שתף קטע נבחר

זוכה מהחזקת סם בשל חיפוש אלים ולא חוקי

שוטרים נכנסו באישון לילה לקרוואן במושב ישרש אף שצו החיפוש התייחס לשכן. הם אמנם מצאו 864 גרם קנאביס, אבל השופטת פסלה את הראיות

בית משפט השלום ברמלה זיכה לאחרונה תושב המושב ישרש שבשפלה מאחזקת 864 גרם קנאביס: השופטת רבקה גלט פסלה את הסמים כראיה מאחר שנמצאו בחיפוש בלתי חוקי, ומתחה ביקורת חריפה על התנהלותה הכוחנית והרשלנית של המשטרה.

 

שבועיים לפני המעצר קיבלה המשטרה צו לחיפוש בביתו של אדם שמתגורר במתחם קרוואנים במושב שבמועצה האזורית גזר, על סמך מידע מודיעיני שהוא סוחר סמים. מאחר שהמשטרה לא ידעה בדיוק היכן הוא גר היא ביססה את בקשתה על תצלום אוויר של המתחם שסומן בצהוב.

 

בליל החיפוש הגיעו כוחות מג"ב ובילוש למתחם והחלו בחיפוש בשני קרוואנים נפרדים לחלוטין – האחד של החשוד שכלפיו הופנה הצו והשני של הנאשם. אלא שגם לאחר שהבינו היכן מתגורר החשוד הם לא נסוגו מביתו של הנאשם. בשלב הזה הוא אמר להם שמדובר בסמים שלו וליווה אותם במהלך החיפוש, כאשר השוטרים "מינו" את האנשים הנוספים שנכחו במקום כעדים בניגוד לרצונם.

אילוסטרציה  (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
אילוסטרציה (צילום: shutterstock)

בזכות הסמים שנתפסו בחיפוש ודבריו של דייר הקרוואן הוגש נגדו כתב אישום על החזקת סמים שלא לצריכה עצמית והחזקת כלים כמו שקיות חלוקה ומשקל שאותרו בביתו. אלא שהנאשם כפר באשמה וטען שהחיפוש לא היה חוקי משום שצו החיפוש כלל לא התייחס אליו, ולפיכך יש לפסול את הראיות נגדו.

 

השופטת רבקה גלט קיבלה את טענתו ומתחה ביקורת קשה על ההתנהלות בחיפוש: "במקרה זה נחצו קווים אדומים על ידי המשטרה, בביצועו של חיפוש בבית הנאשם, זאת מבלי שעלה כל חשד כלפיו, ובניגוד לחובה לקבל הסכמה מדעת".

 

היא הדגישה כי צו החיפוש שניתן למשטרה היה כלפי אדם מסוים והיא לא הייתה רשאית לערוך חיפוש ברחבי מתחם הקרוואנים. נמצא שההיערכות לחיפוש לא נעשתה באופן מקצועי כיוון שהשוטרים אפילו לא טרחו לבקר במתחם כדי לבדוק היכן מתגורר החשוד שלה.

 

השופטת הוסיפה כי ברגע שהשוטרים הבינו שהגיעו לביתו של אדם אחר ולא של החשוד שחיפשו, היה עליהם לצאת מהמקום מיד. נקבע כי החיפוש בוצע ללא עדים ניטרליים כנדרש בחוק והשוטרים נהגו שלא כדין כשהכריחו אנשים שבעצמם נעצרו בחשד להחזקת סמים לשמש כעדים בניגוד לרצונם.

 

"המסקנה העולה מניתוח הראית, עגומה", נכתב בהכרעת הדין. "בבית הנאשם בוצע חיפוש אלים בשעת לילה מאוחרת, בנוכחות אחרים שנעצרו אף הם בלהט המבצע, וזאת ללא כל סמכות".

 

השופטת קבעה כי החיפוש היה פסול וציינה כי לטעמה מדובר במקרה שמשקף בעיה מערכתית של חוסר הבנה לגבי גבולות סמכויותיהם של שוטרים בביצוע צווי חיפוש. היא פסלה את הסמים כראיה וכך גם את הודאת הנאשם בהחזקתם. מאחר שמדובר בראיות היחידות נגדו התוצאה הייתה זיכוי מוחלט.

 

מהמשטרה נמסר בתגובה: "במסגרת המאבק המתמשך בנגע הסמים נתפס ברשות החשוד בשנת 2019 חומר החשוד כסם בכמות שאינה מיועדת לצריכה עצמית. בסיום חקירת המשטרה הוגש נגד הנאשם כתב אישום. הכרעת הדין נלמדת בימים אלו על ידי התביעה ואנו שוקלים הגשת ערעור על תוצאותיה".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים