שתף קטע נבחר

ילדים ואב לא נפגשו "בגלל הנגיף" – האם תשלם

שני מתבגרים מסרבים לפגוש את אביהם למרות החלטה שיפוטית שקבעה הסדרי שהות ושיחות טלפון יומיות עמו. בית המשפט הטיל קנסות על אימם

בית המשפט למשפחה בחיפה נזף לאחרונה באם שלא מקיימת את הסדרי הראייה בין בעלה לשעבר לבין שני ילדיהם, בטענה לחשש מהתחלואה הגבוהה בקורונה. השופטת הילה גורביץ עובדיה חייבה את האם ב-4,000 שקל וקבעה כי על כל מפגש או שיחת טלפון שלא יקוימו בעתיד היא תשלם קנס.

 

בדיון שהתקיים לפני כחודש התברר שזמני השהות בין האב לילדים אינם מתקיימים כסדרם. זאת אף שנקבעו זמני שהות מאוד מצומצמים ושיחה יומית אחת, על מנת להפחית מהתנגדות הילדים ולאפשר להם להסתגל לקיים זמני שהות. השופטת שלחה את הצדדים לטיפול.

 

לפני כמה שבועות הגיש האב בקשה שבה נטען כי הקטינים מסרבים לקיים את זמני השהות בשל "התחלואה הגבוהה" בקורונה. הוא טען כי האם מסכלת את זמני השהות וביקש שבית המשפט יטיל עליה סנקציות. הוא פירט כי מתוך 50 שיחות טלפוניות שהיה אמור לקיים עם ילדיו התקיימו 13 בלבד. בנוסף, מתוך שמונה מפגשים התקיימו חמישה. לדבריו האם לא נפגשה עם המומחית.

אילוסטרציה: חשבונות (צילום: shutterstock)
אילוסטרציה(צילום: shutterstock)

האם טענה בתגובה כי בזמן שהילדים אצל האב הם מתווכחים איתו במקום לנצל את הזמן לפעילות מהנה. היא הוסיפה כי לנוכח התחלואה הקטינים חוששים לקיים את זמני השהות.

 

אבל השופטת הילה גורביץ עובדיה דחתה את עמדת האם והבהירה כי לא ניתן להמשיך ולאפשר את אי-קיומם של זמני שהות קבועים ויציבים והדבר אינו לטובת הקטינים.

 

נקבע כי אין סיבה אובייקטיבית חיצונית למניעה לקיים את זמני השהות והרושם הוא שהאם מגבה את סירוב הקטינים בחוסר רצונה להתעמת עימם והאב מצידו אינו משקיע מספיק מאמץ בהתגברות על הסירוב.

 

השופטת פסקה שהגיעה העת להטיל סנקציות לשם אכיפת זמני השהות. נקבע כי לא ברור מדוע מצאה האם לנכון לגבות את סירוב הקטינים לקיים את זמני השהות בשל "התחלואה הגבוהה". חמורה עוד יותר אמירתה כי הילדים מתווכחים עם האב במקום ליהנות, אמירה המגלמת בחובה הסכמה עם אי קיום זמני השהות, הטחת האשם באב, ביקורת כלפיו ומתן לגיטימציה והבנה לסירוב הקטינים להיפגש עמו.

 

השופטת התרשמה כי האם אינה מסוגלת להכיר בנחיצות הממשית של הקטינים בנוכחות האב, כאב לגיטימי וראוי בחייהם. באופן מודע או לא מודע היא משלימה ותומכת בהדרת האב מחיי הקטינים ונותנת לכך גיבוי. לדבריה, אמנם מתקיים קשר כלשהו בין האב לבין הילדים אך ניכר כי התיק נמצא בפתחו של ניכור הורי.

 

בנסיבות אלה נקבע כי בגין כל מפגש שלא התקיים בחודש שקדם להגשת הבקשה האם תשלם 500 שקל ובסך הכל 1,500 שקל. באשר לשיחות הטלפון שלא התקיימו נקבע קנס של 300 שקל לכל שיחה ובסך הכל 11,100 שקל אך השופטת חייבה את האם רק בחלק מהסכום, 2,500 שקל.

 

ביחס לעתיד הורתה השופטת כי בגין כל מפגש שלא יתקיים תשלם האם לאב 500 שקל וסך של 300 שקל בגין כל שיחת טלפון שלא תתקיים. עוד חייבה השופטת את שני ההורים לשתף פעולה עם המומחית.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים