שתף קטע נבחר

שופט נזף באימא שהשחירה את דמות האב

אם שלא מאפשרת לבתה לפגוש את אביה חויבה על ידי ביהמ"ש להשתתף בהליך טיפולי. משלא עמדה בכך, השופט התריע: "תאבדי את המשמורת"

בית המשפט למשפחה בתל אביב דן לאחרונה במקרה של ניכור הורי שבמסגרתו קיים נתק בין ילדה לאביה: השופט ארז שני התרשם שהאם משחירה את דמותו של האב, וייתכן שאף מזניחה את הילדה, והתרה בה שאם לא תגיע לטיפול בתוך שבעה ימים - הילדה תוצאה מחזקתה.

 

האב מנסה במשך שנים לפגוש את בתו ללא הצלחה. בדיון קודם הפנה השופט ארז שני את הצדדים להליך טיפולי והזכיר לאם את חובתה כמשמורנית לפעול לחידוש הקשר, ואת הסנקציות שבית המשפט יכול להטיל עליה במקרה של חוסר שיתוף פעולה.

 

בפברואר התברר כי האם הייתה בפגישה אחת, שעליה לא שילמה, והיא מסרבת להגיע לטיפול נוסף מאחר שלדבריה הוא "עולה כסף" ורחוק מדי. השופט הבהיר כי באי-הגעה לפגישות הפרה האם צו שיפוטי.

אילוסטרציה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
אילוסטרציה(צילום: shutterstock)

הוא הוסיף כי פגש בקטינה ובתום הפגישה ביקש להישאר עם עובדת יחידת הסיוע בנוכחות האפוטרופא לדין. במהלך השיחה החלה האם לחבוט בכוח בדלת האולם. בלית ברירה הם פתחו לה את הדלת והאם הודיעה כי היא דורשת שהאפוטרופא לדין תצא "בזה הרגע" ותסלק את האב שכן פרצופו גורם לילדה טראומה.

 

ביחס לאירוע זה כתב השופט כי לא ברור כיצד במצב שבו הילדה לא פוגשת את אביה פרצופו מעורר אצלה טראומה. זאת ועוד, הקטינה הגיעה לבית המשפט והודיעה שפרצופו של האב מרגיז אותה וגורם לה אי נוחות. הרושם הוא שהיא הוכנה מראש להגיד דברים אלה או שמדובר במקרה של "אקטינג-אאוט", מצג מכוון שאין לו קשר עם המציאות.

 

השופט כתב כי פגישתו עם הקטינה עוררה אצלו חוסר שקט ודאגה מרובה. לדבריו, עוד בטרם ייעשו ניסיונות לחידוש הקשר על פקידת הסעד לחוק הנוע להיכנס לתמונה. "אני בספק גמור לגבי יכולתה של האם לשמש כהורה מיטיב לקטינה, ללא קשר למעמדו של האב ומצבה של הקטינה מעורר בי דאגה חמורה", כתב.

 

בפסק הדין צוין כי במשך שנה הקטינה הייתה מנותקת מהליכי למידה ומחברותיה. שפתה נשמעת דלה וקשה להבין כיצד היא מעבירה את ימיה. "מדובר באי מילוי חובות הוריות ולמעשה בהזנחתו של קטין", כתב והוסיף כי האם עוסקת בהשחרת דמותו של האב במשך שנים.

 

בנסיבות אלה הורה השופט לאפוטרופא לדין לפנות לשירותי הרווחה ולהודיע להם כי יש לפתוח בהליך הכרזה על הילדה כקטינה נזקקת. בנוסף, על האפוטרופא לדין להודיע לפקידת הסעד כי יש לשקול התערבות לעניין משמורת הקטינה ואף לשקול קלט חירום אם לא ניתן להפסיק את פעולות האם.

 

כמו כן הוא הורה לאם לפרוע את החוב למומחה והודיע לה כי אם לא תשוב לשיתוף פעולה עם הטיפול בתוך שבעה ימים הקטינה תוצא מביתה ללא קשר להליך הנזקקות. בנוסף, היא תשלם קנס של 500 שקל לאב על כל מפגש אליו לא תגיע.

 

האם חויבה בהוצאות האב בסך 2,000 שקל וכן בהוצאות הסיוע המשפטי בסך 2,000 שקל נוספים.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ האב: עו"ד יסמין בן-ריטן
  • ב"כ האם: עו"ד דן לימור (מטעם הסיוע המשפטי)
  • עו"ד אמיר קוזקוב עוסק בניכור הורי
  • הכותב לא ייצג בתיק
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
צילום: ליטל קוזקוב
עו"ד אמיר קוזקוב
צילום: ליטל קוזקוב
מומלצים