שתף קטע נבחר

4.5 מיליון שקל לרוכב אופנוע שנפגע בתאונה

יזם הייטק טען שפציעתו הפכה את חייו. חברת ביטוח "הפול" טענה שאין לו כיסוי ביטוחי ושהגזים בתיאור הנזק שנגרם, אבל בית המשפט חשב אחרת

בית המשפט המחוזי בירושלים חייב לאחרונה את חברת הביטוח "הפול" לשלם כ-4.5 מיליון שקל לבן 48 שעבר תאונת אופנוע קשה שהתרחשה ב-2008. השופט אריה רומנוב דחה את טענתה שלפיה לא היה לרוכב כיסוי ביטוחי.

 

בתביעה שהוגשה לפי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים נטען כי הרוכבמ ספג פגיעות קשות ברגליים, בכתפיים ובצלעות שבעקבותיהן הוא סובל עד היום מכאבים עזים ומבעיות נפשיות, ומטופל בין היתר בקנאביס רפואי במינונים גבוהים ובתרופות אופיאטיות. התובע תיאר את התאונה כקו שבר בחייו שלאחריו הפך מיזם הייטק מצליח לשבר כלי.

 

חברת הביטוח טענה בתחילה כי לרוכב אין כיסוי ביטוחי משום שרישיון הנהיגה שלו היה אמריקני ולא ישראלי. אלא שבית המשפט דחה את הטענה הזו וקבע כי חברת הביטוח חייבת לשלם לו פיצויים על נזקיו.

לשימוש מקומונים בלבד! אילוסמיינט אור ירוק תאונה אופנוע  (צילום: shutterstock)
אילוסטרציה(צילום: shutterstock)

לאחר שערעור שהגישה חברת הביטוח נדחה בבית המשפט העליון נסבה המחלוקת על הנזקים שנגרמו לתובע, שלטענת חברת הביטוח הגזים בתיאוריהם. לדבריה, התובע יכול לעבוד אבל מעדיף שלא לאבד קצבה מכובדת שהוא מקבל מחברת הביטוח "מגדל" על אובדן כושר עבודה.

 

השופט אריה רומנוב פירט בפסק הדין מחלוקות עמוקות בין המומחים הרפואיים שמונו לבחינת נכויות התובע, ובסופו של דבר קבע כי נגרמה לו נכות רפואית של 31.4% עקב נזק עצבי בקרסול ופגיעות אורתופדיות ברגל שמאל ובכתפיים.

 

עם זאת, את הנכות התפקודית שלו החליט השופט להעמיד על שיעור גבוה יותר: 50% מהתאונה ועד פסק הדין ו-35% מעתה ואילך. בהקשר זה קבע כי אף שלא התרשם שהתובע איבד לחלוטין את כושר העבודה, וחרף העובדה שלא פסק לו נכות בתחום הנפשי, אין ספק שהוא סובל מכאבים ומבעיות נפשיות. על כך מעידים שנים של טיפולים בתחום הפסיכיאטרי ובתחום הכאב, כמויות הקנאביס הגבוהות שאושרו לו והטיפול התרופתי הפסיכיאטרי והאופיאטי שקיבל.

 

עוד ציין השופט כי אין ספק שטרם התאונה היה התובע אדם פעיל ומצליח ולאחריה כמעט לא עשה דבר גם אם השתתף בשני פרויקטים כפי שנחשף בעדותו. עוד הוסיף השופט שגם חייו האישיים הושפעו מאוד מהתאונה – התובע לא התחתן, לא הקים משפחה, מנהל חיים חברתיים מצומצמים ולא נוהג מאז. בתוך כך הבהיר השופט כי אינו סבור שהתובע עצר את כל מהלך חייו רק משום שהוא מקבל קצבה, כטענת "הפול".

 

לאחר תחשיב כלל הנזקים שנגרמו לתובע בהתאם לפגיעה התפקודית שלו ולמצבו, חייב השופט את חברת הביטוח לשלם לו 3.687 מיליון שקל עבור כאב וסבל, הפסדי שכר ואובדן כושר עבודה, עזרה, הוצאות רפואיות והוצאות ניידות. בנוסף, היא תישא בהוצאות משפט ובשכר טרחת עו"ד של כ-600 אלף שקל.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובע: עו"ד בארי קפלן , עו"ד טל שליט
  • ב"כ הנתבעת (המאגר הישראלי לביטוח רכב "הפול"): עו"ד עוזי לוי, עו"ד אהרון דואני
  • עו"ד רן שקד עוסק בנזיקין
  • הכותב לא ייצג בתיק
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין-

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
עו"ד רן שקד
מומלצים