שתף קטע נבחר

משרד הביטחון נלחם בחולה סופני על תרופה לצרבת

המדינה קבעה שנכה צה"ל בן 75 שלקה בסרטן קיבה אלים אינו זכאי לתרופה, שכן הצרבת לא נובעת מהנכות המוכרת מהצבא. הוא ערער וזכה

בית המשפט המחוזי מרכז-לוד קיבל לאחרונה עתירה שהגיש נכה צה"ל וחולה סרטן סופני נגד החלטת משרד הביטחון שלא לממן לו תרופה נגד צרבת. השופטת זהבה בוסתן קבעה כי יש הוכחות שהצרבת נובעת מהתרופות הרבות שנטל בשל נכויותיו, וגם אם הסרטן תורם לתופעה - אין סיבה להפסיק לממן את התרופה.

 

העותר (75) נפגע במהלך שירותו הצבאי ומוכר כנכה צה"ל בשיעור 70%. הוא סובל מצרבות ומזה כ-12 שנה מטופל בתרופה שסופקה לו על ידי משרד הביטחון. ב-2015 חלה בסרטן הקיבה (פגיעה שאינה מוכרת על ידי המשרד).

 

ב-2019 הודיעה לו רופאה מטעם המשרד כי המינון של תרופה נגד צרבת שאותה הוא נוטל פעמיים ביום הוא מינון טיפולי ולא מניעתי, ועל מנת להמשיך לממן לו את התרופה עליו להביא אישור מרופא שממליץ על הטיפול.

  אילוסטרציה (צילום: shutterstock)
אילוסטרציה(צילום: shutterstock)

הוא הביא אישור כזה וגם ציין בפני ועדה של המשרד שהוא חולה אונקולוגי שלקה בסרטן קיבה אלים וחי על זמן שאול. למרות זאת, במאי 2020 דחה רופא מטעם המשרד את בקשתו להמשיך ולקבל את התכשיר נגד צרבת בטענה כי אין קשר בין התכשיר לבין נכותו המוכרת על ידי המשרד. המשרד טען כי התרופה נדרשת בשל ריפלוקס שנגרם לו בגלל מחלת הסרטן, הפרעה שאינה מוכרת באגף השיקום.

 

בעתירה שהגיש נטען כי התרופות לטיפול בצרבת סופקו לו במשך שנים רבות על בסיס שיקול דעת מקצועי של הרופא המחוזי המוסמך של משרד הביטחון. הטיפול ניתן לו הן בשל תופעות הלוואי מהן סבל בעקבות שימוש בתרופות שסופקו בשל נכותו, והן לצורך מניעתי, בעקבות חשש מהחמרה בתופעות לוואי אלו.

 

הוא הדגיש כי החל להשתמש בתרופה נגד צרבת לפני שחלה בסרטן הקיבה, וציין כי החלטותיהם של הגורמים הרפואיים באגף השיקום עולים כדי התעמרות וגורמים לו לעוול ולהתדרדרות במצבו הרפואי.

 

משרד הביטחון טען בתגובה כי אין ראיות לכך שהשימוש בתרופה נדרש בעקבות נכותו המוכרת של העותר ואף אם התרופה אושרה בעבר, זה נעשה בשגגה.

 

אבל השופטת זהבה בוסתן קבעה שהמסמכים הרפואיים שהגיש העותר קושרים בין נכותו המוכרת לבין השימוש בתכשיר. נספק כי כמה שנים לפני שהתברר כי העותר חלה בסרטן הקיבה, אושר לו ליטול תרופה נגד צרבת במימון המדינה מתוך הנחה כי תרופה זו מונעת את הצרבות שנובעות מנטילת תרופות רבות.

 

"גם אם הצרבות מהן סובל העותר נגרמות לו לא רק בגלל התרופות אותן הוא נוטל, וגם את הצרבות החריפו בגלל מחלת הסרטן ויש צורך לטפל בהן בתרופות עוצמתיות יותר, ובהתחשב בעובדה כי במשך שנים קיבל העותר את תכשיר התרופה נגד צרבת מבלי שעלתה כל השגה בדבר יעילותה ונחיצותה בשל הצרבת שנגרמת כתוצאה מהתרופות אותן הוא לוקח, יש להמשיך ולספק לו את התרופה על חשבון משרד הביטחון", סיכמה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים