שתף קטע נבחר

שופטת חייבה אב לחלוק בנטל הילד החולה

הסדרי שהות בין אב לילדיו הורחבו בניגוד לרצונו כדי לחלוק את נטל הטיפול בבן חולה הסוכרת. "שני ההורים צריכים לחלוק במטלה שאינה קלה", נקבע

בית המשפט למשפחה בתל אביב קיבל לאחרונה בקשה של אם לילד חולה סוכרת שזקוק להשגחה שוטפת וחייב את אביו לעזור לה עם הטיפול בו באמצעות קיום זמני שהות שווים. השופטת אסתר ז'יטניצקי רקובר כפתה על האב את הרחבת זמני השהות בניגוד לרצונו תוך דחיית טענתו שלפיה הדבר יפגע בעבודתו.

 

בני הזוג, להם שלושה ילדים, נפרדו לפני כחצי שנה. בנם בן ה-5 אובחן עם סוכרת כשהיה בן שנה ומאז נדרש להשגחה שוטפת, בעיקר בלילות שבהם הוא נוטה להתקפים. האם, שנותרה עם הילדים בבית לאחר שהאב עזב, נתקלה בקושי רב לטפל לבדה בילד ולטענתה קרסה פעמיים ולקתה בדלקת קרום המוח. בבקשה שהגישה לאחרונה היא ביקשה לחייב את האב להיות עם הילדים חצי הזמן.

 

האם ציינה כי היא זקוקה להשתתפות בנטל הכבד של הטיפול בילד, בייחוד בלילות שבהם צריך לקום אליו 5-4 פעמים בשל חוסר איזון בסוכר.

ארכיון (צילום: shutterstock)
אילוסטרציה(צילום: shutterstock)

האב התנגד וביקש להתראות עם ילדיו פעם אחת באמצע השבוע ובסופי שבוע לסירוגין עד מוצ"ש. הוא טען שאי אפשר לכפות עליו הסדרי שהות בניגוד לרצונו והסביר שבניגוד לאם שעובדת מהבית וגמישה בשעות, הוא עובד במשרה שכרוכה בשעות ארוכות ובנסיעות ברחבי הארץ, ומקור הפרנסה שלו ייפגע אם יצטרך לטפל בילדיו יותר.

 

האב הציע לרכוש לילד מכשיר חדשני שמודד ומזריק אינסולין באופן עצמאי ולהשתמש בקצבת הנכות שלו כדי לשכור מטפלת. האם טענה לעומת זאת שאי אפשר להחליף את הטיפול האישי במכשיר שלא אושר על ידי ה-FDA, ושמטפלת לא יכולה להחליף את שיקול הדעת של ההורים בנוגע לדרך הנכונה לטפל בילד בשעת התקף.

 

ואכן השופטת אסתר ז'יטניצקי רקובר קבעה כי "חובת שני ההורים להעניק לקטין את הטיפול שהוא נזקק לו לאור מחלתו וטובת הקטין לקבל את הטיפול הנאות ע"י הוריו... כשטיפול זה... כרוך בחלוקת זמני שהות נרחבים בין שני ההורים".

 

נקבע שהאב לא העלה טיעונים חזקים מספיק כדי להפיל את הנטל על האם ולקבוע לו זמני שהות מצומצמים. באשר לעבודתו, הוא לא הוכיח שהיא כל-כך אינטנסיבית עד שאין לו אפשרות לשהות עם ילדיו פעמיים בשבוע אחרי הצהריים או שהרחבת זמני השהות תוביל לפיטוריו.

 

לגבי המכשיר הפנתה השופטת למכתב מהרופא המטפל של הילד שבו הזהיר מפני שימוש בטכנולוגיה ללא השגחת אדם שייתן מענה מיידי במקרה של תקלה. בנוסף, התקבלה טענת האם כי מטפלת זרה לא יכולה להחליף את השהות של אחד ההורים לצד הקטין בלילה.

 

בסיכומו של עניין השופטת שוכנעה שהאם זקוקה לעזרה כיוון שהטיפול האינטנסיבי בילד הוא מעבר ליכולותיה, ועל האב לחלוק עמה במטלה גם אם היא לא קלה.

 

בהתאם להמלצות עובדת סוציאלית מיחידת הסיוע נקבע כי האב ייקח אליו את הילדים פעמיים בשבוע מ-16:00 ועד למחרת, ובסופי שבוע לסירוגין, כשבסוף שבוע אחד בחודש הם ישהו אצלו עד מוצ"ש ובשני עד יום ראשון.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Shutterstock
אילוסטרציה
צילום: Shutterstock
עו"ד לאה קליין אליאב
מומלצים