שתף קטע נבחר

ירי פגע בשמיעה: חייל ניצח את משרד הביטחון

משרד הביטחון סירב שוב ושוב להכיר כנכה בחובש שהשתתף במבצע חומת מגן ב-2003. בתום הליך ארוך הגיע בית המשפט המחוזי למסקנה שונה

בית המשפט המחוזי בתל אביב קיבל לאחרונה בדעת רוב ערעור על החלטות משרד הביטחון והורה להכיר כנכות בבעיות שמיעה שמהן סובל חייל לשעבר ששירת כחובש בפלוגת צנחנים בתקופת מבצע "חומת מגן" ב-2003.

 

בתביעה המקורית שהוגשה לקצין התגמולים באגף השיקום של משרד הביטחון ב-2003 הוא טען כי במהלך אחד מימי המבצע נפל מעוצמת רעש של ירי פתאומי שביצע אחד המ"כים שעמד לידו. מיד לאחר מכן החל לסבול משריקה חזקה באוזן שמאל ומירידה חדה בשמיעה.

 

אלא שהוועדות הרפואיות של קצין התגמולים קבעו שאין לו נכות משום שטיב הפגיעה אינו עומד בתנאי תקנת הנכים העוסקת בליקויי שמיעה, ועל כן גם תביעתו וגם ערעור שהגיש עליה לוועדת הערעורים נדחו.

חייל צה
אילוסטרציה(צילום המחשה: shutterstock)

לפני כשנתיים וחצי הגיש המערער תביעה נוספת אבל גם היא נדחתה משום שלטענת קצין התגמולים ערכי השמיעה שנמצאו בבדיקה שנערכה לו לא עומדים בתנאי הסף להכרת נכות לפי התקנה. לפיכך תביעתו נדחתה וכך גם ערעור שהגיש עליה לוועדת הערעורים.

 

בערעור שהגיש לאחר מכן למחוזי טען החייל כי ועדת הערעורים פירשה את התקנה בצורה שגויה, והיה עליה להעניק לו נכות מאחר שהוא סובל מירידה בשמיעה של מעל 25 דציבלים בתדרי צלילים גבוהים של 4,000 הרץ באוזן בשמאל.

 

קצין התגמולים טען מנגד שהתנאים להענקת נכות הם קיומו של ליקוי שמיעה בצלילים גבוהים של 3,000 ו-4,000 הרץ ביחד, בנוסף לליקוי שמיעה בצלילים הנמוכים. מאחר שהמערער לא סובל מליקוי בצלילים הנמוכים ובערכי 3,000 הרץ הרי שהוא לא עומד בתנאים.

 

השופטת שלומית יעקובוביץ הסכימה עם הפרשנות הזאת אבל נותרה בדעת מיעוט שכן סגנית הנשיא יהודית שבח והשופט יונה אטדגי לא קיבלו את עמדתו של קצין התגמולים.

 

השופטים לא סברו שהתקנה מחייבת שהליקוי יהיה גם בצלילים גבוהים וגם בנמוכים. לדברי השופט אטדגי, התפיסה שלפיה מדובר בשני ליקויים מצטברים לא מתיישבת עם העובדה שהנוסח הקודם של התקנה לא חייב זאת, שכן לא הגיוני שתיקון התקנה הוביל להרעה במצבם של הנכים לפי חוק התגמולים.

 

בנוסף, בתקנות הביטוח הלאומי מופיע נוסח זהה לזה של התקנה הקודמת ולא ייתכן שחוק הנכים מפלה לרעה נכי צה"ל לעומת נפגעי עבודה. מלבד זאת, לפי הפסיקה כשמדובר בתביעה מכוח חוק הנכים יש להעדיף תמיד פרשנות שמיטיבה עם הנכה.

 

עוד קבע השופט כי ליקוי השמיעה לא אמור להיות גם בתדרי 3000 הרץ וגם בתדרי 4000 הרץ מאחר שבתקנה נכתבה המילה "תחום". מכאן, שכל ליקוי שבתחום שנע בין 3,000 לבין 4,000 הרץ עונה על התנאי.

 

לפיכך הערעור התקבל ונקבע כי הליקוי באוזן שמאל של המערער נחשב לנכות לפי תקנות הנכים. לא נפסקו הוצאות.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ המערער: עו"ד ליאור גלסמן ממשרד גילת, ברקת ושות' מקבוצת ריינהולד כהן
  • ב"כ המשיב: עו"ד יוסי צדוק
  • עו"ד שרון מאירי עוסק בדיני צבא וביטחון
  • הכותב לא ייצג בתיק
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Gettyimages Imagebank
אילוסטרציה
צילום: Gettyimages Imagebank
מומלצים