שתף קטע נבחר

חייל שנפצע במשחקי כדורסל יוכר כנכה צה"ל

החייל טען שעבר תת-פריקה בשתי הכתפיים במשחקים במהלך השירות. משרד הביטחון לא האמין לו, אבל ערעור שהגיש על דחיית תביעתו התקבל

ועדת הערר לפי חוק הנכים (תגמולים ושיקום) שבבית משפט השלום בחיפה קיבלה לאחרונה ערעור שהגיש חייל לשעבר והורה להכיר בו כנכה צה"ל בשל פגיעות בכתפיים, בניגוד לעמדת אגף השיקום של משרד הביטחון. חברי הוועדה בראשות השופט אמיר סלאמה קבעו כי עדויות וראיות שהציג החייל תומכות בחוות הדעת הרפואית שהגיש, ולפיה עבר תת-פריקה בשתי הכתפיים עקב חבלות במשחקי כדורסל בעת השירות.

 

המערער (25) התגייס בנובמבר 2014. לטענתו, בשנים 2016-2015 הוא נפצע בשתי הכתפיים בשני משחקי כדורסל במסגרת השירות. במשחק הראשון עבר תת-פריקה של כתף שמאל לאחר שחייל אחר פגע בידו, ובשני עבר פגיעה זהה בכתף השנייה לאחר שחייל נתקע בו בעוצמה. כתוצאה מהאירועים הוא סובל היום מפריקות חוזרות שמלוות בכאבים והגבלות תנועה.

 

את הערעור לוועדה הוא הגיש לאחר שקצין התגמולים סירב להכיר בנכותו בהתבסס על חוות דעת של מומחה בתחום האורתופדיה ששללה קשר סיבתי למשחקי הכדורסל.

אילוסטרציה  (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
אילוסטרציה (צילום: gettyimages)

המערער טען כי שני האירועים שתיאר הם הסיבה למצבו הנוכחי וצירף חוות דעת של מומחה מטעמו, עדויות של המפקד שלו וחייל שהיה נוכח באירוע השני, מסמכים רפואיים והתכתבויות בינו לבין אביו.

 

קצין התגמולים לא שינה את דעתו. הוא עמד על כך שהמסמכים הרפואיים לא תומכים בתת פריקה באירוע הראשון והכחיש את האירוע השני.

 

יו"ר הוועדה השופט אמיר סלאמה וחברי הוועדה ד"ר אלכס קורת ודוד לוקוב קיבלו את הערעור. בפסק הדין נקבע כי מחוות דעת של שני המומחים עלה כי המערער סבל מגמישות יתר בכתפיים שעשויה להתפתח לנכות בקלות גם מחבלות מינוריות יחסית. עוד נקבע, כי המערער הוכיח את התרחשות החבלות שמספיקות כאמור כדי לגרום לנכות במצבו.

 

באשר לאירוע הראשון נפסק כי גרסתו של המערער נתמכה בעדות מפקדו שלקח אותו באותו היום למרפאה. בחוות הדעת אמנם לא נכתב כי נגרמו לו שבר או פריקה ואולם הרופא ציין כי מדובר ב"נקע חזק, ממש על גבול הפריקה", כפי שכתב המערער לאביו בוואטסאפ מאותו הלילה. נקבע כי ראיות אלה מאששות את קביעת המומחה הרפואי מטעם המערער כי עבר תת פריקה בעקבות החבלה במשחק.

 

חברי הוועדה קבעו כי גם האירוע השני הוכח, שכן הפציעה נתמכה בעדות של חייל שראה את ההתרחשות במו עיניו. אמנם, לאחריה המערער לא פנה למרפאה אבל גרסתו כי לאחר הפגיעה הראשונה כבר היה למוד ניסיון וידע שעליו פשוט לקבע את המקום בחבישה הייתה הגיונית. בנוסף, היא נתמכה בהתכתבויות אותנטיות עם מפקדו שכללו גם תמונת "סלפי" שלו חבוש בכתף ימין וכן בהתכתבות עם אביו בה ציין כי הוא סובל מכאבים וילך למרפאה אם לא יחלפו.

 

מכאן נקבע כי מהראיות והעדויות שהוצגו עלה כי המערער סבל אחרי שני האירועים מתסמינים אופניים לתת-פריקה כמו כאבים, מגבלות ורגישות, והתיעוד הרפואי שלו תמך בכך שלאחר מכן החל לפרוק את הכתפיים לעיתים תכופות.

 

לאור זאת, נקבע כי המערער הוכיח שיש קשר סיבתי בין מצבו הרפואי לבין השירות הצבאי ויש להכיר בו כנכה צה"ל. קצין התגמולים חויב לשלם לו שכר טרחת עו"ד של 7,500 שקל והוצאות.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: gettyimages
אילוסטרציה
צילום: gettyimages
צילום: חן מיכאל
עו"ד תמר סיון
צילום: חן מיכאל
מומלצים