שתף קטע נבחר

האב יפוצה על האשמת שווא בפגיעה מינית

אם לתאומים הגישה נגד בעלה לשעבר תלונות שווא וארגנה חוות דעת שהתבססה על שקרים. היא תפצה על הפגיעה בשמו הטוב ועל נתק מהילדים

בית המשפט למשפחה באשדוד פסק לאחרונה פיצויים של 265 אלף שקל לאב לתאומים בשל ניכור הורי קשה: השופטת רותם קודלר עיאש קבעה שאת רוב הסכום תשלם האם, שהסיתה נגדו את הילדים ושכנעה אותם שהוא פגע בהם פיזית ומינית אף שמדובר בשקר מוחלט.

 

הסכסוך בין ההורים החל ב-2013 כשהאב עבר להתגורר בחו"ל לצורך קידום הקריירה שלו והאם האשימה אותו שהשאיר אותה לבד עם הילדים אחרי שעברה תאונת דרכים. במסגרת הליכים משפטיים שהתנהלו ביניהם התברר שהאם הסיתה את הילדים וב-2015 הם הפסיקו להיפגש איתו ומאז שורר ביניהם נתק מוחלט.

 

בתוך כך האם הגישה נגד האב תלונה במשטרה על פגיעה מינית בבתו ואלימות פיזית כלפי בנו אבל התיק נסגר כעבור כמה חודשים. תביעה לחידוש הקשר עם הילדים שהגיש האב בהמשך אמנם התקבלה, ונקבע כי האם אחראית לניכור הורי חריף, אלא שלנוכח הסרבנות הקשה של הילדים חידוש הקשר לא אפשרי מבחינה מעשית.

גבר עצוב שקוע במחשבות (צילום: Shutterstock)
אילוסטרציה(צילום: Shutterstock)

בתביעה הנזיקית שהגיש האב נגד האם ואימה בעקבות הפגיעה בו ובקשר עם ילדיו, הוא דרש פיצויים על הנזקים הכלכליים והנפשיים שנגרמו לו בין היתר בשל תלונות שווא והוצאת לשון הרע.

 

האם טענה מנגד כי התלונות הוגשו כדי להגן על הילדים ועל סמך חוות דעת מקצועית ממכון פסיכולוגי שהעלתה שמצבם הנפשי קשה ובתה סובלת מפוסט-טראומה עקב פגיעה מינית. הסבתא הוסיפה כי עשתה מה שהייתה חייבת מבחינה חוקית.

 

אבל השופטת רותם קודלר עיאש קיבלה את התביעה באופן חלקי וכתבה כי "התברר שהאם בדתה את סיפור הפגיעה המינית בשיתוף פעולה עם אימה (הסבתא) ומדובר ב'עלילה' שנרקמה אך על מנת לפגוע באב ובזכויותיו ההוריות".

 

היא הדגישה כי בחקירה בבית המשפט הודתה האם שהדברים הם פרי דמיונה ושהילדה הכחישה שאביה נגע בה. היא הוסיפה כי חוות הדעת המקצועיות שעליהן הסתמכה רצופות טעויות והתבססו אך ורק על דבריה מבלי שנשות הטיפול נפגשו עם הילדה.

 

צוין כי גם גרסת הסבתא לגבי האלימות של האב והפגיעה בבתו התפוגגה בחקירה והתברר כי הייתה שקרית לחלוטין. השופטת כתבה כי הגשת התלונה הכוזבת ביודעין ושליחת מכתב בנושא למכון הפסיכולוגי, "נועדו לפגוע בשמו הטוב של האב... להשפיל את האב ולבזותו בעיני הבריות וכל שכן בעיני ילדיו ומשפחתו המורחבת ושוכנעתי כי נגרמה לו עוגמת נפש וכי הוא הושפל בצורה קשה ביותר".

 

היא הוסיפה כי "יש להוקיע שיתופי פעולה בין בני משפחה הפועלים מתוך נקמה על מנת לפגוע בבן משפחה אחר". בנוסף נמצא שהאם אחראית לנתק שבין האב לבין הילדים וגרמה לניכור ההורי הקשה.

 

לפיכך השופטת פסקה לאב פיצויים של 265 אלף שקל על הנזקים הכלכליים והנפשיים שנגרמו לו כתוצאה מההתנהלות של האם והסבתא, והוצאות משפט. האם תישא ברוב הסכום שנפסק.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ האב: עו"ד לורית גרון גלבוע ועו"ד שני זכר-גבאי
  • ב"כ האם: עו"ד איילת מצויינים
  • ב"כ הסבתא: עו"ד אהוד ויניצקי
  • עו"ד אסף בן חור עוסק בניכור הורי
  • הכותב לא ייצג בתיק
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין-

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Shutterstock
אילוסטרציה
צילום: Shutterstock
צילום: עדי שמאי
עו"ד אסף בן חור
צילום: עדי שמאי
מומלצים