שתף קטע נבחר

סמים בחצר הסבתא? חשוד שוחרר למעצר בית

אריזות קריסטל וקנאביס נמצאו בחצר בקריית מלאכי. המשטרה חשדה שהן שייכות לנכד שגר בקומה ה-4, אך ביהמ"ש הסכים שהראיות לא מספקות

בית המשפט המחוזי בבאר שבע דחה לאחרונה ערר על החלטה לשחרר למעצר בית חשוד בעבירות סמים בעקבות החזקת קריסטל וקנאביס בחצר ביתה של סבתו בקריית מלאכי. המשטרה ביקשה להאריך את המעצר עד לקבלת תוצאות מעבדה שאמורות לחזק את החשד, אך נדחתה בשתי ערכאות.

 

בפשיטה המשטרתית נתפסו 100 גרם קריסטל, חצי קילו קנאביס וסמים נוספים בארון כשהם מחולקים למנות, יחד עם פריטים נוספים שעל פי החשד שימשו למטרת סחר בסמים. הסבתא מתגוררת בקומת הקרקע של הבניין ואילו נכדה החשוד מתגורר בקומה הרביעית.

 

החשוד הכחיש את החשדות, וסנגורו עו"ד אושרי בן ישי טען שמדובר בחצר פתוחה שכל אדם יכול היה להחביא בה את הסמים, ובשלב זה אין בידי המשטרה ראיות ממשיות שקושרות את הנכד אליהם.

אילוסטרציה (צילום: shutterstock)
אילוסטרציה(צילום: shutterstock)

בשבוע שעבר החשוד הובא לראשונה בפני בית משפט השלום באשקלון. השופטת דורית בונדה האריכה את מעצרו בשלושה ימים לאחר שמצאה כי בהתחשב בעברו הפלילי, קיים חשד סביר ברמה מספקת להארכת מעצר ראשונה.

 

בחלוף שלושה ימים התקיים דיון בבקשת המשטרה להאריך את המעצר פעם נוספת. המשטרה ציינה כי היא ממתינה לתוצאות של בדיקת טביעות אצבע שעשויות לחזק את החשדות נגד הנכד.

 

השופטת בונדה בחנה את התפתחות החקירה וקבעה כי אמנם מתקיים חשד מסוים בשל גרסאות סותרות שמסר החשוד, אך לא בעוצמה שמצדיקה הארכת מעצר נוספת. בנוגע לטביעות האצבע, השופטת העירה כי באותה מידה ייתכן גם שתוצאות הבדיקה לא יקשרו את החשוד לסמים. בהמשך לכך, השופטת הורתה על שחרורו למעצר בית.

 

על החלטה זו הגישה המדינה ערר לבית המשפט המחוזי. המפקח עידן סויסה שייצג את המדינה בדיון טען כי מדובר בעבירות חמורות של החזקת סמים בכמויות גדולות מאוד וציין כי יש בידיו תמונות של הסחורה שנתפסה. לדבריו, בשלב זה עוד לא ידוע למי זה שייך, אך תוצאות של בדיקות המעבדה אמורות להתקבל בימים הקרובים.

 

למרות זאת, המפקח טען כי נשקפת מהחשוד מסוכנות גבוהה לנוכח כמות הסם וחלוקתו למנות, והעובדה שעברו הפלילי כולל חמש הרשעות קודמות בהן הפרת הוראה חוקית. בשל כל אלה נטען כי ההחלטה לשחררו למעצר בית הייתה שגויה.

 

עו"ד בן ישי טען מנגד כי המידע הזה כבר הונח בפני בית משפט השלום שבחן את הדברים והחליט לשחרר את החשוד. לדברי הסנגור, טביעות אצבע של החשוד ממילא לא צפויות להימצא על החפצים שנתפסו, והמדינה סותרת את עצמה כשמחד טענה שתוצאות המעבדה אמורות להגיע תוך יום-יומיים ומאידך הודתה שלוקח זמן רב לבדוק כמות כה גדולה.

 

השופט גיל דניאל ציין כי הפעולות שבכוונת המשטרה לבצע אינן רבות ולא מקימות חשש לשיבוש החקירה, והשאלה המרכזית העומדת על הפרק נוגעת לעוצמת החשד. הוא הסכים עם מסקנתו של בית משפט השלום, לפיה בשלב זה החשד לא התגבר והוא אינו מספיק לצורך הארכת מעצר נוספת.

 

"מדובר בסמים שנתפסו בחצר אשר יכולה להיות נגישה לאנשים נוספים", קבע השופט, והוסיף כי ייתכן שתוצאות המעבדה ישפכו אור נוסף לגבי קיומו של קשר בין הסמים ובין החשוד אולם אין מקום להאריך את המעצר לצורך המתנה לקבלתן.

 

  • לקריאת ההחלטה המלאה – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ העוררת (המדינה): מפקח עידן סויסה
  • ב"כ המשיב (החשוד): עו"ד אושרי בן ישי
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים