שתף קטע נבחר

עמוד כדורסל קרס על מורה. הפיצוי: 100 אלף ש'

התאונה קרתה כשהוא ניסה להגביה את לוח הסל. בית המשפט הטיל אחריות שווה על עיריית מגדל העמק ועל משרד החינוך שלא דאגו לבטיחותו

בית משפט השלום בעפולה חייב לאחרונה את עיריית מגדל העמק ואת משרד החינוך לשלם כ-100 אלף שקל למורה לחינוך גופני בן 61 שנפצע בתאונת עבודה כשעמוד כדורסל קרס עליו. השופטת יפעת מישורי קבעה ששני הגופים הפרו את חובות הזהירות שלהם כלפי המורה כשלא דאגו להזהיר אותו מפני התעסקות עם העמוד ללא נוכחות של איש אחזקה.

 

התאונה התרחשה במאי 2016 כשהמורה הגיע לפני שיעור לאולם הספורט שליד בית הספר שבו לימד במגדל העמק, וגילה שלוח הסל נמצא למטה. מאחר שאיש האחזקה לא היה במקום הוא נאלץ להגביה אותו בעצמו ותוך כדי כך העמוד של הסל נפל עליו ופגע בידו הימנית.

 

כשנתיים וחצי לאחר התאונה הוא הגיש תביעה נגד העירייה ומשרד החינוך בטענה ששני הגופים התרשלו משום שלא דאגו לתקינות הציוד באולם. הוא ציין כי כתוצאה מהתאונה הוא נשאר עם נכות קבועה של 10%.

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

העירייה הכחישה כל אחריות לתאונה והאשימה את המורה בפזיזות וחוסר זהירות. משרד החינוך הצטרף לטענה והוסיפה כי התובע הסתכן מרצון ופעל בניגוד לסמכויותיו שכן הטיפול בלוח הסל נמצא באחריותו של איש התחזוקה. בתוך כך האשים משרד החינוך את העירייה בכך שלא דאגה לתחזוקה נאותה של האולם.

 

השופטת יפעת מישורי הפנתה לעדותו של איש האחזקה שלפיה לא היו באולם שלט או הנחיות שאוסרות על המורים לטפל בעמוד הכדורסל ומבהירות כי התפקיד מיועד רק לאנשי האחזקה. עוד הוא ציין כי בבוקר הוריד את הלוח כדי לנקות אותו ולא החזיר אותו משום שהיה זקוק לעזרה של אדם נוסף.

 

נפסק כי מהעדות הזו אפשר לקבוע בבירור שהייתה כאן רשלנות והפרת חובות זהירות גם מצד העירייה שהאולם נמצא בשטחה ובאחריותה וגם מצד משרד החינוך שאחראי לבטיחות העובדים שלו. השופטת ציינה כי היה על שני הגופים לדאוג לכך שהציוד במקום יהיה תקין, להציב שלט אזהרה או להתריע על כך או לחילופין לוודא שהמורים לא מתעסקים עם הציוד.

 

היא דחתה את טענת משרד החינוך כי היה על המורה להמתין לאיש האחזקה. זאת, נוכח העדויות שמהן עלה כי היו לו מפתחות לאולם ובמרוצת השנים גם הוא ביצע מטלות שונות כשאיש האחזקה לא נכח במקום, ואף אחד לא העיר לו על כך.

 

לפיכך השופטת קבעה כי גם העירייה וגם משרד החינוך התרשלו ואחראים לנזקיו של התובע שווה בשווה. בנסיבות המקרה השופטת לא מצאה לנכון להפחית מהאחריות אשמה תורמת מצד התובע, אף שהוא מורה ותיק.

 

באשר לנזקים שנגרמו למורה כתוצאה מהתאונה, התבססה השופטת על קביעתו של מומחה שמונה מטעם בית המשפט שהעמיד את הנכות שלו על 5% עקב סטייה של הזרת והפחתה בכוח הלפיתה.

 

היא העמידה את הנכות התפקודית שלו על אחוז זהה ופסקה לו פיצוי כולל של 83,943 שקל עבור כאב וסבל, הפסדי שכר ופנסיה והוצאות רפואיות (לאחר ניכוי תגמולי ביטוח לאומי). העירייה ומשרד החינוך יישאו גם בהוצאות משפט ובשכר טרחת עו"ד של כ-16,800 שקל.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
צילום: לירז אביטבול
עו"ד יצחק תורגמן
צילום: לירז אביטבול
מומלצים