שתף קטע נבחר

אישה שעסקה בזנות זכתה לפטור מחובותיה

החייבת טענה שהיא מחוסרת בית, עם עבר של התמכרות לסמים ונכות שנגרמה מתאונת דרכים. הוצל"פ קבעה שבמצבה אין טעם בהמשך ההליך

לשכת ההוצאה לפועל בתל אביב קיבלה לאחרונה בקשה של בת 46 להפטר מיידי מחובותיה. האישה הייתה מכורה לסמים, עסקה בזנות, ועברה תאונת דרכים שגרמה לה לנכות קשה, והרשמת נעמה טלמן-בולטין קבעה כי מתמלאים התנאים שבחוק למתן הפטר לאלתר.

 

בקשת החייבת (47) לצו לפתיחת הליכים הוגשה בסוף 2019. בתחילת 2020 נקבעה ישיבת הסדר שאליה התייצבו גם שני נושים. בפברואר השנה נתנה הרשמת נעמה טלמן-בולטין צו לפתיחת הליכים ומונה נאמן. כמו כן נקבע צו תשלומים חודשי על סך 50 שקל.

 

ביולי קיבלה הרשמת החלטה שלפיה החייבת לא תשלם תשלומים כלשהם בתקופת הביניים מכיוון שכל הכנסתה מקורה בקצבה של ביטוח לאומי, והיא נעדרת כושר השתכרות. קרוב משפחה שלה העביר לתיק ארבעה תשלומים של 50 שקל כל אחד.

שבץ מוחי (צילום: shutterstock)
אילוסטרציה (צילום: shutterstock)

בדיון שהתקיים בלשכת ההוצאה לפועל ביקש ב"כ החייבת מטעם הלשכה לסיוע משפטי, עו"ד שמעון עטיאס, לתת לה הפטר מחובותיה. הוא ציין כי היא מחוסרת בית ומתקיימת מקצבת נכות.

 

הוא ציין כי הכנסותיה החודשיות של החייבת עומדות על סך של כ-2,500 שקל מקצבת ביטוח לאומי, בעוד הוצאותיה עומדות על כ-2,800 שקל. הוא הוסיף כי שלושה מילדיה של החייבת הועברו למשפחות מאמצות והיא אינה בקשר עמם.

 

עוד נטען כי מצבה של החייבת אינו יציב וייתכן כי שבה למעגל הזנות ואף למעגל הסמים. הסנגור סיפר כי בעקבות תאונת דרכים שעברה במרץ היא סובלת מבעיה בכלי הדם, ומנכות ברגלה ומתקשה בהליכה.

 

הנאמן אמר בדיון כי מדובר בתיק יוצא דופן וכי הוא ממליץ על מתן הפטר לאלתר, אף שהחייבת לא התייצבה לדיון.

 

הרשמת הבהירה כי חוק חדלות פירעון קובע כי בית משפט לא יטיל על חייב שכושר ההשתכרות שלו אינו עולה על דמי המחייה חובת תשלומים ויינתן לו הפטר לאלתר. היא הוסיפה כי יש שלושה תנאים למתן הפטר מיידי. הראשון הוא שאין לחייב כושר להשתכרות עודפת ופוטנציאל ההכנסה שלו הוא כה נמוך עד שיש בו כדי לספק את צרכיו שלו ושל התלויים בו. התנאי השני הוא שלא מתקיים לגבי החייב אחד המקרים המאפשרים להאריך את תקופת התשלומים. התנאי השלישי הוא שהחייב לא קיבל הפטר מיידי בשבע השנים האחרונות. זאת, כדי לא לעודד ניצול לרעה של ההליכים.

 

החייבת הוכרה כנכה בשיעור 100% ובעלת אי כושר בשיעור 100%. היא מתקיימת מקצבת נכות על סך 3,200 שקל, שאינה משולמת לה במלואה בשל חוב לביטוח לאומי ולכן היא מקבלת רק 2,500 שקל לחודש.

 

הרשמת סיכמה כי מצבה הכלכלי, הבריאותי והנפשי של החייבת קשה ביותר, היא סובלת מפגיעות פיזיות ונפשיות וכפי שתיארה בבירור בפני הנאמן, אף אחיה נטשו אותה "וסגרו לה את הדלת".

 

בנסיבות אלה נקבע כי המשך ההליך לא יביא כל תועלת לנושים והוענק לחייבת הפטר מיידי מכל חובותיה.

 

  • לקריאת ההחלטה המלאה – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ החייבת: עו"ד שמעון עטיאס מטעם הלשכה לסיוע משפטי
  • הנאמן: עו"ד עוז עמית
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים