסד העמותה למעשה ניצל את המצב החוקי ששולל מתאגיד המים את האפשרות של ניתוק המים, וכי גם אם העמותה פועלת למטרות "נעלות" זה לא אומר שהיא יכולה לכפות על מי אביבים להצטרף אליהן על חשבון תושבי תל אביב.

 

לפיכך הערעור התקבל ומייסד העמותה חויב לשלם מכיסו את החוב בתוספת הפריש ריבית והצמדה מיום הגשת התביעה המקורית ושכר טרחת עו"ד בסך 10,000 שקל.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ המערערת: עו"ד דוד ששון
  • ב"כ המשיב: עו"ד מאור אוקסהורן
  • עו"ד דודי רד עוסק בדיני חברות
  • הכותב לא ייצג בתיק
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
צילום: מיכל קושרוב
עו"ד דודי רד
צילום: מיכל קושרוב
מומלצים