שתף קטע נבחר

עקב ייצוגית: עירייה תזכה תושבים ב-748 אלף ש'

עיריית פ"ת נמנעה מלהצמיד את הארנונה לירידת המדד, אף שבמקרים הפוכים – כשהמדד עלה – היא הגדילה אותם. הגבייה הלא חוקית הופסקה

השופטת מיכל נד"ב מבית המשפט לעניינים מנהליים בלוד אישרה לאחרונה הודעת חדילה שהגישה עיריית פתח תקווה במסגרת בקשה לאישור תובענה ייצוגית שהוגשה נגדה עקב גבייה לא חוקית של תשלומי ארנונה. בבקשה נטען כי העירייה נמנעת מלהצמיד את חיובי הארנונה למדד שלילי, כשבמקרים הפוכים – כשהמדד עולה – היא מגדילה אותם. העירייה הודיעה שתמחק חובות עבר של תושבים בסכום של כ-748 אלף שקל.

 

בבקשה לאישור תובענה ייצוגית, שהוגשה לפני שנה באמצעות עו"ד אייל ולנר, טענה בעלת נכס בפתח תקווה כי העירייה חייבה אותה ב-12.18 שקלים ביתר משום שלא הצמידה את תשלומי הארנונה שלה למדדים שליליים אלא רק למדדים חיובים שהגדילו את התשלום.

 

בבקשה נטען כי מדובר בהתנהלות בלתי חוקית, שכן חוק הרשויות המקומיות מחייב את העירייה להצמיד את חיובי הארנונה שמשולמים לפי הסדר תשלומים למדד – בין אם הוא חיובי ובין אם הוא שלילי. בית המשפט התבקש לפיכך לחייב את העירייה להשיב את כספי הארנונה שגבתה ביתר מבעלי הנכסים בעיר בשנתיים האחרונות.

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

במהלך הדיונים בתיק ניתן פסק דין של בית המשפט העליון שעסק במקרה דומה בנוגע לעיריית ראשון לציון, שבמסגרתו נקבע כי יש להצמיד חיובי ארנונה גם למדד שלילי. בעקבות זאת הגיש עו"ד אשר אילוביץ הודעת חדילה מטעם עיריית פתח תקווה שבמסגרתה התחייבה להפסיק עם גביית היתר.

 

אלא שהתושבת התנגדה לנוסח ההודעה שהתייחס לעתיד ולא כלל חובות עבר שעדיין נמצאים במערכת הגבייה של העירייה, אף שהם כוללים רכיב בלתי חוקי של אי-הצמדה למדד שלילי. נטען כי המשמעות היא שהעירייה תמשיך למעשה לגבות את החובות ביתר בסתירה מוחלטת להודעת החדילה.

 

העירייה התנגדה וסירבה בתחילה לתקן את חובות העבר, אבל השופטת מיכל נד"ב קיבלה את טענת המבקשת והורתה על תיקון הודעת החדילה.

 

בעקבות זאת הגישה העירייה הודעה מתוקנת שכוללת התחייבות למחוק את הרכיב הלא חוקי בחובות העבר שעדיין לא נגבו בסך של כ-748 אלף שקל. השופטת נד"ב אישרה לאחרונה את ההודעה המתוקנת.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים