שתף קטע נבחר

החוב למע"מ: 760 אלף ש'. העונש: עבודות שירות

שופט התחשב ביזם בנייה שירד מנכסיו לאחר שעסקיו קרסו, מה גם שהודה בעבירות. בנוסף לשבעה חודשי עבודות שירות הוא גם נקנס ב-38 אלף ש'

בית משפט השלום בחיפה הטיל לאחרונה עונש מתון של שבעה חודשי עבודות שירות וקנס של 38 אלף שקל על בעלים של חברת בנייה והנדסה שהודה והורשע באי תשלום מע"מ בסכום מצטבר של כ-760 אלף שקל. בגזר הדין ציין השופט שלמה בנג'ו כי התחשב בכך שלנאשם אין עבר פלילי, בהודאתו שחסכה מזמנו של בית המשפט ובמצב הכלכלי הקשה שאליו נקלע לאחר שעסקיו קרסו.

 

הנאשם, שיוצג בהליך באמצעות עו"ד אלי סרור ועו"ד ורד בן שטרית, הודה בעובדות כתב האישום שהוגש נגדו במסגרת הסדר טיעון עם המדינה. נטען שהוא והחברה לא שילמו מע"מ בהתאם לדו"חות שהגישו באוקטובר-דצמבר 2019 וצברו חוב של 763,706 שקל.

 

בהסדר הטיעון הוסכם שהמדינה תעתור לשנת מאסר אבל בטיעונים לעונש הודיעה ב"כ עו"ד יבגניה קומרניצקי כי חל שינוי בעמדתה והיא דורשת רק תשעה חודשי מאסר לצד מאסר על תנאי של 12-6 חודשים וקנס בשיעור 5%-10% מגובה החוב. עוד צוין כי המחדל לא הוסר עדיין שכן הנאשם והחברה לא שילמו את החוב שכבר תפח ל-1.5 מיליון שקל.

תביעה. אילוסטרציה (צילום: shutterstock)
אילוסטרציה(צילום: shutterstock)

הסנגורים טענו מנגד כי המדינה החליטה להפחית מהעונש בשל מחדל חקירה משמעותי, שכן חרף העובדה שלחברה היו שלושה מורשי חתימה, כתב האישום הוגש אך ורק נגד הנאשם. הם ביקשו לזקוף לזכותו את העובדה שאף שהתאפשר לו לחזור בו מהודאתו הוא החליט שלא לעשות זאת ולקח אחריות על ביצוע העבירות. עוד נטען כי הנאשם הורשע בעבירה הקלה ביותר בתיקי מע"מ.

 

בנוסף, טענו הסניגורים כי החוב יכוסה בסופו של דבר והכסף יגיע למדינה שכן אמורות להימכר כ-40 יחידות דיור באחד הפרויקטים של החברה. בנוסף התבקש בית המשפט להתחשב בכך שהנאשם נפגע קשות בשל קריסת העסק והמשפחה שנחלצה לעזרתו הוציאה מיליוני שקלים שלא יחזרו.

 

השופט שלמה בנג'ו ציין כי חומרת המעשים של הנאשם בינונית בהתחשב בהיקף העבירות שביצע והנזק שנגרם לקופת המדינה. הוא הוסיף כי בנסיבות המקרה לא היה כל מקום שהמדינה תדרוש עונש של יותר מתשעה חודשי מאסר שכן לפי החוק העונש המרבי על כל עבירה הוא שלושה חודשים בלבד. "לא בכדי תיקנה המאשימה את עמדתה", כתב, "וטוב עשתה".

 

הוא זקף לטובת הנאשם את העובדה שהוא נעדר עבר פלילי ואת הודאתו שחסכה בזמן שיפוטי. כן הוא התחשב במצב הכלכלי אליו נקלע ובכך שבני משפחתו איבדו נכסים וכספים רבים בשל קריסת עסקיו.

 

לחומרה ציין השופט כי הנאשם היה מנהל חברה שהשתמש בכספים ששייכים למדינה לטובתו האישית, וכי עדיין לא שילם את החוב.

 

בשקלול כל הנסיבות האלה החליט השופט כי העונש שיוטל על הנאשם הוא שבעה חודשי עבודות שירות לצד קנס מתון של 5% מקרן החוב בסך 38 אלף שקלים וכן שישה חודשי מאסר על תנאי למשך שלוש שנים שלא יעבור עבירות מע"מ. באשר לחברה, מאחר שהיא נמצאת בפירוק הוטל עליה קנס של שקל אחד בלבד.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים