שתף קטע נבחר

אימא תשלם לאב על כל ביטול מפגש עם הילדים

אישה שמתגוררת אצל הוריה טענה שהקורונה ומצבה הרפואי לא מאפשרים לה לפגוש את ילדיה החיים עם האב. אבל השופטת חשבה אחרת

בית המשפט למשפחה בחדרה קיבל לאחרונה תביעה של אב שמחזיק במשמורת על ארבעת ילדיו לחייב את אמא שלהם לקיים את הסדרי השהות איתם ולפצות אותו על כל מפגש של יקוים. השופטת יפעת שקדי שץ לא התרשמה שהקורונה או מצבה הרפואי של האם הם טעמים מוצדקים לאי-קיום הסדרי השהות כטענתה, וחייבה אותה לשלם לאב פיצויים של בין 100 ל-300 שקל על כל הפרה עתידית.

 

הילדים נמצאים במשמורת האב מאז 2017. ב-2018 גיבשו ההורים הסכמות בנוגע להסדרי השהות של הילדים עם האם, שמתגוררת בבית הוריה. זאת, לאחר שהאם אישרה שהוריה מסכימים שהילדים יתארחו אצלם פעם בשבוע כולל לינה ואחת לשבועיים בסוף שבוע. ארבעה חודשים לאחר מכן ההסכמות אושרו כפסק דין בבית המשפט למשפחה.

 

למרות זאת, האם לא נפגשה עם הילדים בזמנים המוסכמים, מה שהוביל את האב להגיש באמצעות עו"ד דורית ענבר סברדליק תביעה לאכיפת זמני שהות.

בני זוג מתווכחים (צילום: Shutterstock)
אילוסטרציה(צילום: Shutterstock)

בתביעה נטען כי האם מפרה באופן בוטה את ההתחייבויות שלה, עושה ככל העולה על רוחה ומגיעה "כשמתחשק לה" למפגשים קצרים של 20-10 דקות באופן לא סדיר. האב ביקש לפיכך להורות לה להיפגש עם הילדים במועדים שנקבעו ולחייב אותה בקנס על כל פעם שהיא מפרה את זמני השהות.

 

האם לא הגישה כתב הגנה אבל בעדות בדיון שבו יוצגה באמצעות עו"ד סיגל יורסטה עצמון מהסיוע המשפטי, היא ציינה כי עד משבר הקורונה המפגשים התקיימו כסדרם אבל מאחר שהוריה נמצאים בקבוצת סיכון היא לא יכולה לעשות זאת יותר, ומתראה עם הילדים מדי פעם מחוץ לבית של האב. עוד היא הוסיפה כי פוטרה מהעבודה וכי מצבה הבריאותי לא תקין וגם זו סיבה שמקשה עליה.

 

השופטת יפעת שקדי שץ קבעה כי למעשה האם מודה שהיא מפרה את חלוקת זמני השהות. היא הוסיפה כי הסיבות שהעלתה האם לא מהוות סיבה מוצדקת לפעול על דעת עצמה, מבלי לבקש את הסכמת האב או לפנות לבית המשפט.

 

מעבר לכך, קבעה השופטת שהאם לא הציגה ראיות שתומכות בטענותיה לגבי מצבה הכלכלי והרפואי, והיא לא סבורה באופן כללי שיש הצדקה לאי-קיום המפגשים המוסכמים.

 

השופטת הדגישה את החשיבות שיש להקפדה על זמני השהות – גם מבחינת טובת הילדים שזקוקים ליציבות ולוודאות כמו גם לקשר רציף וקבוע עם אמם, וגם למען שמירת זכויות האב שנאלץ לשאת לבדו בנטל הכלכלי והטיפולי בילדים.

 

לפיכך החליטה השופטת להטיל על האם סנקציה כספית בכל פעם שלא תקיים את חלוקת זמני השהות. היא תשלם לאב פיצוי של 100 שקל על אי קיום מפגש ללא לינה באמצע שבוע, 150 שקל על כל מפגש כזה שאמור לכלול לינה ו-300 שקל על הפרת הסדרי השהות בסוף שבוע. החיוב ייכנס לתוקף בתוך 45 ימים כדי לאפשר לאם להתארגן. האם חויבה בהוצאות של 1,500 שקל.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים