שתף קטע נבחר

מובטל שישן באסם תבע משמורת משותפת

האב לא פגש בילדיו במשך שנה, וביהמ"ש דחה אותו בנימוק שהוא מבקש להפחית את המזונות. נקבע כי מדובר בשימוש לרעה בהליכים משפטיים

בית המשפט למשפחה בראשל"צ דחה לאחרונה על הסף תביעה למשמורת משותפת שהגיש גבר נגד גרושתו ואם ילדיו: הדיון חשף כי בבסיס התביעה עומדת כוונת האב לבטל או לזכות בהנחה במזונות בהתאם להלכת 919/15, והשופטת חני שירה קבעה כי אין לו כל יכולת לקיים משמורת משותפת.

 

האב הגיש שלוש תביעות. אחת מתייחסת לטענות הטעיה ועושק שהעלה ביחס להסכם ממון שנחתם מול גרושתו. השנייה, תביעה למשמורת משותפת והסדרי שהות, והשלישית תביעה לביטול או הפחתת מזונות הילדים. האם עתרה לסילוק על הסף של התביעות, במיוחד תביעת המשמורת.

 

מדובר בבני זוג שהתנהלו בפני בית המשפט במשך שנתיים. ב-2018 ניתן פסק דין מקיף בעניין מזונות, משמורת והסדרי שהות. האב הסכים כי משמורת הילדים תהיה בידי האם וייקבעו לו הסדרי שהות. הצדדים אינם גרים באותו אזור בארץ ובהתאם לפסק הדין האב ראה את הילדים בממוצע יומיים רק אחת לחודש.

אילוסטרציה  (צילום: Shutterstock)
אילוסטרציה (צילום: Shutterstock)

במסגרת תביעתו לקבל משמורת משותפת העלה האב טענות לא רלוונטיות הנוגעות להסכם שנכרת בין הצדדים וטענות בעניין המצב הרכושי והמצב המשפטי, תוך שנמנע מלתאר את מצבו ואת חלקו בהתנהלות הסדרי השהות. בדיון התברר שהוא לא עובד, ישן באסם וחי מנדבות.

 

האם ציינה כי הסדרי השהות אחת לחודש, כפי שפורטו בפסק הדין הקודם, התקיימו לאורך תקופה מסוימת אך לאחר מכן היו שמונה חודשים ללא הסדרים. לדבריה, הפעם האחרונה שהתובע ראה את הילדים היה לפני שנה.

 

ב"כ האב הודה בדיון כי הוא שואף להגיע ליישום הלכת 919/15. הוא טען כי האם מונעת ממנו לראות את הילדים, אך היא הכחישה את הדברים ומסרה כי אין שום בעיה מבחינתה לקיים את הסדרי השהות.

 

השופטת חני שירה קבעה כי השימוש שעשה האב בתביעה למשמורת משותפת וכפועל יוצר מכך ניסיון להיכנס בשערי בית המשפט לפי הלכת 919/15 מבטא זילות ההליך ודינו להימחק על הסף. היא ציינה כי אין שום קשר בין תביעה למשמורת משותפת לבין המצב בפועל, כשהאב אינו מוכן או יכול להגיע לראות את ילדיו.

 

בפסק הדין הודגש כי הגשת תביעה למשמורת משותפת המנותקת מכל וכל מהמציאות, במטרה להביא להפחתה או ביטול המזונות בהתאם להלכת 919/15 היא עשיית שימוש לרעה בהליכי בית המשפט וזילות ההליך.

 

בנסיבות אלה מחקה השופטת את התביעה על הסף וחייבה את האב בהוצאות של 7,500 שקל לאם. עוד נקבע שבשלב זה יתר התביעות לא יימחקו על הסף אך לנוכח העובדה שמדובר בנושאים שכבר נדונו בעבר היא ממליצה לאב לשקול את תביעותיו.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Shutterstock
אילוסטרציה
צילום: Shutterstock
עו"ד אלה שינפלד
מומלצים