שתף קטע נבחר

זכה בלוטו, נהג בפזרנות – ולא כיסה חובות

צעיר זכה ב-300 אלף ש', אבל לא השתמש בהם לכיסוי החוב, בעיקר לבנק לאומי. למרות זאת, ביהמ"ש אישר שהוא ישלם חצי מהחוב תוך ארבע שנים

בית משפט השלום בחיפה קבע לאחרונה שצעיר שזכה ב-300 אלף שקל בלוטו אבל לא הצליח לכסות חוב לבנק לאומי בשל התנהלות פזרנית, יקבל הפטר תוך ארבע שנים. השופט אפרים צ'יזיק דחה את הצעת הממונה בתיק להארכת התקופה לחמש שנים, וגם את דרישת הבנק לחייב את הצעיר במלוא החוב או לפחות בחלק משמעותי בשל התנהלותו הפזרנית.

 

הצעיר, שחובותיו מסתכמים בכ-152 אלף שקל (העיקרי שבהם הוא לבנק לאומי), שילם בשנה האחרונה לקופת הנושים תשלומים חודשיים שנעו בין 500 שקל ל-1,800 שקל. בתקופה האחרונה הועמד צו התשלומים על 1,300 שקל בחודש.

 

לאורך ההליך הוא פיגר מדי פעם בתשלומים ולא המציא מסמכים שדרש הממונה אבל בסופו של דבר כיסה את חוב הפיגורים. לאחר שהממונה בחן את הנתונים של החייב, שנהג בפזרנות ובזבז את כספי הזכייה בלוטו מבלי לכסות את חובותיו, הוא הציע לבית המשפט להוציא לו צו שיקום כלכלי שכולל תוכנית פירעון ממושכת.

דוכן של מפעל הפיס (צילום: אסף מגל)
ארכיון(צילום: אסף מגל)

במסגרת התוכנית הוצע שהוא ימשיך לשלם 1,300 שקל בחודש למשך חמש שנים נוספות, כך שיוסיף לקופה עוד 78 אלף שקל. אלא שבנק לאומי התנגד וטען כי לנוכח התנהלות החייב - יש מקום לגבות ממנו דיבינד מלא או לכל הפחות משמעותי מאוד.

 

מהצד השני טען החייב שלמרות הטעויות שעשה בדרך, לא מוצדק לקבוע לו תוכנית תשלומים כל כך ארוכה, כשפרק הזמן הסטנדרטי לפי החוק מוגבל ל-36 חודשים. בנוסף הוא טען כי יהיה לו קשה לעמוד בצו תשלומים בסכום כל כך גבוה כפי שהציע הממונה.

 

השופט אפרים צ'יזיק בחן את טענות הצדדים והחליט שבמקרה הזה "ראוי לאזן בין גילו הצעיר של החייב בעת שבוצעו אותן טעויות אליהן הפנה ב"כ הבנק". הוא קבע שלטעמו אין במקרה הזה הצדקה להאריך את תקופת התשלומים למשך חמש שנים כפי שהציע הממונה והחליט שאפשר להסתפק בארבע שנים בלבד.

 

לפיכך הוא הוציא לצעיר צו שיקום כלכלי שבמסגרתו יוסיף לקופת הנושים 62,400 שקל ב-48 תשלומים של 1,300 שקל. השופט הוסיף כי הסכום הזה יעודד את החייב לצאת לעבוד אבל מצד שני "לא יכביד עליו כאבן ריחיים על צווארו".

 

במסגרת הצו הובהר שאם החייב יפר את תוכנית הפירעון, ינהג בחוסר תום לב או לא ישתף פעולה עם הנאמן - ניתן יהיה להאריך את תקופת התשלומים ואף להגדיל את סכומי התשלומים החודשיים.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
עו"ד רפי בוקר
מומלצים